×
*** W niedzielę druga tura wyborów samorządowych *** Swoich włodarzy wybierają mieszkańcy Legnicy, Gminy Polkowice i Gminy Ścinawa *** Do końca niedzielnego głosowania trwa cisza wyborcza ***

Gaudeamus igitur na Uczelni Jana Wyżykowskiego. Inauguracja roku

Studenci Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach rozpoczęli nowy rok akademicki. Uroczysta akademia odbyła się w murach uczelni, a honorowymi gośćmi byli m.in. wiceminister edukacji Marzena Machałek i prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński. Podczas inauguracji nowego roku akademickiego, studenci I roku złożyli ślubowanie, wręczono też statuetki Zasłużonego dla Uczelni i nagrodzono najlepszych absolwentów.

To była wyjątkowa uroczystość w historii polkowickiej uczelni. Po roku przerwy spowodowanej obostrzeniami epidemii koronawirusa, władze szkoły mogły zorganizować galę, zaprosić gości i spotkać się wreszcie ze studentami i absolwentami. Z zaproszenia uczelni skorzystali m.in. wiceminister edukacji, Marzena Machałek, prezes KGHM, Marcin Chludziński, władze powiatów polkowickiego i lubińskiego, burmistrz Polkowic, dyrektorzy szkół, szefowie spółek Grupy KGHM. Zabrakło niestety ministra Krzysztofa Kubowa, szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, którego zatrzymały obowiązki służbowe.

– Nasza uczelnia jest szczególnym miejscem, szczególną instytucją, w której splatają się różne poziomy działalności począwszy od tej dydaktycznej, naukowej, ale także kształtowania postaw, prowadzenia biznesu i współpracy z samorządami i przedsiębiorstwami. W ubiegłym roku cała nasza działalność zdominowana była przez COVID. Tak, jak wszyscy, przystosowaliśmy się do pandemii i nowych warunków kształcenia. Poradziliśmy sobie z procesem kształcenia w  bardzo wysokim stopniu, zarówno pod względem edukacji, jak i technicznym. Cieszymy się, że w nowym roku będziemy mogli powrócić do metod nauczania sprzed pandemii. Mamy świadomość, że przed nami jest wiele wyzwań, jak choćby rozwiązania technologiczne przemysłu 4.0, cyfryzacji czy konkurowania na rynku studentów, przekonywaniem ich do oferty dydaktycznej. Pandemia znacznie przyspieszyła te procesy – mówił prof. Tadeusz Kierzyk, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.

Wiceminister Marzena Machałek, która jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. kształcenia zawodowego, przekazała na ręce rektora specjalne życzenia od ministra edukacji, Przemysława Czarnka.

-Drodzy studenci, bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj towarzyszyć wam w tej uroczystej chwili. Za wami trudny okres, który z jednej strony był traumatyczny, ale z drugiej strony – pouczający. Ta uczelnia jest wzorem kształcenia do zawodu i branży na tym poziomie akademickim. Szkoła bardzo znana w regionie i szkoła, która bardzo mocno odpowiada na zapotrzebowanie pracodawców, także tych związanych z KGHM. To jest dobra szkoła, która świetnie przygotowuje absolwentów do rynku pracy – mówiła wiceminister Marzena Machałek.

Na zakończenie swojego wystąpienia wiceminister odznaczyła prezesa KGHM, prestiżowym Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Marcin Chludziński wygłosił wykład inauguracyjny „Transformacja – największe wyzwania dla Polskiej Miedzi”.

– Wyzwania, jakie dzisiaj stoją przed nami to globalne wyzwania klimatyczne i transformacji energetycznej. To jest główny wątek dla nas, by zachować swoją konkurencyjność. To jest kwestia rozwoju technologicznego i coraz większej skali automatyzacji produkcji. To jest kwestia przygotowania kadr, które zmierzą się z tymi wyzwaniami. Ważne jest zatem nabycie umiejętności i zdolności do tego, by rozeznać się, co w otoczeniu jest trendem i determinuje nas do tego, by dalej prowadzić model biznesowy – mówił prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Świeżo upieczeni studenci złożyli uroczyste ślubowanie, a najlepsi studenci zostali uhonorowani zaszczytnym tytułem Primus Inter Pares. Władze uczelni nagrodziły troje studentów na poziomie studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Przyznano też nagrody „Zasłużonego dla Uczelni”, które otrzymali minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Premiera, Marcin Chludziński, prezes KGHM, starosta powiatu lubińskiego, Adam Myrda i burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

