×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Innowacyjne technologie w polskiej medycynie – cenne seminarium

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się seminarium: „Innowacyjne rozwiązania na rzecz służby zdrowia (AI, IoT) – finansowanie, rozwiązania technologiczne, programy i projekty”. Spotkanie wspólnie zorganizowali Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Rozwój technologii jest w ostatnich latach tak dynamiczny, że nie da się dziś planować progresji swojej firmy bez uwzględnienia tego czynnika. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji integrują się z nami coraz mocniej. Pandemia przyspieszyła rozwój tego typu narzędzi, choćby w służbie zdrowia, w której rejestracja bez kolejek online czy recepty online są już naszą rzeczywistością. By móc być dzisiaj konkurencyjny trzeba iść z duchem czasu, a na to potrzebne są fundusze. O nowych technologiach, innowacjach i finansowaniu nowych programów rozmawiali uczestnicy Seminarium Związku Pracodawców Polskiej „Innowacyjne rozwiązania na rzecz służby zdrowia (AI, IoT) – finansowanie, rozwiązania technologiczne, programy i projekty”, organizowanego wspólnie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

– Mamy nadzieję, że dobór prelegentów i tematów znajdzie Państwa zainteresowanie. Zależy nam, byście mieli Państwo możliwość wymiany doświadczeń i podzielenia się dobrymi praktykami. Liczymy, że prezentowane narzędzia i technologie wspomogą rozwój nowoczesnych rozwiązań w polskiej medycynie – otworzył konferencję Piotr Karwan, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, Marta Wisłocka odczytała list od Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek.

– Coraz częściej dostrzegamy w jak wielkim stopniu rozwój nauki i techniki wpływa na naszą rzeczywistość. Nowe technologie, sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy w zawrotnym tempie zmieniają wiele dziedzin życia, w tym również medycynę(…) Dlatego z ogromną satysfakcją objęłam honorowy patronat nad dzisiejszym wydarzeniem. Jestem bowiem głęboko przekonana, że mądre i umiejętne korzystanie z nowych technologii wymaga przyjrzenia się z bliska ich najnowszym osiągnięciom, a także możliwościom ich finansowania. Warto je promować i popularyzować. Tym bardziej że mają ogromny wpływ na poprawę efektywności służby zdrowia.

O potrzebie organizacji podobnych spotkań mówiła także Anna Płotnicka – Mieloch, prezes Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich.

– Medycyna dzisiaj to już są kosmiczne technologie. Kiedyś drukarka drukowała kartkę papieru, dzisiaj drukuje organy. Kiedyś by skonsultować się z lekarzem trzeba było czekać na wizytę, dzisiaj dzięki teletransmisji pacjent wysyła swoje EKG lekarzowi, który w tym samym czasie odbiera je na swoim telefonie. Lekarz w Polsce zakładając gogle VR może zobaczyć na żywo operację w Nowym Yorku. IT w medycynie rozwija się najszybciej na świecie. Pacjent jest dla nas najważniejszy – mówiła podczas otwarcia Anna Płotnicka – Mieloch, prezes Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich.

I sesja: Finansowanie rozwiązań na rzecz służby zdrowia

Nowoczesne rozwiązania w medycynie mogą skutecznie wspierać pracę personelu w diagnostyce i stanowić cenne uzupełnienie relacji lekarza i pacjenta, kluczowej w procesie leczenia. Wirtualna obsługa pacjenta to nie przyszłość, a rzeczywistość, z którą będą musiały się zmierzyć wszystkie nowoczesne placówki. Sztuczna inteligencja oraz IoT może być potężnym sprzymierzeńcem medycyny. O czym przekonywał podczas seminarium Hubert Życiński, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Zdrowia.

– Wszyscy kiedyś będziemy pacjentami, więc rozwijanie usług dla pacjentów, jest dla nas priorytetem. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrażanie sztucznej inteligencji w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Planów w tym zakresie mam wiele, jednak chciałbym Państwu przybliżyć dwa najbardziej interesujące. Pierwszy to o system analizy zdrowia pacjenta. To narzędzie w perspektywie kilku lat pozwoli na szersze zbieranie danych dotyczących zdrowia i stylu życia pacjentów. Drugą usługą, którą chcemy rozwijać, jest system wsparcia decyzji lekarza z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Ale to nie wszystko. Mamy w planach rozwijanie Domowej Opieki Medycznej oraz praktyczne wdrażanie wyrobów medycznych, wykorzystujących AI do gromadzenia i analizowania danych – mówił Hubert Życiński.

