×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Dożynki powiatu polkowickiego u stóp Sanktuarium Maryjnego

W Grodowcu w gminie Grębocice odbyły się w tym roku dożynki powiatu polkowickiego. Główne ceremoniały dożynkowe zorganizowano u stóp malowniczo położonego Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei. Wśród licznie zaproszonych gości byli m.in. minister Krzysztof Kubów, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu polkowickiego oraz przedstawiciele władz powiatu limanowskiego.

Na powiatowym święcie plonów nie mogło zabraknąć szefów wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu. Przy dożynkowym stole zasiedli więc wójt Grębocic, Roman Jabłoński, gospodarz Gaworzyc, Jacek Szwagrzyk, wójt Radwanic, Paweł Piwko oraz burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki i burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak. Była też przedstawicielka gminy Chocianów. Gospodarzami byli natomiast starosta Kamil Ciupak i wicestarosta Jan Wojtowicz.

Po zakończeniu uroczystej mszy świętej w Sanktuarium Maryjnym, przy dźwiękach górniczej orkiestry ZG Polkowice – Sieroszowice, wszyscy zaproszeni goście zeszli na plac w pobliżu świątyni na główne obrzędy dożynkowe.

-Przez ostatnie dwa lata pandemia niestety uniemożliwiła nam pielęgnowanie i kultywowanie tego pięknego starego zwyczaju dzielenia się chlebem oraz dziękowania panu Bogu i wyrażania uznania za trud pracy rolników, dzięki którym możemy spożywać ten chleb. Szczególnie w tym roku powinniśmy docenić ten obrzęd chleba i wyrażać szacunek do chleba. W wielu miejscach świata tego chleba brakuje, tym bardziej musimy docenić owoce ziemi i ciężkiej pracy rolników. Wasza praca co roku jest inna, ale niezmiennie wymaga od was szczególnego zaangażowania i podołaniu nowym wyzwaniom – mówił starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

Dziękując za chleb, starosta wraz z szefami poszczególnych gmin powiatu, sprawiedliwie podzielili świeże bochny wśród mieszkańców.

-Dożynki do zawsze doskonały czas na to, aby podziękować wszystkim rolnikom za ciężką i jakże ważną pracę. Ten rok jest szczególny, bo dzisiaj wszyscy dostrzegamy, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe. Dziękuję wszystkim rolnikom, że w polskich domach nie zabrakło chleba i by w przyszłości go nie brakowało. Dwa lata pandemii, a w tym roku wojna na Ukrainie – doceńmy tą wielką wartość, jaką jest chleb – powiedział minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Podczas święta plonów zorganizowano konkurs na najlepszy regionalny produkt. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły folklorystyczne i goście z powiatu limanowskiego – kapela góralska „Górmani”.

 

Wybrane dla Ciebie

Powiatowe dożynki w Grodowcu. Rolnicy podziękują za plony

Już dzisiaj zapraszamy do Grodowca na dożynki powiatu polkowickiego. Władze starostwa oraz wszystkich gmin powiatu sprawiedliwie podzielą się z mieszkańcami chlebem. Nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, a na stoiskach będzie można skosztować wybornych, regionalnych przysmaków.

Powiatowe święto plonów w Grodowcu już w tę niedzielę

W najbliższą niedzielę, 4 września, zapraszamy do Grodowca na dożynki powiatu polkowickiego. Władze starostwa oraz wszystkich gmin powiatu sprawiedliwie podzielą się z mieszkańcami chlebem. Nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, a na stoiskach będzie można skosztować wybornych, regionalnych przysmaków.

Wystawa poplenerowa w starostwie. Można kupić obraz

Do końca lipca w okazałym gmachu starostwa powiatowego w Polkowicach można jeszcze zwiedzać okolicznościową wystawę prac malarskich. Wszystkie zostały wykonane podczas pleneru malarskiego: „Architektura sakralna i piękno natury w sercu Zagłębia Miedziowego”, który odbył się w urokliwym Grodowcu, w gminie Grębocice.

Zapraszamy na powiatowe dożynki do Grodowca. Czekają na wystawców

Po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, władze powiatu polkowickiego organizują w tym roku powiatowe święto plonów. Uroczystości dożynkowe zaplanowano w Grodowcu w gminie Grębocice. A już teraz organizatorzy zapraszają chętnych wystawców do wysyłania zgłoszeń udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zaproszenie na plener malarski do Grodowca

Choć do Dni Polkowic pozostało jeszcze sporo czasu, to już teraz Centrum Kultury zaprasza do udziału w plenerze malarskim ph: „Architektura sakralna i piękno natury Zagłębia Miedziowego”. Plener odbędzie się przy Sanktuarium Maryjnym w Grodowcu i potrwa kilka godzin.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.