×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Będą walczyć z depresją, chcą pomóc mieszkańcom

Centrum Formacji Rodziny z Lubina, Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” oraz KGHM Polska Miedź S.A. zapraszają mieszkańców zagłębia miedziowego do udziału w Tygodniu Walki z Depresją.

Depresja to jedna z chorób cywilizacyjnych. Już przydłużający się okres obniżonego nastroju powinien nas zaalarmować i zachęcić do szukania wsparcia u specjalistów. W lutym każdy będzie miał taką okazję. II Tydzień Walki z Depresją potrwa od 21 do 28. Ze względu na ograniczenia pandemiczne wydarzenia odbędą się online. Po zarejestrowaniu się na stronie internetowej www.kghm.com/depresja uczestnicy będą mogli wysłuchać m.in. psychiatrów, psychologów i terapeutów zajmujących się depresją. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Dla chętnych przygotowano kilkadziesiąt godzin darmowych konsultacji ze specjalistami. Oprócz tego uczestnicy II Tygodnia Walki z Depresją będą mogli wysłuchać wykładów n temat depresji. Poruszone zostaną między innymi zagadnienia dotyczące depresji u przedsiębiorców, depresji u mężczyzn, depresji u osób uzależnionych. Ważną kwestią, która zostanie omówiona w trakcie panelu będzie również depresja nastolatków – jak można im pomóc zarówno w domu i w szkole. Nie zostaną pominięte również problemy kobiet w ciąży i młodych matek, które coraz częściej cierpią na depresję poporodową.

Niestety okazuje się, że w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosłą liczba młodych osób, które cierpią na depresję. Szacuje się ze nawet 4 miliony Polaków może się zmagać obecnie z tą chorobą, przy czym większość z nich walczy w samotności. Jak pokazały badania prowadzone przez KGHM wśród 13-latków, już 47 proc. dziewcząt i 22 proc. chłopców miało myśli samobójcze. Niestety towarzysząca nam od roku pandemia koronawirusa i wymuszone nią odizolowanie się od przyjaciół, życie w zamknięciu i obowiązujące ograniczenia w życiu publicznym  mogą tylko pogarszać te stany.

– KGHM wspiera inicjatywy odpowiadające na ważne wyzwania społeczne, także te związane ze zdrowiem psychicznym. Dlatego stawiamy na wzmacnianie więzi rodzinnych i umiejętności wychowawczych. Tydzień Walki z Depresją to istotne uzupełnienie naszych programów społecznych – mówi Błażej Marzoch, koordynator projektów w KGHM Polska Miedź S.A.

Jak przekonuje Edyta Rząsa, psychoterapeuta z Centrum Formacji Rodziny w Lubinie, tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe.

– 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To był pierwszy powód, jaki zainicjował tworzenie tego wydarzenia. Zależy nam na tym by upowszechniać wiedzę na temat depresji oraz motywować ludzi, inspirować ich do tego by podejmowali leczenie – mówi.

Anna Migalska, psychoterapeuta i jednocześnie dyrektorka Centrum Formacji Rodziny przyznaje, że depresja może dotknąć każdego.

– Jako specjaliści, terapeuci pracujący zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi, zauważamy, że w każdej przestrzeni, niezależnie czy jest to ktoś kto pracuje, czy opiekuje się dziećmi w domu, każdy z nas zmaga się albo sam ze sobą, albo w kontekście rodziny z depresją – dodaje.

Anna Mazurkiewicz ze Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” podkreśla, że zainteresowani mieszkańcy będą również mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, które stacjonarnie będą się odbywać w Lubinie i Głogowie. Dodatkowo mieszkańcy mogą wziąć udział w anonimowej ankiecie i wypowiedzieć się na temat depresji.

Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram:

 

II Tydzień Walki z Depresją, 22-28.02.2021

KONFERENCJA ONLINE

Każdego dnia darmowe konsultacje specjalistyczne – obowiązuje rejestracja online kod QR  https://forms.gle/puxXYEU57xVrohQg8

Zgłoś się na wydarzenie i bądź na bieżąco  https://forms.gle/vakhruYDvM3b5Spt9

22.02 poniedziałek
17:00 Rozmowa: „Wyrwany z otchłani” – wywiad z osobami z doświadczeniem uzależnienia.
19:00 Wykład: W kleszczach nałogu i przygnębienia – o depresji w uzależnieniu. Prowadzący –  Jarosław Grębowski

23.02 wtorek
17:00 – 18:00 Panel dyskusyjny z okazji Dnia Walki z Depresją. Prowadząca –  Elżbieta Osowicz – dziennikarz radiowy

