×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Zmiany w zasiłkach. Spóźnienie w opłatach i chorobowe

Od nowego roku osoby, które spóźniły się z opłaceniem składek nie będą musiały martwić się o uzyskanie zasiłku chorobowego.

Od stycznia 2022 roku w życie wejdzie kilka podstawowych zmian w zasadach przyznawania zasiłków, ich wysokości oraz terminów.

Pierwsza ze zmian dotyczy prawa do zasiłku chorobowego. Do tej pory jeśli płatnik spóźnił się z opłaceniem składki tracił prawo do zasiłku. Teraz to ma się zmienić. Ubezpieczenie nie będzie ustawało na skutek nieterminowych opłat. Z kolei jeśli niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy płatnik będzie miał zadłużenie zasiłek będzie utrzymany po jego spłacie.

Wzrośnie również wysokość zasiłku za pobyt w szpitalu. Obecnie to 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc.

Według nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać zasiłek chorobowy do 91 dni. Ta zasada dotyczyć będzie wszystkich z wyjątkiem chorych na gruźlicę lub kobiet w ciąży.

Od stycznia zmieni się jeszcze jedno – rawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.

 

Wybrane dla Ciebie

Grupa przedszkolna na kwarantannie? Rodzic dostanie zasiłek

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpili do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o interpretacje przepisów dotyczących wypłaty zasiłków za opiekę nad małym dzieckiem kiedy jego grupa przedszkolna lub klasa została skierowana na kwarantannę.

Zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego.

ZUS w Złotoryi nieczynny do odwołania

W związku z sytuacją epidemiczną od dzisiaj – 8 kwietnia – do odwołania bezpośrednia wizyta klientów w Inspektoracie ZUS w Złotoryi jest niemożliwa.

Ostatni dzień na złożenie rozliczenia

Płatnicy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r., za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za luty 2021 r. muszą do 31 marca 2021 r. złożyć dokumenty rozliczeniowe – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS w dobie pandemii. E-wizyty stały się popularne

Prawie 3 tys. Dolnoślązaków wybrało wizytę wideo zamiast przychodzić osobiście do ZUS. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy w całej Polsce ponad 42 tysięcy klientów skorzystało z możliwości załatwienia swojej sprawy bez wychodzenia z domu. E-wizyty ruszyły w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w październiku ubiegłego roku. 

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 marca

O kolejne dwa tygodnie wydłużono prawo do zasiłku opiekuńczego. Rodzice małych dzieci będą mogli wnioskować o zasiłek do 28 marca.

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.