×
*** Region szykuje się do majówki. Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców - śledźcie naszą stronę ***

68 lat temu odkrycie miedzi zmieniło bieg historii. Potęga KGHM

Zbliża się 68. rocznica odkrycia złóż rud miedzi. Dokładnie 23 marca 1957r. zespół geologów pod kierunkiem dr Jana Wyżykowskiego odkrył pierwsze ślady chalkozynu – siarczku miedzi. Ten historyczny moment na długie wyznaczył nowy kierunek polskiej gospodarki, a z mało znaczącego regionu uczyniły prężnie rozwijający się okręg przemysłowy.

To było odkrycie wszech czasów. 23 marca 1957r. na polach sieroszowickich w gminie Radwanice, zespół geologów pod kierunkiem Jana Wyżykowskiego pobrał z odwiertów w ziemi pierwsze próbki rud miedzi. To brzmiało jako sensacja. Naukowcy tonowali nastroje. Kluczowe były wyniki specjalistycznych badań, które przeprowadzono w Państwowym Instytucie Geologicznym. Wówczas zbadano cztery rdzenie wydobyte podczas wierceń na polach w Sieroszowicach. Próbki zawierały chalkozyn – siarczek miedzi.

Od tego momentu rozpoczął się nowy rozdział w historii górnictwa rud, w historii przemysłu wydobywczego. Dzięki odkryciu, region zagłębia miedziowego stał się słynny na całą Polskę. Do Lubina i Polkowic zjeżdżali pierwsi budowniczy Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Rozpoczęła się budowa potęgi KGHM.

Co roku, w rocznicę odkrycia złóż miedzi, w Sieroszowicach organizowane są uroczystości upamiętniające dokonania dr Jana Wyżykowskiego. Nie inaczej będzie teraz. Główne obchody zaplanowano w poniedziałek, 24 marca.

 
w2

Wybrane dla Ciebie

Wyremontują place przed szkołami gminnymi

Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.

Są pieniądze na remont zabytków sakralnych w Gminie Lubin

Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.

Koncerty, gra terenowa, festiwal kwiatów i roślin. Majówka z muzeum

Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!

Legniczanka oszukana. Straciła 460 złotych

Mieszkanka Legnicy padła ofiarą oszustów. Kobieta chciała kupić bilety na koncert w sieci i straciła swoje pieniądze.

Dzień Hutnika 2025 – tradycja i święto miedziowego przemysłu

Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]

Spotkanie biznesu – razem budujemy siłę lokalnej przedsiębiorczości

16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.

Rozmaitości

Koncerty, gra terenowa, festiwal kwiatów i roślin. Majówka z muzeum

Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!