 Goście:

  • dr Piotr Znamirowski – lek. med. Psychiatra, psychoterapeuta
  • Anna Migalska – Centrum Formacji Rodziny, psychoterapeuta, teolog
  • Magdalena Wróbel – Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A
  • Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Urząd Marszałkowski
  • Mariola Kośmider – Dyrektor Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie Sp. z o.o

19:00 Wykład: Czy farmakoterapia i psychoterapia depresji zmienia mózg? – prowadzący lek. med. dr Piotr Znamirowski

24.02 środa
12:00 Film „Wracaj do domu” – realizacja Stowarzyszenie Otwarte Drzwi
16:00 Wykład dla rodziców: Depresja u nastolatków. Interwencja i towarzyszenie – prowadzący Anna Ślęcze
18:00 Wykład dla nauczycieli i pedagogów: Depresja u nastolatków. Interwencja i towarzyszenie w warunkach szkolnych – prowadzący Anna Ślęczek

25.02 czwartek
17:00 Wywiad z Krystian Domino – depresja po męsku
19:00 Wykład: Czy Superman może chorować na depresję – o depresji mężczyzn. Prowadzący – ks. Dr Rafał Pabich

26.02 piątek
11:00 Sonda uliczna  – depresja wśród młodzieży
17:00 Wywiad z księdzem, psychoterapeutą oraz pastorem – żałoba, utrata, relacja wiara a psychologia
19:00 Wykład: Ból ludzkich zranień: depresja w przestrzeni żałoby, utraty oraz w życiu duchowym. Prowadzący – Anna Migalska

27.02 sobota
10:00 Wykład: Depresja a doświadczenie przemocy, wsparcie instytutocjonalne. MOPS Głogów
11:00 Wywiad: Krystian Puczko – Depresja w życiu przedsiębiorcy
17:00 Wywiad z osobą doświadczającą depresji poporodowej
18:00 Wykład: Depresja poporodowa przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Prowadzący – Edyta Rząsa

28.02 niedziela
10:00 Rozmowa: Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o śmierci, pogrzebie i przemijaniu?
13:00 Transmisja Mszy św. z parafii św. Jana Bosko w Lubinie w intencji osób zmagających się z depresją oraz ich bliskich – ks. Janusz Kamiński SDB

www.kghm.com/depresja

www.cfrlubin.pl/depresja

fb: @ tydzienwalkizdepresja

Kontakt: Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II
tel.: 511 833 628 e-mail: [email protected]

Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi
tel. 508 192 741 e-mail: [email protected]

 
img_20210128_095315-1
IMG_20210128_095700
IMG_20210128_095717
IMG_20210128_095720
IMG_20210128_095758
IMG_20210128_100440
IMG_20210128_100503
IMG_20210128_100508
IMG_20210128_100511
IMG_20210128_100520

Wybrane dla Ciebie

Policja szuka 20-letniego Kacpra. Widzieliście go?

Głogowscy mundurowi szukają 20-letniego Kacpra Majewskiego. Młody mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek i do tej pory nie wrócił.

Zaginął 16-letni Kajetan z Głogowa. Widzieliście go?

Zaginął 16-latek z Głogowa. Poszukują go bliscy i policjanci. Jego życie może być zagrożone.

Porażka mistrzyń Polski w derbach Dolnego Śląska

Pewne już mistrzostwa Polski szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin przegrały derby Dolnego Śląska. Pogromczyniami Miedziowych zostały dziś zawodniczki KPR Kobierzyce wygrywając na własnym parkiecie 24:23.

LSSE i Powiat Legnicki wysłali transport darów na Ukrainę

Starostwo Powiatowe w Legnicy przy współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Fundacją LSSE zorganizowało zbiórkę żywności dla rodaków zamieszkałych na terenie Ukrainy. Do zbiórki dołączył Caritas Diecezji Legnickiej (Oddział w Chojnowie).

Paweł Jeż nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin

Rada Nadzorcza powołała Pawła Jeża na stanowisko prezesa piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin. Nowy prezes lubińskiego klubu kierował już Zagłębiem w latach 2008 – 2009. Jeż zastąpił odwołanego 22 marca Michała Kielana.

Derby Dolnego Śląska. KPR Kobierzyce vs. KGHM MKS Zagłębie

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin zapewniły sobie już mistrzostwo Polski, ale chcąc nie chcąc, muszą oczywiście dokończyć tegoroczny sezon. Już dziś w derbach Dolnego Śląska, Miedziowe zagrają na wyjeździe z zespołem KPR Kobierzyce.

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.