Jednym z narzędzi, o których mówił zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Zdrowia, to system umożliwiający agregację danych pochodzących z różnych urządzeń wykonujących pomiary medyczne i te związane ze stylem życia pacjenta. Wyniki tych pomiarów będą trafiały na Internetowe Konto Pacjenta.

Drugie narzędzie, które będzie wspierało lekarza w procesie decyzyjnym i diagnostycznym lekarza. To narzędzie będzie umożliwiało i pobierało przez centralny system dokumentację wykonywanych badań laboratoryjnych i obrazowych w celu m.in. inteligentnego wyszukiwania zmian nowotworowych lub wskazań do diagnostyki w kierunku cukrzycy. Dzięki analizie powstanie raport, który ostatecznie trafi do lekarza. Wdrażanie systemów potrwa do 2026 roku.

Dr Piotr Kryjom, Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Wiedzą i Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości zaprezentował nawigator finansowy. To sprofilowana wyszukiwarka, która pozwala na porównanie publicznych programów finansujących zadania z zakresu transformacji cyfrowej. Wyszukiwarka uwzględnia dotacje, pożyczki, inwestycje i podatki. Dany opis zawiera informacje dotyczące celu przeznaczenia, główne zasady, terminy i warunki udzielenia wsparcia.

Finansowanie innowacji oraz zadań bieżących w służbie zdrowia jest jednym z największych wyzwań współczesnego biznesu. Dotacje publiczne są wciąż jednym z najlepszych, najbardziej atrakcyjnych i najłatwiej dostępnych sposobów finansowania projektów, szczególnie w służbie zdrowia. Dr Monika Ślęzak, Koordynator Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Medyczne i Zdrowie, Łukasiewicz PORT nakreśliła uczestnikom programy europejskie w obszarach związanych ze zdrowiem.

Urszula Witkowska-Śliwa, z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Wrocławiu zaprezentowała programy finansowe takie jak pożyczki i dotacje w ramach Planu Odbudowy dla Europy na lata 2021 – 2027, z których nadal mogą korzystać przedsiębiorcy.

II Sesja: Rozwiązania AI oraz IOTna rzeczy poprawy efektywności służby zdrowia m.in. wirtualna obsługa pacjenta.

Kosmicznych technologii, o których mówiła Prezes Związku Szpitali Dolnośląskich już dziś nie brakuje w medycynie. O rozwiązaniach wspomagających obsługę pacjenta mówili prelegenci w drugiej sesji.

Michał Gódź, Ekspert ds. Aplikacji Głosowych Iteo Voice Solutions dowodził, iż ITEO – HelloBot – bot głosowy do automatyzacji połączeń i kampanii telefonicznych może być sekretarką, konsultantem czy nawet pracownikiem cyfrowego call center, który po integracji z bazą danych klienta jest w stanie zbierać, aktualizować i analizować wszystkie informacje w czasie rzeczywistym. Narzędzie może działać w każdej branży. Z takich narzędzi korzysta już m.in. w firmie Lellek Group, największego autoryzowanego dealera luksusowych marek motoryzacyjnych w Opolszczyźnie.

Głosową automatyzację obsługi pacjentów prezentowali także Piotr Stankiewicz i Michał Wątor z firmy Techmo sp. z o.o. – Korzyści z wdrożenia voicebotów w obsłudze telefonicznej jest wiele. Najważniejsze tokrótszy czas oczekiwania na obsługę, szybki dostęp do informacji, automatyczne umawianie terminów wizyt czy brak kolejek. Narzędzie to może mieć jeszcze jedną istotną funkcję – za jego pomocą można rozpoznać symptomy niektórych chorób, jak zespół policystycznych jajników, miażdżyca, stan przedcukrzycowy, cukrzyca czy depresja. O zastosowaniu sztucznej inteligencji w usprawnieniu procesów wewnętrznych szpitala, mówił Konrad Chebda, współzałożyciel i dyrektor operacyjno – technologiczny Sky vision, Sky gate.