– Uczelnia ma wielu przyjaciół, dobrych duchów. To świadczy o tym, jak kawał dobrej pracy tutaj wykonano. Uczelnia jest wyjątkowa, bo przede wszystkim jest w pełni samorządowa, co stanowi wyróżnik na mapie naszego kraju. To uczelnia, która w Polkowicach zamyka na swój sposób etap edukacyjny. W naszym mieście kształcimy od etapu przedszkolnego, aż po etap studiów magisterskich. Życzę wszystkim studentom wytrwałej nauki, a kadrze naukowej owocnych efektów swojej pracy – mówił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Początki uczelni w Polkowicach sięgają 2002r. Do 2015r. funkcjonowała jako Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki, która rok później połączyła się z Uczelnią Zawodową Zagłębia Miedziowego w Lubinie działając dzisiaj pod jednym szyldem Uczelni Jana Wyżykowskiego.

 

Wybrane dla Ciebie

Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok swojej służby

Straż Miejska w Polkowicach podsumowała ubiegły rok swojej działalności w mieście i gminie. Z przygotowanych statystyk wynika, że w 2022 roku polkowiccy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca interwencji.

Nie wolno nam zapomnieć o tym miejscu. Wyjątkowa uroczystość

W Polkowicach odbyła się dzisiaj wyjątkowa uroczystość religijna. Przed wejściem do Parku Ewangelickiego odsłonięto bowiem dwujęzyczną tablicę pamiątkową, przypominającą o historii tego miejsca. Tam, gdzie dzisiaj jest park – kiedyś istniał cmentarz ewangelicki. Dlatego dzisiaj w podniosłej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów ewangelickich.

„Rzeź niewiniątek” na sesji budżetowej w Polkowicach

Radni, którzy w połowie roku przejęli władzę w Radzie Miejskiej w Polkowicach, urządzili na sesji budżetowej prawdziwą „rzeź niewiniątek”. Niczym maczetą cięli kolejne propozycje burmistrza gminy, tłumacząc się dobrem mieszkańców i zachowaniem dyscypliny finansowej. Tymczasem za chwilę może okazać się, że w mieście padnie koszykówka, Centrum Kultury przestanie robić imprezy, pacjenci nie będą mogli skorzystać […]

Polkowiccy radni chcą ściąć wydatki na rozwój sportu i promocję gminy

Na jutrzejszej sesji radni gminy Polkowice zadecydują o przyszłorocznym budżecie. Plan finansowy zyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i co ciekawe, tegoroczny budżet zamknie się nadwyżką w wysokości 20 milionów złotych! Najwięcej emocji mogą wzbudzać propozycje radnych koalicyjnych dotyczących polkowickiego sportu i promocji gminy.

Rewitalizacja osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach nieco się opóźni

Za kilka miesięcy poznamy dopiero wykonawcę zagospodarowania terenu osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach. Poprzednia firma wycofała się z zadania i nowo wyłoniony projektant rozpoczął dopiero prace nad dokumentacją techniczną.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Polkowicach

W Polkowicach obradowała Młodzieżowa Rada Gminy. Na inauguracyjnym posiedzeniu ukonstytuowało się prezydium. Rada to organ doradczy burmistrza Polkowic. – Zachęcam radnych młodzieżowych do zgłaszania nowych rozwiązań, ale też do wzięcia odpowiedzialności za te zmiany – powiedział podczas sesji burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Rozmaitości

Dobre praktyki KGHM dostrzeżone w prestiżowym raporcie CSR-owym

Kampanie i działania prospołeczne organizowane przez pracowników spółki KGHM po raz kolejny zostały docenione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Obszerna publikacja dokumentuje aktywność największych polskich firm w zakresie działań CSR-owych w minionym roku. A tych w Polskiej Miedzi było co niemiara.