W ostatnich latach rośnie liczba dzieci zmagających się z trudnościami psychicznymi. Coraz częściej pojawiają się myśli samobójcze i przypadki samookaleczeń. Tymczasem dostęp do specjalistycznej pomocy, w tym wizyt u psychiatry dziecięcego, bywa mocno ograniczony – czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy.
Aby poprawić tę dramatyczną sytuację, samorząd województwa dolnośląskiego podejmuje szereg działań. Po niedawnym przekazaniu 5 mln zł na wsparcie psychologiczne w szkołach poprzez dyżury psychologów w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rusza kolejna inicjatywa – program „ABC Empatii”.
W ramach programu, do 52 szkół podstawowych na Dolnym Śląsku trafią podręczniki „ABC Empatii” – materiały edukacyjne stworzone z myślą o dzieciach z klas 1–3. Książeczki mają pomóc nauczycielom w rozmowie z dziećmi na tematy emocji, empatii, tolerancji, miłości, zrozumienia i wzajemnego szacunku.
– To pilotażowy projekt skierowany do najmłodszych uczniów. Jego głównym celem jest wsparcie kadry pedagogicznej w pracy wychowawczej. Projekt ma budżet 200 tys. zł, w całości pokryty z funduszy wojewódzkich – podkreślił wicemarszałek województwa, Wojciech Bochnak.
Inicjatywa została zainicjowana przez Dolnośląską Radę Kobiet, działającą przy samorządzie województwa. Jej członkini, posłanka Jolanta Niezgodzka, zwróciła uwagę na konieczność systemowego wsparcia dzieci.
-Widzimy, z jakimi kryzysami emocjonalnymi mierzy się młode pokolenie. Dlatego musimy działać – mądrze, odpowiedzialnie i z empatią. Edukacja emocjonalna od najmłodszych lat pomoże dzieciom lepiej rozumieć siebie i innych. „ABC Empatii” pokaże im, że różnorodność jest wartością, a akceptacja i tolerancja – kluczowe dla relacji międzyludzkich.
Dolnośląska Kurator Oświaty, Ewa Skrzywanek, przypomniała, że choć szkoła odgrywa ważną rolę w procesie wychowawczym, to główną odpowiedzialność za wsparcie emocjonalne dzieci ponosi dom.
W ramach programu nauczyciele otrzymają nie tylko książeczki, ale także scenariusze dydaktyczne i materiały metodyczne, które pomogą w prowadzeniu zajęć wspierających rozwój emocjonalny uczniów.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!