III Sesja: Innowacyjne rozwiązania na rzecz służby zdrowia – technologie medyczne, cyberbezpieczeństwo, zarządzania energią.

Tomasz Górecki, Sales Representative CEE, Cardiomatics przedstawił technologię analizy EKG za pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania czas analizy EKG i diagnostyki pacjenta skraca się nawet o 80 proc.

Dostępne na rynku są już inne rozwiązania wspomagające obsługę pacjenta, jak interaktywny pojemnik na leki, kiosk medyczny, mobilny sprirometr. O czym opowiadał Paweł Woszkowski, Strategic Development Director w Netizens – MedTech, który zaprezentował także inteligentny system monitorowania zużycia energii, dzięki czemu można zaoszczędzić i zmniejszyć ubytki energii. Wszystkie te technologie mają za zadanie ochronić kluczowe elementy infrastruktury. A ja je chronić, jak się zabezpieczać w przestrzeni internetowej zwracał uwagę Paweł Caban, dyrektor biura rozwoju produktów EXATEL.

Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa prezentowało badania dawki promieniowania fotonowego i beta wykonywane metodą detektorów termoluminescencyjnych (TLD).

W seminarium wzięli udział dyrektorzy placówek zdrowotnych, tak jak szpitale i przychodnie, samorządowcy, kadra zarządzająca w służbie zdrowia, a także przedstawiciele IT, dyrektorzy finansowi oraz menedżerów działów rozwoju i innowacji.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 

Wybrane dla Ciebie

Szczypiornistki Zagłębia zagrają o Superpuchar Polski

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin są pierwszymi finalistkami Superpucharu Polski, który rozegrany zostanie w łódzkiej Atlas Arenie. Stało się tak po zapewnieniu sobie mistrzostwa Polski. Dla Miedziowych to czwarte z rzędu a piąte w historii klubu trofeum krajowego czempionatu.

Solidne wyniki operacyjne, dobra kondycja finansowa. Wyniki KGHM

Spółka KGHM opublikowała raport produkcyjny i sprzedażowy za 2023r. Mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców i wysokiej presji kosztów, Polska Miedź ocenia wyniki operacyjne za solidne a kondycję finansową za dobrą i stabilną. To blisko 33,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz 5,4 mld zł EBITDA Grupy KGHM.

Policja szuka 20-letniego Kacpra. Widzieliście go?

Głogowscy mundurowi szukają 20-letniego Kacpra Majewskiego. Młody mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek i do tej pory nie wrócił.

Zaginął 16-letni Kajetan z Głogowa. Widzieliście go?

AKTUALIZACJA: Kajetan został odnaleziony cały i zdrowy. Zaginął 16-latek z Głogowa. Poszukują go bliscy i policjanci. Jego życie może być zagrożone.

Porażka mistrzyń Polski w derbach Dolnego Śląska

Pewne już mistrzostwa Polski szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin przegrały derby Dolnego Śląska. Pogromczyniami Miedziowych zostały dziś zawodniczki KPR Kobierzyce wygrywając na własnym parkiecie 24:23.

LSSE i Powiat Legnicki wysłali transport darów na Ukrainę

Starostwo Powiatowe w Legnicy przy współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Fundacją LSSE zorganizowało zbiórkę żywności dla rodaków zamieszkałych na terenie Ukrainy. Do zbiórki dołączył Caritas Diecezji Legnickiej (Oddział w Chojnowie).

Sport

Szczypiornistki Zagłębia zagrają o Superpuchar Polski

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin są pierwszymi finalistkami Superpucharu Polski, który rozegrany zostanie w łódzkiej Atlas Arenie. Stało się tak po zapewnieniu sobie mistrzostwa Polski. Dla Miedziowych to czwarte z rzędu a piąte w historii klubu trofeum krajowego czempionatu.

Rozmaitości

Solidne wyniki operacyjne, dobra kondycja finansowa. Wyniki KGHM

Spółka KGHM opublikowała raport produkcyjny i sprzedażowy za 2023r. Mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców i wysokiej presji kosztów, Polska Miedź ocenia wyniki operacyjne za solidne a kondycję finansową za dobrą i stabilną. To blisko 33,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz 5,4 mld zł EBITDA Grupy KGHM.