Pierwsze rodziny z Ukrainy już są na miejscu. Znalazły ciepły kąt u mieszkańców Gminy Radwanice. Zbiórka darów, które trafią na Ukrainę trwa. A władze gminy zapewniają, że dla każdej osoby uciekającej przed wojną znajdzie się miejsce.
Wojna mobilizuje – Ukraińców do obrony swojej ojczyzny, nas by pomóc tym, którzy uciekają przed bombardowaniem. Mieszkańcy Gminy Radwanice stanęli na wysokości zdania – wspierają jak mogą – zbierają żywność, leki, opatrunki i ubrania. Niektórzy z nich zaopiekowali się już rodzinami z Ukrainy. Gmina szykuje się na przyjęcie kolejnych osób w potrzebie.
– Odzew naszych mieszkańców jest bardzo pozytywny. Wielu włączyło się do zbiórki, z części tych darów skorzystały już rodziny, które przyjechały już do nas z Ukrainy – powiedział nam wójt gminy Paweł Piwko. – Na razie zbieramy potrzebne rzeczy, zbiórka cały czas trwa. Dary zostaną przetransportowane, a część z nich trafi do kolejnych rodzin, które jeszcze do nas przyjadą.
W czwartek na terenie Gminy Radwanice gościły już dwie rodziny, dwie kolejne były w drodze.
– Nasi mieszkańcy zaoferowali im dach nad głową. Uchodźcy w pierwszej kolejności będą lokowali u rodzin, które zadeklarowały taką pomoc. Jeśli potrzeby będą większe gmina oczywiście jest przygotowana na przyjęcie kolejnych osób – zapewnia Paweł Piwko.- Z naszych obserwacji wynika, że na początek przyjeżdżają tu ludzie, którzy mają tu bliskich, znajomych, jakiś pomysł na to. Ale w ciągu tygodnia dwóch przyjadą ofiary wojny, które będą potrzebowały od nas większego wsparcia, większej pomocy. To będą osoby, które nie będą miały nic, żadnych środków na życie i im też pomożemy – zapewnia wójt.
Dramatycznie brakuje żywności w punkcie Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, który od maja został przeniesiony z Osieka na ulicę Paderewskiego 108 (tuż przy kładce KEN). Rodziny, które znalazły bezpieczny azyl w punktach przygotowanych przez miasto mają do pokonania zaledwie kilkaset metrów by uzyskać pomoc.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie od kilku dni uczą się dzieci uchodźców z Ukrainy. Tylko do tej jednej placówki w naszym regionie trafiło 22 uczniów.
Samorządowcy z Dolnego Śląska rozmawiali z wojewodą o sytuacji uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Są zgodni, że trzeba im pomóc, dlatego szykują się na przyjęcie kolejnej fali ukraińskich rodzin.
Pomoc można nieść na różne sposoby. W niedzielę, 6 marca, w Przemkowie zorganizowany zostanie koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany walczącej Ukrainie.
Dzisiejszy wieczór w Głogowie upłynął przy dźwiękach muzyki płynącej wprost do walczącej Ukrainy. Na rynku Starego Miasta zebrali się ci, którym nie jest obojętny los naszych sąsiadów.
KGHM Zagłębie Lubin sformalizowało dzisiaj współpracę ze Stowarzyszeniem Sportowym Zagłębie Lubin Oldboys. Umowę w tej sprawie parafowali prezes Zagłębia, Michał Kielan i Romuald Kujawa, mistrz Polski z Zagłębiem z 1991r.
Policjanci ze Ścinawy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży dwóch górskich rowerów i papierosów z jednego z miejscowych marketów. Za kraty trafił 26-letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Przyznał się do winy i wkrótce stanie przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Jeśli nie macie jeszcze zaplanowanego popołudnia, to warto wybrać się do polkowickiego amfiteatru. Dzisiaj bowiem na scenie wystąpi Ludowy Zespół Tańca „Barwinok” z Winnicy na Ukrainie. Młodzi artyści koncertują po krajach Europy Zachodniej, by wspomóc walczących na froncie żołnierzy ukraińskich. Przy okazji apelują o pokój na świecie.