×
*** Najbliższy weekend znów będzie obfitował w bogatą ofertę imprez kulturalnych i sportowych. Szczegóły znajdziecie w naszym portalu ***

Budki lęgowe dla jerzyków na osiedlu Gwarków

Chyba nikogo z nas nie trzeba przekonywać do tego, jak dokuczliwe potrafią być komary. Ci mali krwiopijcy uaktywniają się właśnie teraz i najbardziej w sezonie letnim. Masowe opryski, maści, płyny, spray’e, nierzadko bywają niewystarczające. Skuteczną bronią są za to jerzyki.

Na polkowickim osiedlu Gwarków powstały właśnie nowe miejsca lęgowe dla pogromców komarów. Te niewielkie ptaszki to skuteczna, naturalna „broń”. Uwielbiają gnieździć się na wysokich obiektach. Dlatego z inicjatywy lokalnych władz miasta zamontowano dwie wieże lęgowe.

– Budki służą tylko do złożenia jaj i rozmnażania jerzyków. Podobne funkcjonują w innych rejonach kraju i cieszą się powodzeniem. Liczymy na to, że w naszym mieście ornitolog prawidłowo wskazał miejsca bytowania tych ptaszków. One są cały czas w locie, nawet kiedy śpią, a jeden jerzyk potrafi złapać w ciągu dnia 20 tysięcy komarów – podkreśla Mariusz Zybaczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach.

Maszty z budkami lęgowymi są odpowiednio oświetlone.

– Są to punkty startowe, chcemy zobaczyć, jak te maszty przyjmą się w mieście, a przede wszystkim, czy jerzyki się w nich zalęgną. Mamy nadzieję, że w czasie wakacji można będzie spokojnie posiedzieć na ławce, bez większych problemów – zauważa miejski radny, zaznacza Piotr Ożóg.

Inwestycja montażu budek lęgowych dla jerzyków pochłonęła blisko 140 tys. zł.

– Inwestycja do tanich nie należy, aczkolwiek należy to przekalkulować na środki chemiczne. Co jest tańsze? Ekologiczne podejście do tematu czy pompowanie pieniędzy w chemię, trucie środowiska, a wiemy, jakie są tego efekty – wyjaśnia wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Według ornitologa, który przemierzył miasto wzdłuż i wszerz, to właśnie osiedle Gwarków jest najlepiej dostosowanym miejscem na domy dla jerzyków.

– Wprowadzamy kolejne elementy, które sprzyjają rozwojowi przyrody w naszym mieście. W wielu miastach stosuje się opryski przeciwko komarom, a my „zastosujemy” jerzyki, które w fenomenalny sposób je zwalczają – dodaje burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Wieże lęgowe dla jerzyków to jeden z proekologicznych projektów lokalnych władz.  Odtworzone znane polkowickie glinianki, zrewitalizowana ścieżka zdrowia czy prace nad zagospodarowaniem Paulinowa w przyszłości czy budki dla nietoperzy i domki dla pożytecznych owadów – to tylko niektóre zadania.

 
jerzyki (2)
jerzyki (3)
jerzyki (4)
jerzyki (5)
jerzyki (6)

Sport

Nie odpoczywają, tylko grają. Kolejne sparingi

Nasze drużyny piłkarskie są już po pierwszych swoich sparingach. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin pokonali Górnika Zabrze 3:0, Miedź Legnica przegrała z Wartą Poznań 0:1, a zawodnicy Górnika Polkowice nieoczekiwanie znaleźli sposób na Chrobrego Głogów wygrywając 2:1.