×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

Dzień walki z depresją – program zdrowotny władz Polkowic

Wczoraj przypadał Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Statystyki są niestety przerażające. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest już drugą najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną w świecie. Ofiary depresji nierzadko popełniają samobójstwa. Specjaliści biją na alarm i zachęcają, by osoby, które zmagają się z depresją, szukały pomocy w profesjonalnych ośrodkach i placówkach leczniczych. Z inicjatywą pomocy dla takich osób wyszedł m.in. burmistrz Polkowic oferując w ramach programu zdrowotnego, bezpłatne konsultacje i porady psychologiczne.

Epidemia koronawirusa obnażyła istotę depresji. Wiele osób nie mogąc poradzić sobie z wielomiesięcznym lokcdownem bardzo szybko znalazło się w szponach tej ciężkiej, cywilizacyjnej choroby.

– Problemem jest izolacja i ograniczone kontakty z bliskimi. Depresja to nie chandra. Należy ją leczyć. Pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi szukają pomocy przez cały rok. Im więcej informacji i wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych i świadomości tego, że nie jest się samemu, naprawdę pomaga – przekonuje Zdzisław Ząbek, kierownik Ośrodka Badań Pomocy Psychologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Jak dowodzą statystyki, obecnie w Polsce na depresję cierpi blisko półtora miliona osób. WHO szacuje, że depresja, po nowotworach, zajmuje drugie miejsce wśród chorób, które przyczyniają się do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Potrzebujący mieszkańcy Polkowic mogą zwrócić się o pomoc do Ośrodka Badań Pomocy Psychologicznej funkcjonującym przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Placówka pomaga ofiarom depresji. Specjaliści prowadzą warsztaty, terapie indywidualne i grupowe, wspierają powrót do zdrowia. Do dyspozycji jest trzech psychiatrów, dziewięciu psychologów, pielęgniarka ze specjalizacją psychiatryczną oraz terapeuci zajęciowi.

– Staramy się pomóc każdemu, kto się do nas zgłosi. Szczególnie zależy nam na najmłodszych, dzieciach i młodzieży, którzy nie potrafią bądź nie mogą odnaleźć się w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Bardzo często zdarza się tak, że trafia do nas dziecko z problemami emocjonalnymi i okazuje się, że problem dotyczy także rodziców. To są bardzo złożone procesy, które wymagają fachowej opieki – tłumaczy Elwira Staniecka, terapeutka środowiskowa.

W Ośrodku Badań Pomocy Psychologicznej funkcjonują poradnie: zdrowia psychicznego, psychologiczna, leczenia uzależnień, ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz pracownia badań psychologicznych.

W ramach prowadzonej przez władze Polkowic polityce prozdrowotnej, mieszkańcy gminy mogą liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne. Program pod hasłem: „Pomoc psychologiczna” adresowana jest do osób uzależnionych, współuzależnionych od alkoholu oraz pochodzących z tzw. grup ryzyka. Pierwsze konsultacje i zapisy na wizyty ruszają 1 marca. Potrzebujący mogą zatem skorzystać z programu terapeutycznego dla dzieci i młodzieży oraz pomocy psychologicznej dla rodziców, programu pracy grupy psychoterapii pogłębionej w zespołach uzależnień czy też zajęć edukacyjnych oraz warsztatów i zajęć z profesjonalistami. W ramach programu działa także Polkowicki Telefon Zaufania.

– Zdrowie psychiczne jest również ważne jak fizyczne. Bardzo często nie jesteśmy w stanie rozpoznać depresji czy innych problemów emocjonalnych. Nie wolno ich bagatelizować. Dla mieszkańców naszej gminy pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po nią sięgnąć – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

źródło: PCUZ

 
depresja
depresja1
depresja3

Wybrane dla Ciebie

Polkowicki telefon zaufania – tam uzyskasz pomoc

Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Władze gminy Polkowice przypominają, gdzie mieszkańcy borykający się z podobnymi problemami, mogą szukać pomocy.

Sport

Koniec epoki Fornalika? Szulczek nowym trenerem Zagłębia?

Kibice KGHM Zagłębia Lubin żyją jutrzejszym meczem z Jagiellonią Białystok i wyborem nowego prezesa klubu. Ale to przyszłość Waldemara Fornalika w zespole Miedziowych rozpala ostatnio piłkarskie emocje. Media spekulują, że „Waldek King” ma odejść z Lubina a w jego miejsce przyjdzie Dawid Szulczek.

Rozmaitości

Dobre praktyki KGHM dostrzeżone w prestiżowym raporcie CSR-owym

Kampanie i działania prospołeczne organizowane przez pracowników spółki KGHM po raz kolejny zostały docenione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Obszerna publikacja dokumentuje aktywność największych polskich firm w zakresie działań CSR-owych w minionym roku. A tych w Polskiej Miedzi było co niemiara.