×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Inteligentny system gospodarki odpadami na osiedlu w Rudnej

Koniec z fruwającymi po osiedlu śmieciami i bezkarnym ich podrzucaniem do osiedlowych kontenerów. Na osiedlu Leśna w Rudnej, postawiono bowiem modułowy, inteligentny system gospodarki odpadami. Inwestycja kosztowała ponad 1,6 mln zł, z czego blisko 1,4 miliona gmina dostała z Polskiego Ładu. 

Modułowy system segregacji odpadów komunalnych, który postawiono na osiedlu Leśna, składa się z 22 kontenerów. Obsługiwane są przez system komputerowy. By wrzucić śmieci do wybranego modułu (papier, szkło, BIO), trzeba użyć specjalnego kodu QR. W tym celu każdy z mieszkańców otrzymał naklejki na worki odpadami.

Z inicjatywą uporządkowania śmieci na terenie tego osiedla wystąpiła rada osiedla. Wójt gminy zaoferował pomoc i doprowadził do zamontowania nowoczesnej technologii, która wpłynie na jakość i skuteczną segregację odpadów.

-Osiedle było zaśmiecone. Nie wszyscy wrzucali odpady do kontenerów. Zdarzało się, że różne śmieci były podrzucane. Spotkaliśmy się z wójtem i poprosiliśmy o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu. Wójt zaproponował inteligentny system segregacji śmieci. Zarządy wspólnot przystały na propozycję wójta i po rozmowach z mieszkańcami podjęto decyzję o zamontowaniu na osiedlu inteligentnego systemu segregacji śmieci – przypomina radny gminy Rudna, Zdzisław Lipiszczak.

Gmina ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania i pozyskała prawie 1,4 mln zł z rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Wykonawca w ciągu kilku miesięcy wykonał zadanie.

-Nowoczesna technologia umożliwi intuicyjną i higieniczną segregację śmieci – tłumaczy Marcin Rogiński z ramienia wykonawcy. – Każdy z mieszkańców osiedla otrzyma indywidualne naklejki (kody QR), które będzie mógł nakleić na torby lub worki foliowe z odpadami. Zeskanowanie kodu przy danym pojemniku spowoduje bezdotykowe otwarcie klapy, która po wrzuceniu śmieci do środka automatycznie zamknie się, eliminując nieprzyjemnie zapachy. Użytkownik od razu uzyska informację na temat wagi odpadów, która pojawi się na wyświetlaczu pojemnika na śmieci. Ale na tym nie koniec. Wszystkie odpady umieszczone w pojemnikach będą katalogowane w bazie danych, a ich rodzaj oraz waga zostaną przypisane do indywidualnego konta gospodarstwa. Informacje te zebrane w przystępny sposób będą do wglądu w specjalnie dedykowanej aplikacji mOdpady. W ten sposób mieszkańcy łatwo sprawdzą ile i jakich odpadów wytwarzają najwięcej, ocenią jakość swojej segregacji, porównają osiągane wyniki z innymi użytkownikami systemu czy skorzystają z wyszukiwarki odpadów. Dzięki technologii cyfrowej mieszkańcy Rudnej wkroczą w świat policzalny, wysokiej jakości segregacji dla pozyskiwania surowców wtórnych, tym samym unikną zbiorowej odpowiedzialności w przypadku braku realizacji obowiązku zbiórki selektywnej.

Urzędnicy rozdali mieszkańcom osiedla indywidualne kody a firma z obsługi modułów zorganizowała szkolenie. Nowy system wzbudził zainteresowanie ale i obawy, głównie osób starszych. Na szkoleniu tłumaczono szczegółowo obsługę.

Osiedle Leśna w Rudnej zamieszkuje obecnie ponad 300 osób z blisko 140 gospodarstw domowych.

 
s1
s2
s3
s4
s5
s6
s7
s9
s10
s11
s12

Wybrane dla Ciebie

Sztywny pal Azji zagra w Jerzmanowej! Zapraszamy!

Jeśli szukacie ciekawej propozycji na jesienne wieczory już 22 października zapraszamy do Stodoły w Jerzmanowej na koncert wyjątkowej grupy – Sztywny Pal Azji!

Uczniowie z Gminy Kotla znów ćwiczą na SKS

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.