×
*** Sierpień i wrzesień to czas dziękowania za plony. Już w najbliższą sobotę na swoje święto dożynkowe zaprasza gmina Radwanice ***

Inauguracja Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0

Co zyskują firmy na wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych? Z których funduszy można sfinansować zmiany technologiczne? Jakie mechanizmy wspierają transformację firm? Dlaczego wiedza jest dziś kluczowym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy podczas Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Pierwsze z cyklu ośmiu spotkań zaplanowano już 24 marca.

Przemysł 4.0 to kolejna odsłona rewolucji przemysłowej. Poprzednie trzy: mechanizacja, elektryfikacja, cyfryzacja były kamieniami milowymi w rozwoju światowej gospodarki. Zmiana jakościowa, którą teraz przechodzimy, dotyczy nie tylko technologii (Internetu, sztucznej inteligencji, cyfrowych maszyn i elektronicznych środków komunikacji), ale też nowych form pracy i roli człowieka. Istotą transformacji cyfrowej jest połączenie technologii, procesów biznesowych oraz organizacji nastawionej na rozwój i ciągłe doskonalenie. Jeżeli nasza firma ma znaleźć swoje miejsce w przyszłości, taka zmiana jest konieczna już dziś.

– Chcemy odczarować nazwę Przemysł 4.0. Wiele firm sądzi, że kryją się za nią rozwiązania dotyczące tylko dużych, produkcyjnych przedsiębiorstw. Tymczasem najwięcej do zyskania, ale i zrobienia mają mikro, małe i średnie firmy. Często właścicielom brakuje informacji, inspiracji, a czasami po prostu czasu, aby przemyśleć, zaplanować i wdrożyć technologie, które usprawnią ich biznes. A to już nie jest kwestia wyboru. Cyfrowe dinozaury nie poradzą sobie na nowoczesnym rynku – uważa Beata Staszków, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest elastyczność firm, otwarcie na zmiany, umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych realiów. W czasie pandemii, firmy, które mogą i potrafią prowadzić działalność w sieci, płynnie stosują e-commerce, pracę zdalną itp. radzą sobie lepiej. W koncepcji Przemysłu 4.0 mieszczą się zarówno kosztowne innowacyjne inwestycje jak i prostsze, tańsze rozwiązania np. nowe oprogramowanie księgowości czy obsługi sprzedaży. Nie chodzi tylko twarde umiejętności cyfrowe i te związane z obsługą nowoczesnych technologii. Każda z firm może znaleźć w Przemyśle 4.0. coś, co pomoże jej w rozwoju, otworzy okno na przyszłość. Niezwykle ważne stają się umiejętności miękkie – takie, których nigdy nie zastąpi robot, np. kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, negocjacje. Tematy te nabierają szczególnego znaczenia w obliczu globalizacji oraz nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej po pandemii.

– Związek Pracodawców Polska Miedź chce pomóc firmom, nie tylko Zagłębia Miedziowego, w zdobyciu wiedzy i kompetencji, które pozwolą im swobodnie odnajdować się w XXI wieku. Wśród naszych firm członkowskich znajdują się zarówno duże organizacje takie jak KGHM Polska Miedź S.A. jak i również firmy małe i średnie oraz jednostki samorządu terytorialnego, które muszą zmagać się z problemem wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach. Poprzez cykl spotkań chcemy pokazać dobre praktyki i firmy technologiczne, które są czempionami innowacji w naszym regionie, ale również sposoby, na pozyskanie wsparcia finansowego dla firm, które chciałby wprowadzić innowacje – zachęca Beata Staszków.

Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 to projekt Związku Pracodawców Polska Miedź, do którego organizacja zaprosiła ekspertów Human Partner, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Creativ Media.

Akademię zainauguruje konferencja „Przemysł 4.0 na Dolnym Śląsku – otoczenie, modele, kompetencje, rozwiązania – szanse i zagrożenia”. Konferencja odbędzie się 24 marca w godzinach 10-11.30. Ze względu na obostrzenia sanitarne, spotkanie zaplanowano w trybie online. Udział jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować. Program konferencji i formularz rejestracyjny znajdziecie Tutaj.

 
Czym jest przemysł 4.0
Jak możesz sfinansować zmiany technologiczne
Kopia Blue and Red Snow Christmas Raffle Ticket(1)

Wybrane dla Ciebie

Związek Pracodawców podsumował działalność. Nowe cele i wyzwania

W reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego odbyło się walne zgromadzenie Związku Pracodawców Polska Miedź. Członkowie zgromadzenia udzielili zarządowi absolutorium z działalności i wybrali nowy skład Rady Związku. Będzie ona nadal pracować pod przewodnictwem Marcina Chludzińskiego, prezesa spółki KGHM Polska Miedź S.A. Szefem związku postanie Beata Staszków.

Najlepsze praktyki w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie załogi

Spółka KGHM, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Lubinie organizują wspólnie seminarium poświęcone ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników w przemyśle miedziowym. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął dr inż. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Wielka gala z okazji 25-lecia Związku Pracodawców Polska Miedź

Wyjątkową oprawę miała gala 25-lecia Związku Pracodawców Polska Miedź. Honorowym gościem uroczystości był prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński. Listy gratulacyjne nadesłała m.in. wiceminister edukacji, Marzena Machałek. Z okazji dostojnego jubileuszu, prezes ZPPM, Beata Staszków, wręczyła cztery statuetki „Asy 25-lecia” wyróżniającym się pracodawcom.

Ekipa Huty Miedzi Głogów triumfatorem turnieju Związku Pracodawców

Jubileuszowy turniej piłkarski o puchar Związku Pracodawców Polska Miedź przeszedł do historii. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, ponad 20 ekip rywalizowało na boiskach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Zacięte i emocjonujące mecze, pojedynki VIP-ów, efektowne bramki, a przede wszystkim dobra zabawa i wspaniałe humory – tak w największym skrócie można opisać cały turniej.

Jubileuszowy turniej o puchar Związku Pracodawców

W najbliższą sobotę, 4 września, na boiskach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia Lubin odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja Turnieju Piłkarskiego o Puchar Związku Pracodawców Polska Miedź.

Sport

Na sygnale

Kradł, bo potrzebował pieniędzy na życie

Policjanci ze Ścinawy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży dwóch górskich rowerów i papierosów z jednego z miejscowych marketów. Za kraty trafił 26-letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Przyznał się do winy i wkrótce stanie przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

Zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie w polkowickim amfiteatrze

Jeśli nie macie jeszcze zaplanowanego popołudnia, to warto wybrać się do polkowickiego amfiteatru. Dzisiaj bowiem na scenie wystąpi Ludowy Zespół Tańca „Barwinok” z Winnicy na Ukrainie. Młodzi artyści koncertują po krajach Europy Zachodniej, by wspomóc walczących na froncie żołnierzy ukraińskich. Przy okazji apelują o pokój na świecie.