×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Archiwum Zbrodni. Czas odnaleźć tych, którzy pociągnęli za spust

Instytut Pamięci Narodowej powraca do śledztw w sprawie zbrodni dokonanych w okresie stanu wojennego. Jedno z postępowań dotyczyć będzie ustalenia tożsamości wszystkich milicjantów strzelających do mieszkańców Lubina podczas pokojowej manifestacji z 31 sierpnia 1982 roku.

O rozpoczęciu nowego projektu przez Instytut, poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 na Wzgórzu Zamkowym. W ramach „Archiwum Zbrodni”, prokuratorzy IPN chcą powrócić do śledztw toczonych przed i po 89 roku.

-W Polsce demokratycznej, wolnej i niepodległej działa Instytut Pamięci Narodowej, dla którego każde życie ma wartość, a osoby zamordowane przez system komunistyczny będą podnoszone w naszych badaniach i historii. Nie zapomnimy o żadnej pojedynczej ofierze z lat 80., 70. i innych dekad kolonialnej komunistycznej Polski. IPN jest po to, by wyciągać odpowiednie konsekwencje wobec zbrodniarzy systemu komunistycznej, wobec tych, którzy strzelali i mordowali. I choć ci, którzy odpowiadali za Zbrodnię Lubińską w ciągnących się przez lata procesach sądowych, ponieśli odpowiedzialność karną, to jednak nigdy nie odnaleziono tych, którzy pociągnęli za spust. Nigdy nie odnaleziono tych, którzy zamordowali Michała Adamowicza, Mieczysława Poźniaka i Andrzeja Trajkowskiego. To się do tej pory nie udało, stąd nasz projekt „Archiwum Zbrodni” – mówił na konferencji prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Prokurator Andrzej Pozorski, szef pionu śledczego IPN przypomniał, że represje stanu wojennego stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości i nigdy nie ulegają przedawnieniu.

-Nasze archiwum coraz bardziej się zapełnia. Bardzo prosimy, by te osoby, które mają wiedzę na temat Zbrodni Lubińskiej, by się zgłaszały do poszczególnych oddziałowych komisji i złożyć zeznania. Bo dzięki świadkom, możemy wiele w tej sprawie uczynić. Zrobimy wszystko, co jest możliwe, by każdy z pokrzywdzonych przez reżim komunistyczny, bez względu na finał prowadzonego postępowania miał poczucie, że my jako Instytut Pamięci Narodowej zrobiliśmy w jego sprawie wszystko, co można było uczynić – powiedział prokurator Pozorski.

Podczas briefingu zaprezentowano nowe tablice z wizerunkami ofiar Zbrodni Lubińskiej. Następnie złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą przy pomniku i zapalono znicze.

 

Wybrane dla Ciebie

Nigdy nie odnaleziono tych, którzy strzelali do manifestantów

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tragicznych wydarzeń, do których doszło na ulicach Lubina. 41 lat temu, ostatniego dnia sierpnia, uzbrojone oddziały ZOMO krwawo stłumiły pokojową manifestację. Od kul zginęło trzech mieszkańców. 

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Poszukują świadków i dowodów rzeczowych w sprawie Zbrodni Lubińskiej

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poszukuje wszystkich, którzy mogą pomóc w wyjaśnieniu wszelkich okoliczności śmierci trzech mieszkańców Lubina – ofiar Zbrodni Lubińskiej z sierpnia 1982r.

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.