×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Centralna akademia barbórkowa KGHM. Niech żyje nam górniczy stan!

KGHM świętuje centralne obchody tegorocznej Barbórki. Uroczysta akademia górnicza odbyła się dzisiaj w Centrum Kultury Muza. Wyróżnieni pracownicy miedziowej spółki otrzymali prestiżowe odznaczenia, górnicze kordziki i honorowe szpady. Niestety z powodu obostrzeń sanitarnych, Polska Miedź zrezygnowała w tym roku z tradycyjnych ceremoniałów i imprez towarzyskich.

Już po raz drugi szalejąca epidemia koronawirusa poważnie ograniczyła możliwość zorganizowania uroczystości Barbórkowych w pełnej krasie. Z powodu rosnącej statystyki nowych zakażeń, władze KGHM zadecydowały o odwołaniu imprez towarzyskich, jak biesiady, karczmy piwne, babskie combry. Pierwotnie wstrzymano także centralną akademię, ale ostatecznie doszła do skutku i dzisiaj wszyscy zaproszeni goście mogli spotkać się na dorocznej Barbórce.

-W roku jubileuszu 60-lecia spółki KGHM, skutecznie zarządzamy sytuacją kryzysową, realizujemy swoje plany produkcyjne, nawet z zadatkiem. Cały czas mamy do czynienia z pandemią, ale na szczęście dzięki wysiłkowi załogi, kryzys nie dotknął naszej firmy. Można powiedzieć, że nie tylko realizujemy swój plan, ale osiągamy wiele spektakularnych sukcesów. Ta strategia, którą sobie założyliśmy w 2018 roku, sprawdza się, realizujemy ją. Mamy bardzo dobry wynik finansowy, dzielimy się zyskami z naszą załogą. To jest też bardzo dobry rok dla naszych aktywów zagranicznych. To pierwszy rok, kiedy popłynęły z Chile do Polski pierwsze pieniądze. Nie zapominamy także o otaczającej nas lokalnej rzeczywistości współpracując z samorządowcami, podejmując wszelkiego rodzaju działania i społeczne – mówił podczas uroczystości Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Do górników zewsząd popłynęły dzisiaj życzenia i gratulacje. Minister Adam Kwiatkowski odczytał list od prezydenta RP, Andrzeja Dudy, a minister Krzysztof Kubów – od premiera polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego.

– Na ręce prezesa Marcina Chludzińskiego przekazuję podziękowania za ciężką i niebezpieczną pracę, którą wykonujecie w KGHM. Podziękowania za to, że budujecie silną polską gospodarkę, silny Dolny Śląsk i silne Zagłębie Miedziowe – powiedział kilka słów także od siebie minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Natomiast poseł Wojciech Zubowski odczytał podziękowania od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, któremu podlega spółka KGHM. Ciepłe słowa popłynęły także ze strony wojewody dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego.

Kulminacyjnym momentem centralnej akademii było przyznanie odznaczeń i wyróżnień. Postanowieniem prezydenta RP, prezes KGHM, Marcin Chludziński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.  Odznaczenia przyznano również pracownikom KGHM, w tym te najbardziej prestiżowe – górnicze kordziki i honorowe szpady.

-Zostałem górnikiem, bo zawsze pociągało mnie ryzyko, stres i adrenalina. Słyszałem, że praca w kopalni jest bardzo ciężka i wymagająca. Mój wybór był najlepszy, jakiego mogłem dokonać. To, co robię sprawia mi ogromną przyjemność i satysfakcję. Kiedy wsiadam z kolegami do klatki zjazdowej, przez te półtorej minuty zjazdu w głąb ziemi, czasami różne myśli kołatają w głowie, czasem całe życie przeleci przez myśl – opowiada Tomasz Polański z Zakładów Górniczych Rudna, który pracuje w kopalni już 31 lat.

Akademię Barbórkową uświetnił połączony koncert muzyczny w wykonaniu orkiestry górniczej ZG Polkowice – Sieroszowice i Narodowej Orkiestry Dętej z Lubina.

Centralna akademia górnicza transmitowana była na żywo za pośrednictwem kanału KGHM. Pełną relację z tego wydarzenia możecie obejrzeć TUTAJ.

 

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe miedziane bransoletki od KGHM, znów dostępne

W ubiegłym roku spółka KGHM świętowała jubileusz 60-lecia swojej działalności. Z tej okazji wyprodukowano m.in. okolicznościowe, miedziane bransoletki, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród załogi Polskiej Miedzi. A dobra informacja jest taka, że popularne bransoletki znów wróciły do obrotu.

Strategia spółki KGHM zatwierdzona. Polska Miedź stawia na energetykę

Rada Nadzorcza spółki KGHM przyjęła przedłożoną przez zarząd strategię Grupy Kapitałowej KGHM do 2030 roku z horyzontem roku 2040. Do czterech kluczowych kierunków rozwoju związanych z elastycznością, efektywnością, ekologią i e-przemysłem, doszedł piąty element – energia, a precyzyjnie mówiąc- niskoemisyjność i rozszerzenie działalności na odnawialne źródła pozyskiwania energii.

Milord de Paris – Teatr Scena Kamienica zaprasza do Muzy

W najbliższą sobotę, 22 sierpnia, zapraszamy wielbicieli teatru do Centrum Kultury Muza w Lubinie.Teatr Scena Kamienica zaprasza na spektakl Milord de Paris.

Związki zawodowe siadają z zarządem KGHM do stołu negocjować podwyżki

Sporo emocji i kontrowersji wzbudza uposażenie górników i hutników KGHM po wdrożeniu w życie rządowego programu Polski Ład. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi wystosował oświadczenie do braci górniczej, w którym skrytykował założenia nowej reformy podatkowej uderzającej w pensje załogi KGHM. Tymczasem za chwilę rozpoczną się negocjacje w sprawie podwyżek dla pracowników. 

Górnicza elita KGHM. Jubileusz 25-lecia oddziału JRG-H

Są górniczą elitą. Zawsze w stanie pełnej mobilizacji i zawsze gotowi nieść pomoc poszkodowanym. Wciąż się szkolą i doskonalą swoje umiejętności, bo w tej pracy nigdy nie ma odpoczynku. Dokładnie 25 lat temu – 1 stycznia 1997 roku – powołano do życia Jednostkę Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A.

Rocznica pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Oddali hołd bohaterom

Dokładnie 40 lat temu, w mroźny, grudniowy poranek, 17 grudnia 1981 roku, oddziały ZOMO spacyfikowały strajk w Zakładach Górniczych „Rudna”. Dzisiaj przed południem, przedstawiciele władz spółki KGHM z prezesem Marcinem Chludzińskim na czele wraz ze świadkami tamtych wydarzeń, złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej rocznicę pacyfikacji kopalni.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.