×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Gmina Rudna pamięta o górnikach Polskiej Miedzi. Uroczysta Barbórka

Władze gminy Rudna oddały dzisiaj hołd górnikom Polskiej Miedzi. Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele Trójcy Świętej połączonej z procesją z relikwiami świętej Barbary. Obchody Barbórkowe uświetniła biesiada górnicza zorganizowana w Centrum Kultury.

Dzisiejsze obchody święta Barbary w Rudnej miały wyglądać imponująco. Niestety z powodu zagrożenia epidemicznego, władze gminy Rudna nieco zmodyfikowały program uroczystości. Zrezygnowano z udziału górniczej orkiestry ZG Polkowice – Sieroszowice i pochodu ulicami miasteczka.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta pw. Trójcy Świętej odprawiona w intencji górników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa, wierni ruszyli wokół ratusza w procesji z relikwiami świętej Barbary. Po mszy zaproszeni goście udali się na biesiadę barbórkową do miejscowego Centrum Kultury.

 

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie gra dziś z liderem. Czy święta Barbara powstrzyma Kolejorza?

Niedzielny pojedynek KGHM Zagłębia Lubin z Lechem Poznań będzie miał szczególny wymiar. Polska Miedź świętuje Barbórkę, stąd kibice, którzy pojawią się na stadionie będą mogli powitać orkiestrę Zakładów Górniczych Lubin. Dodatkowo, każdy, kto przyjdzie w górniczym mundurze, wejdzie na mecz za symboliczną złotówkę.

Górnicy Polskiej Miedzi świętują Barbórkę. Msza i kwiaty pod pomnikiem

Dziś górnicy Polskiej Miedzi mają swoje święto. Główne obchody rozpoczęły się już wczoraj od uroczystej centralnej akademii górniczej. Dzisiaj odprawiono mszę świętą w intencji górników i ich rodzin, a pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego złożono wieńce.

Centralna akademia barbórkowa KGHM. Niech żyje nam górniczy stan!

KGHM świętuje centralne obchody tegorocznej Barbórki. Uroczysta akademia górnicza odbyła się dzisiaj w Centrum Kultury Muza. Wyróżnieni pracownicy miedziowej spółki otrzymali prestiżowe odznaczenia, górnicze kordziki i honorowe szpady. Niestety z powodu obostrzeń sanitarnych, Polska Miedź zrezygnowała w tym roku z tradycyjnych ceremoniałów i imprez towarzyskich.

Barbórka w Rudnej. Msza, pochód górniczy, biesiada dla mieszkańców

Władze gminy Rudna zapraszają swoich mieszkańców na tegoroczne obchody Barbórkowe. Główne uroczystości rozpoczną się wspólnym nabożeństwem połączonym z procesją z relikwiami św. Barbary. Po południu zaplanowano pochód górniczy z orkiestrą ZG Polkowice-Sieroszowice. Wieczorem odbędzie się biesiada górnicza.

Z trzema promilami na rowerze

Blisko trzy promile alkoholu w swoim organizmie miał pewien mieszkaniec gminy Rudna, który w takim stanie wybrał się rowerem do sklepu po… kolejne butelki alkoholu. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem. 

Czwarta fala pandemii storpedowała uroczystości Barbórkowe w KGHM

Galopująca czwarta fala epidemii koronawirusa sprawiła, że zarząd KGHM podjął decyzję o znacznym ograniczeniu obchodów tegorocznej Barbórki. Zrezygnowano z wszelkich masowych uroczystości i ceremoniałów górniczych. Nie będzie pochodu Lisa Majora, skoku przez skórę, karczm, biesiad i combrów. Natomiast akademie: centralna i oddziałowe odbędą się on-line, bez udziału gości.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.