×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Tablice mówiące o historii zabytków

Przy obiektach zabytkowych rozsianych po całej gminie Rudna, pojawiły się specjalne tablice informacyjne. Na każdej z nich umieszczono rys historyczny danego zabytku. To cenne informacje dla turystów, jak i samych mieszkańców, którzy mogą utrwalić sobie wiedzę na temat historii danego miejsca.

Tablice informacyjne pojawiły się dokładnie w pięciu miejscowościach: przy pozostałościach kościołów w Starej Rudnej i Górzynie, spichlerzu w Naroczycach, dworze w Nieszczycach i reliktach kościoła ewangelickiego w Orsku.

Ciekawą historię ma datowany na XV wiek, kościół św. Michała w Górzynie. W 1945r. świątynię strawił pożar. Zabytku nie udało się odtworzyć, w całości zachowała się jedynie kościelna wieża. Natomiast kościół w Starej Rudnej przechodzi obecnie prace zabezpieczające. Usunięto już stamtąd gruz, zabezpieczono ściany, wycięto porastającą roślinność. Z kolei barokowy spichlerz w Naroczycach został wzniesiony w XVIII wieku. Jest częścią zabytkowego pałacu.

Z kolei w Orsku można zobaczyć ruiny dawnego kościoła ewangelickiego. Świątynia została mocno zniszczona w czasie II wojny światowej i ostatecznie rozebrana w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Na jej terenie wzniesiono istniejącą dzisiaj kaplicę i parking.

Całkowity koszt postawienia wszystkich tablic wyniósł 11,4 tys. zł.

 
tablice1
tablice2
tablice3
tablice4

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.