×
*** Centrum Badań Jakości pochwaliło się nowoczesnym Mobilnym Laboratorium Środowiskowym. Prezentacja odbyła się na dziedzińcu Centrali KGHM *** Tylko w styczniu spółka KGHM Metraco sprzedała 50 tysięcy ton soli drogowej ***

Budżet powiatu przyjęty. Najwięcej wydatków na oświatę

Powiat lubiński ma tegoroczny budżet. Lwia część wydatków zostanie spożytkowana na oświatę i transport. Z inwestycji, realizowane będą głównie te związane z edukacją. Opozycja uważa, że przyjęty plan finansowy jest politycznym afiszem radnych stowarzyszenia Lubin 2006, natomiast obóz rządzący twierdzi, że „tak krawiec kraje, jak mu materii staje” i opozycja nie powinna się dziwić, bo od sytuacji finansowej państwa, zależą budżety lokalnych samorządów.

W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, oceny projektu tegorocznego budżetu dokonał radny Michał Kielan.

– Naszym zdaniem jest to polityczny budżet stowarzyszenia Lubin 2006 i ono musi wziąć za niego wyłączną odpowiedzialność. Finanse powiatu lubińskiego od wielu lat przypominają równię pochyłą. Z roku na rok jest coraz gorzej. Nie słuchano nas, gdy mówiliśmy „nie” emisji obligacji, które będziemy spłacać do 2039r. Nie słuchano, gdy mówiliśmy o przeroście zatrudnienia w starostwie i potrzebie natychmiastowego cięcia kosztów. To nie jest budżet proobywatelski, który będzie służył naszym mieszkańcom. To nie jest budżet inwestycyjny, to jest budżet zabezpieczający interesy polityczne Lubin 2006. Przestrzegamy przed odpowiedzialnością, którzy zamierzają głosować za jego przyjęciem – mówił Michał Kielan, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Starosta powiatu po części podzielił pogląd radnych PiS.

– Zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to konstrukcja budżetu klubu Lubin 2006 i ten klub bierze za niego pełną odpowiedzialność. Tyle, że budżet państwa tworzył PiS, który rządzi w kraju. Budżet dołuje i będzie dołował jeszcze bardziej. Bo to nie my uchwalamy zasady poboru podatków PIT i CIT. Bierzemy odpowiedzialność za ten budżet i będziecie nas rozliczać w przyszłym roku – mówił starosta Adam Myrda.

Dochody budżetu powiatu wyniosą w tym roku ponad 145 mln zł, natomiast wydatki oszacowano na poziomie 153 mln zł. Najwięcej środków – 65 mln zł – pochłonie oświata. W tym roku powiat zapłaci blisko 9 mln zł tzw. podatku janosikowego.

Najważniejsze inwestycje w tym roku to: modernizacja zespołu szkół przy Komisji Edukacji Narodowej na potrzeby szkół specjalnych – 27 mln zł, remonty dróg na odcinku Raszówka – Miłoradzice, Ręszów – Ścinawa, Redlice – Ścinawa ( w sumie 24 mln zł).

 
sesja2
sesja3

Wybrane dla Ciebie

Strumień pieniędzy dla gminy Lubin na inwestycje

Nowy rok gmina Lubin rozpoczyna z finansowym przytupem. Lokalny samorząd pozyskał blisko 8,5 mln złotych z zewnętrznych źródeł, głównie – unijnych i rządowych funduszy. Pieniądze zostaną wykorzystane na dofinansowanie zaplanowanych przez gminę inwestycji. To choćby rozbudowa szkoły w Raszówce, przebudowa stacji uzdatniania wody w Siedlcach, czy remonty kilku dróg gminnych.

W ZS w Chocianowie zainstalują windę dla osób niepełnosprawnych

W Zespole Szkół w Chocianowie rozpoczną się wkrótce prace związane z dobudową szybu z windą, by dostosować budynek dla potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych. Jest to jedno z zadań szerokiego projektu modernizacji tej placówki. Władze powiatu polkowickiego podpisały już umowę z wykonawcą i niebawem ruszą pierwsze prace.

31 nowych zakażeń w regionie. Jedna osoba zmarła

W ciągu ostatniej doby odnotowano w zagłębiu miedziowym 31 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej chorych stwierdzono w powiecie legnickim i głogowskim. Niestety jedna osoba zmarła. To mieszkaniec powiatu lubińskiego. Miał tzw. choroby współistniejące.

14 nowych przypadków koronawirusa w powiecie lubińskim

Dramatycznie rośnie liczba zakażonych koronawirusem w powiecie lubińskim. Według najnowszych danych, w ciągu ostatniej doby, zdiagnozowano 14 nowych przypadków. Od początku pandemii chorych na COVID-19 jest już 211 mieszkańców.

Ruszył Legnicki Budżet Obywatelski. Do zgarnięcia 3 mln zł

Wystartował już Legnicki Budżet Obywatelski A.D. 2021. Do 10 sierpnia legniczanki i legniczanie mogą zgłaszać dowolną liczbę projektów. Mamy więc szansę na realizację własnych pomysłów, na zmianę otoczenia. Na realizację jednego zadania inwestycyjnego, miasto może przeznaczyć maksymalnie 270 tys. zł.

Przebudowa drogi w Goli zakończona

Zakończono przebudowę drogi wewnętrznej w miejscowości Gola i tym samym zrealizowano I i II etap inwestycji.

Na sygnale

Podpisywali lewe polisy, wyłudzili prowizje, prali brudne pieniądze

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała oszustwa na szkodę jednego z warszawskich towarzystw ubezpieczeniowych. Na ławie oskarżonych zasiądzie łącznie 17 osób, wśród nich prezes spółki, członek zarządu i prokurent.