×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego wybrane

Znamy już wyniki głosowania na temat inwestycji w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybrali pięć projektów miejskich za blisko milion złotych i 15 zadań, które zostaną zrealizowane w miejscowościach sołeckich. 

Głosowanie trwało od 5 do 19 września. Mieszkańcy mogli głosować tylko stacjonarnie na zgłoszone wcześniej drobne inwestycje. Przez cały okres oddano 1814 ważnych głosów. Największe poparcie zyskał „Plac zabaw Minilandia” na osiedlu Gwarków. Zgodnie z opisem ma to być „modernizacja i rozbudowa starego placu zabaw wraz z nadaniem mu nowej funkcji edukacyjnej, aby zabawa była wielowymiarowa, inspirowała, angażowała wszystkie zmysły, rozwijała motorykę, a przede wszystkim zachęcała do zabawy dzieci i dorosłych, a wszystko w bezpiecznych warunkach”.

Głosami mieszkańców w mieście zrealizowane zostaną również następujące projekty: „Park Ninja OCR” (225 głosów) na osiedlu Gwarków, czyli tor przeszkód dla dorosłych, dzieci, amatorów i doświadczonych zawodników OCR/NINJA, „Scena małego i dużego artysty na osiedlu Hubala” (189 głosów). Ma to być „przyjazne miejsce do rodzinnych pikników i wypoczynku wraz z zadaszonymi ławami i huśtawkami ogrodowymi. Najważniejszym elementem ma być scena, na której polkowiczanie będą mogli prezentować swoje talenty”, „Modernizacja placu zabaw przy ul. Jesionowej i ul. Modrzewiowej” (183 głosy) na osiedlu Polanka oraz projekt „Aktywne Osiedle Owocowe” (174 głosów) na Polkowicach Dolnych, który przewiduje m.in. montaż oświetlenia boiska sportowego oraz budowę streetworkout parku. Projekty „miejskie” w ramach PBO 2023 mają łącznie kosztować blisko 1 mln zł.

Szereg miękkich inwestycji wykonanych zostanie także na terenie wszystkich piętnastu sołectw. W Biedrzychowej, będzie to projekt „Rozskakana Biedrzychowa”, a więc zakup i montaż trampoliny ziemnej oraz ławek i koszy na śmieci. W Dąbrowie, w ramach PBO, zostanie zamontowane podłoże tartanowe pod urządzeniami zabawowymi na placu zabaw. W Guzicach zmodernizowany zostanie teren rekreacji przy świetlicy wiejskiej, w tym m.in. wymieniony chodnik, wybrukowanie placu wokół paleniska, a także renowacja domków biesiadnych. Jędrzychów wzbogaci się o linarium do wspinaczki dla dzieci oraz siłownie zewnętrzną w pasie zieleni za boiskiem przy świetlicy wiejskiej. W Kaźmierzowie pojawi się nowoczesne urządzenie zabawowe, które będzie współgrać z istniejącym ogrodem sensorycznym i altaną ogrodową.

W Komornikach pojawi się bezpieczna nawierzchnia na siłowni plenerowej. W Moskorzynie zostanie doposażona świetlica wiejska w nowe stoły i krzesła oraz powstanie nowe ogrodzenie cmentarza poniemieckiego. Mieszkańcy Nowej Wsi Lubińskiej również postawili na doposażenie świetlicy wiejskiej. Dzięki temu wymienią krzesła oraz zakupią dmuchańce do wykorzystania podczas festynów wiejskich. Natomiast w Pieszkowicach zostanie oczyszczony zbiornik przeciwpożarowy. Mieszkańcy Sobina zadecydowali o doposażeniu świetlicy wiejskiej i zamontowaniu trampoliny na placu zabaw oraz stworzeniu miejsca odpoczynku na Alei Dębowej. W parku przy pałacu w Suchej Górnej, w ramach PBO 2023, powstanie wiata piknikowa ze stołami i ławami oraz paleniskiem. Tarnówek postawił na modernizację świetlicy wiejskiej, a konkretnie na łazienek, a także odnowienie krat zewnętrznych w oknach i wymianę parapetów. W świetlicy wiejskiej w Trzebczu, za sprawą PBO, zostaną zamontowane klimatyzatory w sali głównej oraz w kuchni. W Żelaznym Moście zostaną oświetlone tereny rekreacyjne przy świetlicy wiejskiej. Natomiast w Żukowie oświetlona zostanie droga dojazdowa do nowo wybudowanych domów rodzinnych.

Na projekty sołeckie przeznaczono w tym roku ponad 800 tys. zł.

– W ramach budżetu obywatelskiego wykonujemy najczęściej te mniejsze inwestycje, które z punktu widzenia samorządu nie są spektakularne czy priorytetowe, lecz dla lokalnych społeczności są niezwykle istotne – mówi Sebastian Sypko, wiceburmistrz Polkowic ds. gospodarczych. – W ramach edycji 2023 zrealizujemy łącznie dwadzieścia projektów, które przyczynią się do poprawy komfortu życia w naszej gminie. Co najważniejsze, są to pomysły samych mieszkańców, które wspólnie zrealizujemy.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 

Wybrane dla Ciebie

Będzie asfalt w Zaborowie w Gminie Ścinawa

Burmistrz Ścinawy podpisał umowę na remont dróg gminnych w miejscowości Zaborów. Prace ruszą lada moment, a mieszkańcy w końcu doczekają się dróg asfaltowych.

Uroczysta akademia barbórkowa w Centrali KGHM

W regionie zagłębia miedziowego trwają uroczyste akademie z okazji górniczego święta. Dzisiaj świętowali pracownicy Centrali KGHM. Podczas uroczystego spotkania w sali im. Jana Wyżykowskiego wyróżnionych zostało stu pracowników miedziowej spółki.

Kolejny raz okradli strażaków z Kotli. Zniknęły akumulatory i paliwo

Każdego dnia są gotowi by nieść pomoc potrzebującym. A teraz to właśnie oni potrzebują wsparcia. Mowa o strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotli, którzy po raz drugi padli ofiarą złodziei.

Elfy świętego Mikołaja zaprosiły wszystkie dzieci do zabawy

Każdy miał piękny strój i każdy czekał na zabawę ze świętym Mikołajem i jego szalonymi Elfami. Było dużo śmiechu, dużo tańców i niezapomniane wrażenia!

Poznajecie tego psa? Czeka na swoich właścicieli

Psa, którego widzicie na zdjęciach odłowiono w Niemstowie w Gminie Lubin. Teraz czeka aż odbiorą go właściciele.

Konsultacje społeczne w sprawie kolei aglomeracyjnej

Gaworzyce, Radwanice,Grębocice, Jerzmanowa – to tylko część miejscowości, w których odbędzie się druga tura spotkań konsultacyjnych w temacie kolei aglomeracyjnej w zagłębiu miedziowym. Linia kolejowa ma połączyć Legnicę, Lubin, Polkowice i Głogów.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.