×
*** Sierpień i wrzesień to czas dziękowania za plony. Już w najbliższą sobotę na swoje święto dożynkowe zaprasza gmina Radwanice ***

Drogowa ofensywa w gminie Rudna. Inwestycje warte 36 milionów

Dla gminy Rudna będzie to rekordowy rok pod względem wykonanych inwestycji. Zmodernizowane zostaną drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie. Powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Zaplanowane zadania uda się przeprowadzić w dużej mierze dzięki pozyskaniu środków z programów operacyjnych i funduszy rządowych.

Wyremontowanych zostanie blisko 14 kilometrów dróg powiatowych. Roboty budowlane obejmą modernizację 3-kilometrowego odcinka z Juszowic do Rynarcic, 5-kilometrowy odcinek ze Starej Rudnej do Wądroża i 2-kilometrową trasę z Miłogoszczy do Radmiłowa. Na ten cel gminie udało się pozyskać 14,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Z własnego budżetu gmina Rudna zabezpieczy 1,1 mln zł.

– Zabiegaliśmy mocno o pozyskanie rządowych funduszy na zniszczone powiatowe drogi. Dołożymy jeszcze z budżetu gminy Rudna kolejne środki. Oznacza to, że drogi powiatowe zostaną wreszcie wyremontowane za pieniądze rządu i gminy Rudna. Ale jeżdżą po nich przede wszystkim nasi mieszkańcy, dlatego jestem zadowolony, że po wielu latach uda się zrobić remont najbardziej zdewastowanych odcinków – mówi wójt gminy, Adrian Wołkowski.

Ale to nie koniec drogowych inwestycji. Wkrótce ruszą prace na blisko 4-kilometrowym odcinku drogi powiatowej z Olszan przez Górzyn do Naroczyc. Na remont tej drogi gmina pozyskała z Polskiego Ładu 3,8 mln zł. Warto wspomnieć o zakończonych już inwestycjach. To m.in. nowy kilometrowy odcinek jezdni z Mlecznie, Rynarcicach i Koźlicach.

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, w gminie powstaną i powstają również nowe chodniki. W tym roku zaplanowano przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę nowych chodników w Mlecznie i Olszanach, wkrótce rozpocznie się budowa chodnika w rejonie ulicy Polnej w Rudnej i równocześnie ogłoszono już przetarg na budowę chodnika w Studzionkach.

– Przed nami nowe inwestycje drogowe. Obecnie opracowujemy między innymi dokumentację projektową na budowę drogi gminnej łączącej Miłogoszcz z Górzynem, przebudowę ronda w Rudnej, remont ulicy Ścinawskiej w Rudnej, remont drogi gminnej w Olszanach oraz budowę obwodnicy w Rynarcicach. Realizacja tej ostatniej inwestycji w znacznym stopniu zależy od finansowania prac przez KGHM Polska Miedź SA – dodaje wójt gminy Rudna.

W ramach dofinansowania z Polskiego Ładu, gmina będzie mogła również przystąpić do pierwszego etapu budowy gminnych ścieżek rowerowych. Na ten cel pozyskano 8,4 mln zł. Trasa ma prowadzić od Rudnej przez Rynarcice do Koźlic.

 

Wybrane dla Ciebie

W gminie Rudna nagrodzono stypendiami najlepszych uczniów

Jak co roku władze gminy Rudna przyznały najlepszym uczniom stypendia naukowe. Nagrodzono łącznie 19 uczniów. Na ten cel gmina wydała 45,6 tys. zł. 

Gmina Rudna stawia na ścieżki rowerowe

Władze Rudnej zastanawiają się nad ostatecznym kształtem przebiegu ścieżki rowerowej od granic gminy do Koźlic. Są już pierwsze propozycje nowej trasy. Inwestycja będzie kosztowna, ale władzom gminy udało się pozyskać na ten cel środki z Polskiego Ładu. 

Dotacje na remonty zabytków w gminie Rudna

Radni gminy Rudna zadecydowali o przekazaniu z budżetu 300 tys. zł na renowację miejscowych zabytków. Dofinansowanie otrzyma kilka parafii.

Zielona akcja w Kliszowie. Posadzili dęby i lipy

Z inicjatywy Nadleśnictwa Lubin oraz sołectwa Kliszów w gminie Rudna, mieszkańcy wsi posadzili w zabytkowym parku 30 dębów oraz 20 lip. W akcji wziął udział m.in. wójt Adrian Wołkowski oraz radni gminy Sebastian Kuchar i Andrzej Górzny.

Strażacy ochotnicy z Gwizdanowa dostaną nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

Jeszcze w tym roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwizdanowie w gminie Rudna trafi nowy, średni samochód ratowniczo – gaśniczy. Na ten cel władze gminy dostały dofinansowanie z budżetu państwa na poziomie 400 tys. zł. Promesę wójtowi gminy osobiście wręczył generał Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Umowa na wykonanie nowej drogi w Koźlicach podpisana

Władze gminy Rudna podpisały umowę na kompleksową przebudowę drogi w Koźlicach, która połączy się z drogą biegnącą pod tunelem kolejowym. W ramach inwestycji powstanie nowa, szeroka jezdnia wraz z chodnikiem i zjazdami do posesji. Nowa droga ma być gotowa w ciągu siedmiu miesięcy.

Sport

Na sygnale

Kradł, bo potrzebował pieniędzy na życie

Policjanci ze Ścinawy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży dwóch górskich rowerów i papierosów z jednego z miejscowych marketów. Za kraty trafił 26-letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Przyznał się do winy i wkrótce stanie przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

Zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie w polkowickim amfiteatrze

Jeśli nie macie jeszcze zaplanowanego popołudnia, to warto wybrać się do polkowickiego amfiteatru. Dzisiaj bowiem na scenie wystąpi Ludowy Zespół Tańca „Barwinok” z Winnicy na Ukrainie. Młodzi artyści koncertują po krajach Europy Zachodniej, by wspomóc walczących na froncie żołnierzy ukraińskich. Przy okazji apelują o pokój na świecie.