×
*** Do Barbórki zostało jeszcze kilka dni, ale górnicza brać już świętuje w całym zagłębiu miedziowym! ***

Filozofia Kaizen w przedsiębiorstwie, czyli jak doskonalić zarządzanie

Czym jest filozofia Kaizen, jak najlepiej wdrożyć jej zasady w funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa, co mówią właściciele firm, którzy odważyli się wdrożyć nowe procedury w zarządzaniu organizacją i zasobem ludzkim.

O tym wszystkim dyskutowano dzisiaj podczas śniadania biznesowego zorganizowanego przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Spotkanie odbyło się w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w reprezentacyjnym biurowcu Letia Business Center. Motywem przewodnim było: „Czy transformacja organizacji w oparciu o podejście Kaizen/Lean to dobry wybór na trudne czasy”?

Zaproszonych gości przywitali gospodarze dzisiejszego śniadania, Beata Staszków, szefowa Związków Pracodawców i Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

-Bardzo zależy nam na tym, abyście w swobodnych warunkach, śniadaniowo – networkingowych, spotkali się biznesowo, bo być może dzięki takim spotkaniom i nowym znajomością wynikną potencjalne korzyści biznesowe – przywitała gości prezes ZZPM, Beata Staszków.

Podczas spotkania, Aleksandra Jurkiewicz z departamentu klastrów Legnickiej Strefy, przybliżyła ogólne zasady wsparcia przedsiębiorców i współpracy z klastrami. O filozofii Kaizen w zarządzaniu w przedsiębiorstwach mówiła natomiast Marta Kanus, konsultant zarządzający Kaizen Instytut Polska.

-Kaizen jest metodologią, która polega na ciągłym doskonaleniu organizacji, małymi krokami staramy się zmierzać do realizacji i osiągania dużych celów. Krok po kroku, by nie wzbudzać zaniepokojenia wśród pracowników. Staramy się na początku zbadać organizację, w którym miejscu się znajduje, jakie projekty optymalizacyjne można wdrożyć, czyli analizujemy stan obecny, robimy diagnozę organizacji. Kolejny etap polega na tym, żeby rozwinąć osoby pracujące, by mogły sobie swobodnie poradzić z działaniami, wyznaczonym celem, odpowiednio zarządzić zasobem ludzkim, czy wdrożyć projekty. Wybieramy liderów, którzy zarządzają swoimi pracownikami operacyjnymi i staramy się zorganizować tak miejsce pracy, by wszystko było uporządkowane, by każdy mógł czuć się swobodnie, by pracownicy czuli się dobrze i komfortowo, ale też szukali potencjału doskonalenia. Staramy się też uczyć ludzi nabycia umiejętności dostrzegania marnotrawstwa, bo wokół nas jest bardzo dużo marnotrawstwa – powiedziała nam Marta Kanus.

Partnerami Kaizen Instytut Polska są m.in. PKP Energetyka, Maine Master, spółka KGHM – Lubinpex.

-Działamy wspólnie z Kaizen Instytut od 2017 rok, wtedy zaczęła się nasza podróż. Od tego momentu zaczęliśmy analizować nasze procesy i zaczęliśmy wdrażać rozwiązania, które wspólnie opracowaliśmy z naszym partnerem. One dotyczyły ogólnie sektora zarządzania. Główne rzeczy, które zaczęliśmy robić, to odpowiednie przygotowanie sobie warsztatu pracy i dobrze się zorganizować. Wdrożyliśmy pewne narzędzia, które usprawniają prace i pozwalają pójść dwa kroki szybciej w organizacji pracy i zarządzaniu – mówił Andrzej Krzywoń, pełnomocnik zarządu ds. programu Krok po Kroku w PKP Energetyka.

Kaizen obecne jest także w samorządach, m.in. w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

 

Wybrane dla Ciebie

Gospodarka obiegu zamkniętego panaceum na kryzys?

Kryzys energetyczny spowodował, że wszyscy zadajemy sobie pytania: jak wyeliminować marnotrawstwo i zmaksymalizować wykorzystanie surowców i energii? Jak dać drugie życie rzeczom, zamiast produkować odpady? O tym mowa będzie podczas konferencji „Gospodarka o obiegu zamkniętym – racjonalne gospodarowanie zasobami”, która odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Racławicach. Można uczestniczyć w niej także online.

Związek Pracodawców podsumował V edycję programu mentoringowego

Związek Pracodawców Polska Miedź podsumował jubileuszową, piątą edycję programu mentoringowego i jednocześnie rozpoczął szóstą edycję. Uczestnicy spotkania wysłuchali też inspirującego wykładu dr Agnieszki Taurogińskiej – Stich pt. „Świat wartości lidera w praktyce – sprawdzianem wielkości przywództwa w organizacji”. 

Konferencja samorządowców zagłębia miedziowego – podsumowanie

O aktualnej sytuacji samorządów, najtrudniejszych wyzwaniach, już dostępnych i planowanych instrumentach wsparcia inwestycji i rozwoju regionu, rozmawiano podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Związek Pracodawców Polska Miedź.

O problemach hydrologicznych, ochronie zabytków i dostawach węgla

Konferencja z udziałem samorządowców zagłębia miedziowego organizowana przez Związek Pracodawców Polska Miedź dobiegła końca. W drugiej, popołudniowej sesji, uczestnicy spotkania rozmawiali o problemach hydrologicznych oraz ochronie zabytków. Gościem specjalnym był wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski.

Jak wspierać rozwój małych ojczyzn? Konferencja samorządowców

Samorządowcy regionu zagłębia miedziowego biorą udział w konferencji ph: „Samorząd i jego otoczenie. Jak wspierać rozwój naszych małych ojczyzn”. Spotkanie odbywa się w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie, a organizatorem jest Związek Pracodawców Polska Miedź. 

Uroczysta gala Związku Pracodawców Polska Miedź. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Lokalni samorządowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, mentorzy i mistrzowie dialogu społecznego, specjaliści od CSR i kreowania wizerunku – wszyscy spotkali się dziś na uroczystej gali Związku Pracodawców Polska Miedź, by podsumować doroczną współpracę i działania. Kulminacyjnym momentem było wręczenie statuetek Asa Związku Pracodawców Polska Miedź.

Na sygnale

Poważne zderzenie dwóch pojazdów na skrzyżowaniu w Rudnej

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na skrzyżowaniu Głogowskiej z ulicą Polną w Rudnej, tuż przy wyjeździe w kierunku Głogowa. Prawdopodobnie kierowca busa wymusił pierwszeństwo przejazdu i uderzył w prawidłowo jadące audi. Poszkodowany kierowca trafił do lubińskiego szpitala.