×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Inauguracja Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0

Co zyskują firmy na wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych? Z których funduszy można sfinansować zmiany technologiczne? Jakie mechanizmy wspierają transformację firm? Dlaczego wiedza jest dziś kluczowym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy podczas Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Pierwsze z cyklu ośmiu spotkań zaplanowano już 24 marca.

Przemysł 4.0 to kolejna odsłona rewolucji przemysłowej. Poprzednie trzy: mechanizacja, elektryfikacja, cyfryzacja były kamieniami milowymi w rozwoju światowej gospodarki. Zmiana jakościowa, którą teraz przechodzimy, dotyczy nie tylko technologii (Internetu, sztucznej inteligencji, cyfrowych maszyn i elektronicznych środków komunikacji), ale też nowych form pracy i roli człowieka. Istotą transformacji cyfrowej jest połączenie technologii, procesów biznesowych oraz organizacji nastawionej na rozwój i ciągłe doskonalenie. Jeżeli nasza firma ma znaleźć swoje miejsce w przyszłości, taka zmiana jest konieczna już dziś.

– Chcemy odczarować nazwę Przemysł 4.0. Wiele firm sądzi, że kryją się za nią rozwiązania dotyczące tylko dużych, produkcyjnych przedsiębiorstw. Tymczasem najwięcej do zyskania, ale i zrobienia mają mikro, małe i średnie firmy. Często właścicielom brakuje informacji, inspiracji, a czasami po prostu czasu, aby przemyśleć, zaplanować i wdrożyć technologie, które usprawnią ich biznes. A to już nie jest kwestia wyboru. Cyfrowe dinozaury nie poradzą sobie na nowoczesnym rynku – uważa Beata Staszków, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest elastyczność firm, otwarcie na zmiany, umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych realiów. W czasie pandemii, firmy, które mogą i potrafią prowadzić działalność w sieci, płynnie stosują e-commerce, pracę zdalną itp. radzą sobie lepiej. W koncepcji Przemysłu 4.0 mieszczą się zarówno kosztowne innowacyjne inwestycje jak i prostsze, tańsze rozwiązania np. nowe oprogramowanie księgowości czy obsługi sprzedaży. Nie chodzi tylko twarde umiejętności cyfrowe i te związane z obsługą nowoczesnych technologii. Każda z firm może znaleźć w Przemyśle 4.0. coś, co pomoże jej w rozwoju, otworzy okno na przyszłość. Niezwykle ważne stają się umiejętności miękkie – takie, których nigdy nie zastąpi robot, np. kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, negocjacje. Tematy te nabierają szczególnego znaczenia w obliczu globalizacji oraz nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej po pandemii.

– Związek Pracodawców Polska Miedź chce pomóc firmom, nie tylko Zagłębia Miedziowego, w zdobyciu wiedzy i kompetencji, które pozwolą im swobodnie odnajdować się w XXI wieku. Wśród naszych firm członkowskich znajdują się zarówno duże organizacje takie jak KGHM Polska Miedź S.A. jak i również firmy małe i średnie oraz jednostki samorządu terytorialnego, które muszą zmagać się z problemem wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach. Poprzez cykl spotkań chcemy pokazać dobre praktyki i firmy technologiczne, które są czempionami innowacji w naszym regionie, ale również sposoby, na pozyskanie wsparcia finansowego dla firm, które chciałby wprowadzić innowacje – zachęca Beata Staszków.

Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 to projekt Związku Pracodawców Polska Miedź, do którego organizacja zaprosiła ekspertów Human Partner, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Creativ Media.

Akademię zainauguruje konferencja „Przemysł 4.0 na Dolnym Śląsku – otoczenie, modele, kompetencje, rozwiązania – szanse i zagrożenia”. Konferencja odbędzie się 24 marca w godzinach 10-11.30. Ze względu na obostrzenia sanitarne, spotkanie zaplanowano w trybie online. Udział jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować. Program konferencji i formularz rejestracyjny znajdziecie Tutaj.

 
Czym jest przemysł 4.0
Jak możesz sfinansować zmiany technologiczne
Kopia Blue and Red Snow Christmas Raffle Ticket(1)

Wybrane dla Ciebie

Pracodawcy zaprosili samorządowców i przedsiębiorców do Złotoryi

Kilkudziesięciu przedsiębiorców i samorządowców z całego powiatu złotoryjskiego wzięło dziś udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Była to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, z jakich funduszy można pozyskać środki na rozwój gospodarczy i inwestycje prorozwojowe.

Skąd i jak pozyskiwać fundusze na inwestycje prorozwojowe?

W najbliższy wtorek, 28 lutego, w Hotelu Gold w Złotoryi, odbędzie się spotkanie wszystkich przedsiębiorców i samorządowców z powiatu złotoryjskiego. Głównym tematem śniadania samorządowo – gospodarczego będzie omówienie możliwych form wsparcia rozwoju ze środków europejskich i krajowych. Organizatorem spotkania jest Związek Pracodawców Polska Miedź.

O dobrych praktykach w relacji samorząd – media. Pouczające szkolenie

Ponad 50 osób wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź poświęconym dobrym praktykom i relacjom na linii samorząd – media. Z dzisiejszych warsztatów, każdy wyniósł coś wartościowego dla siebie, poznał, jak funkcjonują sąsiednie samorządy w zakresie promocji i budowania swojego potencjału. 

Bez silnych pracodawców nie ma silnego regionu

Kilkaset wydarzeń wspierających biznes z obszarów gospodarki, prawa, finansów, nowoczesnych technologii, rozwoju kompetencji zespołów itp. zorganizował w minionym roku Związek Pracodawców Polska Miedź. Okazją do podsumowania działań i przedstawienia planów na przyszłość było Spotkanie Noworoczne ZPPM.

Prestiżowe wyróżnienie dla Związku Pracodawców za mentoring

Związek Pracodawców Polska Miedź otrzymał prestiżowe wyróżnienie za autorski program mentoringowy. Udział w tym projekcie jest bezpłatny, a w ciągu sześciu edycji wzięło w nim udział blisko 130 osób z całego regionu zagłębia miedziowego.

Spotkanie noworoczne władz KGHM, samorządowców i Pracodawców

Związek Pracodawców Polska Miedź zaprosił dzisiaj wszystkich partnerów – tych biznesowych, jak i samorządowych – na wspólne spotkanie noworoczne. Wśród wielu gości byli m.in. prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot, który od dzisiaj jest także nowym przewodniczącym Rady Związku.