×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

Fundacja KGHM przekazała fundusze na remont zabytkowego kościoła

Fundacja KGHM Polska Miedź oraz gmina Rudna sfinansują prace konserwatorskie, które przeprowadzone zostaną w parafii prawosławnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej. Wcześniej udało się zakończyć remont kościoła katolickiego św. Trójcy w Rudnej. 

Zabytkowy kościół prawosławny w Rudnej to perła gotyku w powiecie lubińskim. Pochodzący z XIV wieku obiekt został przebudowany po pożarze w XVII wieku.

-Prowadzone obecnie prace konserwatorskie wymagają naukowego podejścia i niezwykłej staranności. Każdą cegłę i spoinę należy dokładnie sprawdzić. Jest to duże przedsięwzięcie, którego nie udałoby się zrealizować bez pomocy gminy Rudna oraz Fundacji KGHM Polska Miedź i za to finansowe wsparcie serdecznie dziękuję – podkreśla ks. mitrat, dr Dariusz Ciołka, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej.

Zakres zaplanowanych prac w tej parafii obejmuje usunięcie zniszczonego cementowego spoinowania i kamiennego cokołu oraz odczyszczenie przypór, zaimpregnowanie osypujących się fragmentów elewacji i ich uzupełnienie. Zniszczone cegły zostaną usunięte i zastąpione nowymi, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

W ramach prac zrobione będzie także nowe ceglane spoinowanie nawiązujące swoim kształtem do charakteru gotyckiego. Na zakończenie zostanie wykonana specjalna impregnacja zabezpieczająca przed szkodliwym oddziaływaniem wody.

– Wszystkie obiekty na Dolnym Śląsku są przepiękne, ale wymagają niezbędnego zabezpieczenia. Tutaj w Rudnej wybijamy wszystkie kruszące się spoiny, myjemy mur i uzupełniamy ubytki nowymi cegłami oraz dajemy nowe spoiny. Wstawiane cegły pochodzą z zakładu rzemieślniczego, gdzie wytwarzane są ręcznie, a następnie suszone i wypalane zgodnie ze średniowiecznymi wzorami – tłumaczy Robert Solarz, szef ekipy konserwatorskiej.

Nadzór nad prawidłowym wykonaniem prac sprawuje inspektor nadzoru budowlanego. Cała inwestycja pochłonie blisko 120 tys. zł, w tym 80 tysięcy przekazała Fundacja KGHM, 33 tys. – gmina i 5 tys. parafia. Prace konserwatorskie mają zakończyć się w grudniu br.

 
parafia1

Wybrane dla Ciebie

Zderzenie volkswagena z fordem na drodze Lubin – Rudna

Wczoraj wieczorem doszło do zdarzenia drogowego na trasie Lubin – Rudna. Na wysokości zjazdu w kierunku Składowic zderzyły się dwa samochody osobowe: ford i volkswagen. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

I Ty możesz stać się częścią wielkiej dobroci płynącej z Fundacji KGHM

Fundacja KGHM Polska Miedź to jedna z ważniejszych i kluczowych organizacji działająca w strukturach miedziowej spółki. Co roku wspiera finansowo instytucje, organizacje społeczne i pozarządowe, nigdy nie odmawia pomocy w przedsięwzięciach sportowych, kulturalnych. Szeroko pojęta społeczna odpowiedzialność biznesu jest wpisana w DNA Fundacji KGHM.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Bohaterów Westerplatte w Chobieni

Wyjątkowa uroczystość odbyła się dzisiaj w Zespole Szkół w Chobieni w gminie Rudna. Z udziałem władz gminy, przedstawiciela ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz uczniów i nauczycieli szkoły, uroczyście odsłonięto odnowiony pomnik Bohaterów Westerplatte – patrona Szkoły Podstawowej.

Wkrótce ruszy budowa nowego przyłącza wodociągowego

Wkrótce rozpocznie się budowa nowej sieci wodociągowej łączącej infrastrukturę wodociągową w Górznie z siecią w Naroczycach w gminie Rudna. Umowę na wykonanie inwestycji już podpisał wójt Adrian Wołkowski.

Budżet gminy Rudna przyjęty. Prawie 40 milionów na inwestycje

Radni gminy Rudna przyjęli projekt przyszłorocznego budżetu. Zgodnie z planem w 2023 roku na inwestycje gmina przeznaczy blisko 40 milionów złotych. Ponad jedna trzecia środków na ten cel pochodzi ze źródeł zewnętrznych. Jakie inwestycje będą realizowane?

Rodzina apeluje o pomoc w zbiórce pieniędzy dla 27-latka z Rudnej

Do naszej redakcji zgłosiła się siostra Artura Matijczaka z Rudnej, który uległ wypadkowi motocyklowemu. Dziewczyna apeluje o pomoc w zbiórce środków na półroczny turnus rehabilitacyjny dla brata. Potrzebne jest jeszcze ponad 150 tys. złotych.

Sport

Chrobry Głogów w półfinale Orlen Superligi

W trzecim ćwierćfinałowym meczu szczypiorniści Chrobrego Głogów po raz drugi okazali się lepsi od ekipy Azotów Puławy wygrywając we własnej hali 26:24 prowadząc do przerwy 13:11. W półfinale rozgrywek Orlen Superligi, głogowianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Industrią Kielce. Pierwszy mecz już w sobotę, 20 kwietnia w hali przy Wita Stwosza.

Na sygnale

Ruszyła na czerwonym świetle. Nikomu nic się nie stało

Do kolizji dwóch samochodów osobowych doszło dziś przed południem w okolicach kościoła św. Jana Bosko na lubińskim osiedlu Polne. Kierująca renault, 49-letnia kobieta, wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle i uderzyła w prawidłowo jadącego kierowcę toyoty. 

Rozmaitości

Posprzątali polkowicką Ścieżkę Zdrowia. Worki pełne śmieci

Zakasali rękawy i uzbrojeni w rękawice ochronne i worki na śmieci wybrali się na teren polkowickiej Ścieżki Zdrowia, by uprzątnąć to, co zostawili po sobie nieodpowiedzialni turyści. Po niespełna dwóch godzinach pracy, uzbierał się całkiem duży stos śmieci.