×
*** Wielkie liczenie pieniędzy wpłaconych na walkę z sepsą trwa. W sieci można jeszcze licytować wystawione przedmioty ***

Awans Gaworzyc w rankingu zamożnych gmin

Gmina Gaworzyce ma powody do satysfakcji. W dorocznym rankingu najbogatszych samorządów w Polsce, ta malownicza gmina na Wzgórzach Dalkowskich awansowała aż o 1045 pozycji!

Doroczny ranking najzamożniejszych samorządów w Polsce przygotowało pismo Wspólnota. W 2020r. w tej klasyfikacji Gaworzyce znajdowały się na 1320 miejscu, teraz – na 275 pozycji. To duży skok.

-Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w kilku poprzednich latach – wyjaśniają autorzy badania. – Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji, lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).

Skorygowane dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej. W przypadku gminy Gaworzyce mówimy o dochodzie 4.141,63 zł na osobę.

Ranking najbogatszych gmin w Polsce.

 

Wybrane dla Ciebie

Wysokie miejsce gminy Rudna w rankingu samorządów

Gmina Rudna zajęła wysokie czwarte miejsce w rankingu dolnośląskich samorządów wyróżniających się zrównoważonym rozwojem. Zestawienie przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym. 

Polkowice wiceliderem inwestowania. Skuteczne zarządzanie wydatkami

Pismo Samorządu „Wspólnota” po raz kolejny zorganizowało plebiscyt samorządów pod względem wydatków inwestycyjnych. W rankingu: „Liderzy inwestycji”, drugie miejsce zajęła gmina Polkowice ze średnimi wydatkami na inwestycje per capita na poziomie 2368,20 zł.

KGHM „najważniejszą firmą dla Polski” w rankingu Rzeczpospolitej

Spółka KGHM została wyróżniona przez redakcję Rzeczpospolitej prestiżową nagrodą za „najważniejszą firmę dla Polski”. Dyplom uznania odebrał prezes Polskiej Miedzi, Marcin Chludziński. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się w strefie Rzeczpospolitej podczas trwającego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Ranking Wprost. KGHM znów zbiera laury za produkcję srebra

Spółka KGHM zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu tygodnika Wprost „Polscy Ambasadorzy”. Zestawienie prezentuje stu największych polskich eksporterów surowców. Miedziowa spółka zdobyła tę nagrodę za produkcję srebra.

KGHM w światowej czołówce. Wysokie miejsce w prestiżowym rankingu

Znakomite wyniki finansowe i produkcyjne za I półrocze sprawiły, że spółka KGHM Polska Miedź znalazła się na wysokim siódmym miejscu w zestawieniu największych i czołowych producentów miedzi w świecie. Ranking sporządził portal dedykowany inwestorom kitco.com.

Polkowice jak „super miasteczko”. Najzamożniejsze miasto powiatowe

Gmina Polkowice po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu wśród najbogatszych miast w Polsce. – Zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie, jak nigdy dotąd – komentuje burmistrz gminy, Łukasz Puźniecki.

Sport

Dwa razy odwracali losy spotkania i zadali decydujący cios

Szalony mecz w Lubinie. W pojedynku z ekipą Ślepsk Malow Suwałki, siatkarze Cuprum dwa razy gonili wynik, by doprowadzić do upragnionego tie-breaka. W decydującej partii odprawili rywala z kwitkiem i wygrali cały mecz 3:2. Najlepszym zawodnikiem meczu został przyjmujący Cuprum, Alexander Berger.

Rozmaitości

W Rudnej dla Wielkiej Orkiestry zebrano ponad 86 tysięcy!

Mieszkańcy gminy Rudna nie zawiedli i aktywnie przyłączyli się do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszom, którzy kwestowali na ulicach całej gminy, udało się zebrać ponad 58 tysięcy złotych! Do tego trzeba jeszcze doliczyć 28 tysięcy, które pozyskano z licytacji internetowych.