×
*** Sierpień i wrzesień to czas dziękowania za plony. Już w najbliższą sobotę na swoje święto dożynkowe zaprasza gmina Radwanice ***

Były wiceprezes KGHM chciał kupić sobie pozytywne oceny na studiach

Do Sądu Rejonowego w Lubinie trafił akt oskarżenia przeciwko Jackowi K., byłemu wiceprezesowi spółki KGHM. Menedżer chciał za łapówkę załatwić sobie pozytywne wpisy do indeksu dające mu przepustkę do studiów doktoranckich. W sprawie zamieszani są także dwaj byli pracownicy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, którym z kolei zarzuca się przyjęcie korzyści materialnych i wywieranie nacisku na podwładnych. 

Sprawa dotyczy okresu 2015-2016. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zarzuca Jackowi K., że jako wiceprezes spółki KGHM Polska Miedź S.A. obiecał, a następnie wręczył dwóm pracownikom naukowym krakowskiej AGH łapówkę w wysokości 1,4 mln zł. Jak czytamy w akcie oskarżenia, było to swego rodzaju „podziękowanie” za pośrednictwo w załatwieniu wpisów do indeksu dla potrzeb kontynuacji studiów doktoranckich. Byłego menedżera oskarżono również o trzy inne czyny, w tym m.in. ujawnienie poufnych informacji oraz nakłanianie funkcjonariuszy policji do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji prawnie chronionych.

Obok Jacka K., na ławie oskarżonych zasiądą również dwaj byli już pracownicy naukowi krakowskiej Akademii, którzy byli w zmowie z byłem wiceprezesem KGHM. Śledczy zarzucają im bowiem przyjęcie korzyści majątkowych, wywieranie nacisku i nakłanianie podległych sobie pracowników do poświadczenia nieprawdy poprzez wpisywanie do indeksu pozytywnych ocen z tytułu zaliczeń i egzaminów.

-Ustalenia śledztwa wykazały, że oskarżony, pełniący wówczas funkcję wiceprezesa KGHM Polska Miedź S.A ubiegał się o kwalifikacje na studia doktoranckie. Zgodnie z procedurą obowiązującą na studiach doktoranckich na AGH w Krakowie ich uczestnik powinien wykazać się wykształceniem ekonomicznym lub ukończeniem w toku poprzednich studiów przedmiotów ekonomicznych związanych z zarządzaniem o wartości co najmniej 10 punktów ECTS bądź uzupełnić brakujące wykształcenie poprzez ukończenie kursu z przedmiotów znajdujących się w ofercie Wydziału o wartości odpowiadającej ilości brakujących punktów ECTS. Oskarżony nie uczestniczył w zajęciach z przedmiotów, dzięki którym mógłby uzupełnić brakujące punkty ECTS wyznaczone mu przez Komisję Rekrutacyjną – czytamy w akcie oskarżenia, który trafił już do Sądu Rejonowego w Lubinie.

Postępowanie dotyczące dwóch byłych pracowników naukowych krakowskiej AGH, Marka D. i Wiesława W., zostało zakończone skierowaniem odrębnego aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Krowodrzy.

 

Wybrane dla Ciebie

KGHM nie ma nic wspólnego ze skażeniem Odry!

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, które wskazują, że spółka KGHM może być po części odpowiedzialna za skażenie Odry. Chodzi o zrzuty szlamu poflotacyjnego ze zbiornika „Żelazny Most”. – Prowadzimy działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, jesteśmy na bieżąco monitorowani przez wyspecjalizowane służby. Woda technologiczna, która zawiera sól i inne pierwiastki nie jest groźna dla środowiska […]

Ratownicy Polskiej Miedzi intensywnie trenują do mistrzostw świata

To najbardziej elitarna jednostka funkcjonująca w strukturach spółki KGHM Polska Miedź S.A. Jej członkowie muszą być zgrani i zdyscyplinowani, tutaj nie ma miejsca na błędy i żadne potknięcia. Ich nadrzędnym celem jest zawsze ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Ratownicy z JRG-H KGHM intensywnie przygotowują się do kolejnego wyzwania, jakie ich czeka.

Dwa wakaty w zarządzie KGHM. Konkurs na wiceprezesów ogłoszony

Spółka KGHM poszukuje nowych wiceprezesów do spraw aktywów zagranicznych i do spraw rozwoju. Ma to związek z rezygnacją dotychczasowych członków zarządu Polskiej Miedzi: Pawła Gruzy i Adama Bugajczuka. Kandydaci mogą przesyłać swoje CV do siedziby spółki do 29 sierpnia.

Adam Bugajczuk zrezygnował z funkcji wiceprezesa KGHM

Zmian w zarządzie spółki KGHM Polska Miedź S.A. ciąg dalszy. Dzisiaj z funkcji wiceprezesa KGHM ds. rozwoju zrezygnował Adam Bugajczuk. Dymisja została przyjęta przez zarząd. Przypomnijmy, że dwa dni temu ze stanowiska wiceprezesa KGHM ds. aktywów zagranicznych zrezygnował Paweł Gruza. 

Paweł Gruza nie jest już wiceprezesem KGHM. Będą kolejne zmiany?

Paweł Gruza nie jest już wiceprezesem spółki KGHM Polska Miedź S.A. Menedżer złożył wczoraj Radzie Nadzorczej oświadczenie o rezygnacji z zajmowanego stanowisko. Został nowym prezesem banku PKO BP. Nie brakuje jednak spekulacji i pytań, czy rezygnacja Pawła Gruzy to początek zmian w zarządzie… miedziowej spółki?

Milowy krok w kierunku energii jądrowej. Wniosek o SMR-y złożony

Spółka KGHM złożyła w Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, czyli modułowych reaktorów jądrowych. Budową bloku energetycznego, w którym znajdzie się zestaw sześciu lekkowodnych, ciśnieniowych reaktorów, zajmie się amerykańska firma NuScale, której rekomendację wydał ostatnio prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.

Sport

Na sygnale

Kradł, bo potrzebował pieniędzy na życie

Policjanci ze Ścinawy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży dwóch górskich rowerów i papierosów z jednego z miejscowych marketów. Za kraty trafił 26-letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Przyznał się do winy i wkrótce stanie przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

Zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie w polkowickim amfiteatrze

Jeśli nie macie jeszcze zaplanowanego popołudnia, to warto wybrać się do polkowickiego amfiteatru. Dzisiaj bowiem na scenie wystąpi Ludowy Zespół Tańca „Barwinok” z Winnicy na Ukrainie. Młodzi artyści koncertują po krajach Europy Zachodniej, by wspomóc walczących na froncie żołnierzy ukraińskich. Przy okazji apelują o pokój na świecie.