×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Brakuje żywności! Punkt pomocy uchodźcom przeniesiony

Dramatycznie brakuje żywności w punkcie Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, który od maja został przeniesiony z Osieka na ulicę Paderewskiego 108 (tuż przy kładce KEN). Rodziny, które znalazły bezpieczny azyl w punktach przygotowanych przez miasto mają do pokonania zaledwie kilkaset metrów by uzyskać pomoc.

W Punkcie Pomocy uchodźcy mogą znaleźć odzież dla dzieci i dorosłych, chemię gospodarczą i żywność – choć tej ostatniej brakuje. Każda ilość jest na wagę złota.

W punkcie, który czynny będzie trzy dni w tygodniu pracują wolontariusze.

– Od ponad 60 dni pomagamy potrzebującym – zaznacza Piotr Borys, który od pierwszych dni wojny w Ukrainie zaangażowany jest w niesienie pomocy potrzebującym. – Przypomnijmy, że już 12 transportów z darami pojechało na Ukrainę. To były głównie leki, pomoc wojskowa, żywność i ubrania. Sześć transportów darów trafiło do dzieci z Ukrainy, które są w domach dziecka na terenie Dolnego Śląska. A co najważniejsze, już ponad tysiąc osób skorzystało z pomocy takiej jak żywność, leki i odzież w punkcie, który zorganizowaliśmy w Osieku.

W tej chwili ten punkt został przeniesiony do centrum Lubina. Mieści się obecnie w budynku przy ulicy Paderewskiego 108, w dawnym centrum chińskim. To znacznie ułatwi dostęp rodzinom, które potrzebują wsparcia. Punkty , w których uchodźcy znaleźli schronienie znajdują się niedaleko tego miejsca.

– Z ośrodków na ul. Sybiraków czy z ul. Jastrzębiej to tylko kilkaset metrów do przejścia – zaznacza Piotr Borys. – Ale przede wszystkim chodziło nam o to by lubinianom było łatwiej dostarczyć tu pomoc, a ona jest ciągle potrzebna.

Uchodźcy na bieżąco załatwiają swoje formalności, niestety na wypłatę pieniędzy wiąż czekają dlatego tak ważna jest pomoc, którą mogą zaoferować mieszkańcy regionu.

Każdego dnia do punktu zgłasza się nawet sto osób, a dary rozchodzą się w mgnieniu oka. Aktualnie najpilniejszą potrzebą jest żywność – w szczególności kasze, makarony, konserwy, jajka oraz inne produkty z długim terminem przydatności do spożycia. Ale bardzo potrzebne są również świeże warzywa czy owoce. Wolontariusze przyznają, że bez względu na ilość jedzenie znika w mig – dzisiaj rano magazyn świecił pustkami – i to dosłownie. Druga pozycja na liście niezbędnych rzeczy to chemia – proszki do prania, płyny, kosmetyki da dorosłych i dzieci, w szczególności hipoalergiczne.

Przed budynkiem niebawem pojawi się również tablica z ogłoszeniami dotyczącymi pracy. Będą mogli się na niej ogłaszać zarówno poszukujący pracy, jak i potencjalni pracodawcy.

 

Wybrane dla Ciebie

Dzieci z Ukrainy już chodzą do szkoły i uczą się języka

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie od kilku dni uczą się dzieci uchodźców z Ukrainy. Tylko do tej jednej placówki w naszym regionie trafiło 22 uczniów.

Region gotowy na przyjęcie kolejnych uchodźców?

Samorządowcy z Dolnego Śląska rozmawiali z wojewodą o sytuacji uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Są zgodni, że trzeba im pomóc, dlatego szykują się na przyjęcie kolejnej fali ukraińskich rodzin.

Gmina Radwanice jest przygotowana na przyjęcie uchodźców

Pierwsze rodziny z Ukrainy już są na miejscu. Znalazły ciepły kąt u mieszkańców Gminy Radwanice. Zbiórka darów, które trafią na Ukrainę trwa. A władze gminy zapewniają, że dla każdej osoby uciekającej przed wojną znajdzie się miejsce.

Przemków zagra dla Ukrainy. Zapraszamy na niedzielny koncert!

Pomoc można nieść na różne sposoby. W niedzielę, 6 marca, w Przemkowie zorganizowany zostanie koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany walczącej Ukrainie.

Głogów Ukrainie – mieszkańcy pomagają potrzebującym

Dzisiejszy wieczór w Głogowie upłynął przy dźwiękach muzyki płynącej wprost do walczącej Ukrainy. Na rynku Starego Miasta zebrali się ci, którym nie jest obojętny los naszych sąsiadów.

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.