×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Gmina remontuje zabytkowy kościół w Rynarcicach. Dotacja z Fundacji KGHM

W Rynarcicach trwa remont elewacji zabytkowego kościoła pw. św. Marcina. Zabezpieczona została już ściana szczytowa od strony ołtarza. Kolejny etap prac zakłada całkowite zerwanie drewnianej boazerii. Remont świątyni możliwy jest dzięki pozyskanej dotacji z Fundacji KGHM.

Prace rozpoczęły się od postawienia rusztowania i zabezpieczenia ściany szczytowej od strony ołtarza. Kolejnym etapem będzie usunięcie z wnętrza drewnianej boazerii, by odsłonić ściany, które są mokre i należy je skuć. Po ich wyschnięciu, możliwe będzie położenie środka grzybobójczego i w przyszłości położyć nowy tynk.

Na pierwszy etap renowacji, gmina pozyskała dofinansowanie ze środków Fundacji KGHM w wysokości 100 tys. zł.

– Świątynia w Rynarcicach pilnie potrzebowała remontu, dlatego bardzo cieszymy się z tej pomocy. Dziękujemy fundatorom, ale także panu Adrianowi Wołkowskiemu, wójtowi gminy, który osobiście pomógł nam w pozyskaniu tej finansowej pomocy od miedziowego koncernu – mówi ks. Jerzy Jastrzębski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mlecznie, który zarządza zabytkowym kościołem filialnym w Rynarcicach.

W kolejnym etapie planowana jest wymiana starych rynien.

Kościół w Rynarcicach został wzniesiony w drugiej połowie XIV lub XV wieku. Od XVI wieku do końca 1945r. był świątynią ewangelicką.

 

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowa lokomotywa wkrótce stanie na bocznicy stacji PKP w Lubinie

Pamiętacie zabytkową lokomotywę parową, którą zakupiło Muzeum Historyczne w Lubinie? Przez ponad trzy lata maszyna była pieczołowicie odrestaurowywana. Zadbano o każdy detal, by przywrócić jej dawny blask. Już wkrótce zobaczymy ją na specjalnie wybudowanej bocznicy na stacji kolejowej w Lubinie.

Niebezpiecznie na drogach powiatu lubińskiego. Zawiniła prędkość?

Do dwóch groźnie wyglądających kolizji doszło wczoraj i dzisiaj na drogach powiatu lubińskiego. W obu przypadkach zdarzenie kończyło się dachowaniem. Prawdopodobnie zawiniła prędkość, ale szczegółowe okoliczności i przyczyny obu kolizji będą wyjaśniać policjanci z lubińskiej drogówki.

Zabytkowy Holender już czeka na pierwszych gości. Warto go zwiedzić

Już wkrótce otwarty zostanie wiatrak holenderski – jedna z atrakcji turystycznych Polkowic. W murach tej zabytkowej budowli, która przeszła remont, znajduje się teraz Centrum Edukacji Multimedialnej. Zwiedzający będą mogli poznać historię i rozwój gminy na przestrzeni ostatnich lat.

Dachowanie audi na drodze w kierunku Rynarcic. Ranny kierowca

Do dachowania doszło audi doszło dzisiaj na drodze zjazdowej z DK3 w stronę Rynarcic. Kierowca jadąc w kierunku skrzyżowania ze starą trójką, stracił panowanie, zjechał na pobocze i pojazd wylądował na dachu. Rannego mężczyznę zabrała załoga pogotowia ratunkowego.

Wielki Piątek – dzień zadumy i ścisłego postu

W Kościele Katolickim Wielki Piątek to jedno z ważniejszych uroczystości w ciągu całego roku liturgicznego. Tego dnia katolicy upamiętniają męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu. To jedyny dzień, w którym w kościołach nie odprawia się mszy świętej i w którym obowiązuje ścisły post.

Odrestaurowany zabytkowy pałac wizytówką gminy i powiatu

Zabytkowy pałac w Suchej Górnej może wkrótce stać się reprezentacyjną wizytówką turystyczną gminy Polkowice i całego powiatu. Odnowiony kosztem około 13 mln zł obiekt wyróżnia swoją dostojnością na tle okolicznych gospodarstw domowych. Wyremontowane przestrzenie robią kolosalne wrażenie, a urokowi miejsca dodaje zabytkowy park. Opiekę i zarządzanie nad całym miejsce powierzono Centrum Kultury w Polkowicach.

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.