Samorządowcy regionu zagłębia miedziowego biorą udział w konferencji ph: „Samorząd i jego otoczenie. Jak wspierać rozwój naszych małych ojczyzn”. Spotkanie odbywa się w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie, a organizatorem jest Związek Pracodawców Polska Miedź.
Dzisiejsza konferencja podzielona jest na dwie sesje. W pierwszym bloku, przedstawiciel departamentu gospodarki Urzędu Marszałkowskiego, Łukasz Kasprzak, poinformował o kolejnej puli środków unijnych dla samorządów na lata 2021-2027. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Łukasz Kasztelowicz, zaprezentował inwestycje środowiskowe, natomiast Ewa Nowak-Iskra – dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego omówiła bankowe wsparcie dla samorządów.
W drugim bloku zaplanowane jest wystąpienie wojewody dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego, który omówi formy wsparcia przez administrację rządową. Będzie mowa także o ochronie dóbr kultury i wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami wodnoprawnymi dotyczącymi inwestycji.
-Niezwykle cieszy nas fakt, że udział w poniedziałkowej konferencji potwierdzili starości, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele niemalże wszystkich samorządów z obszaru byłego województwa legnickiego. Efektywność wykorzystania dostępnych środków, metod i narzędzi dla zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego (JST) wpływa na ich kondycję, a co za tym idzie dynamikę rozwoju naszego regionu. Wierzymy, że dzięki Państwa udziałowi w naszej konferencji, wymianie wiedzy i doświadczeń podczas licznych paneli i rozmów, wspólnie znajdziemy odpowiedź na to jak wspierać rozwój naszych małych ojczyzn przy pomocy Państwa i instytucji, których przedstawiciele zostali zaproszeni do wzięcia udziału w naszej konferencji – powiedział Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Wśród uczestników dzisiejszego spotkania są m.in. senator Krzysztof Mróz, poseł Wojciech Zubowski, wicemarszałek Tymoteusz Myrda oraz liczna grupa samorządowców z powiatu legnickiego, lubińskiego, głogowskiego, gminy Lubin, gminy Polkowice. Są wójtowie Kotli, Żukowic, gminy wiejskiej Głogów, Jerzmanowej, Rui, Grębocic, Gaworzyc, Radwanic, Chocianowa, Rudnej, Miłkowic czy Krotoszyc oraz burmistrzowie Prochowic i Przemkowa.
Związek Pracodawców Polska Miedź od ponad 25 lat pracuje na rzecz rozwoju, ochrony praw i reprezentowania interesów gospodarczych, ekonomicznych i społecznych przedsiębiorców. Związek zrzesza blisko 120 pracodawców z Dolnego Śląska, zatrudniających ponad 36 000 pracowników. Członkami Związku są oddziały i spółki KGHM Polska Miedź S.A oraz podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także samorządy lokalne i ich jednostki organizacyjne. ZPPM jest członkiem Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek kładzie szczególny nacisk na działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i współpracę z samorządami. Odbywa się to m.in. poprzez organizację spotkań tematycznych dotyczących społecznych celów przemysłu, zrównoważonego rozwoju regionu, gospodarki odpadami, odnawialnych źródeł energii (w tym technologii wodorowych), a także poprzez promocję dialogu społecznego jako formy pozyskiwania poparcia samorządów i społeczności lokalnych dla działalności inwestycyjnej.
Kilkudziesięciu przedsiębiorców i samorządowców z całego powiatu złotoryjskiego wzięło dziś udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Była to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, z jakich funduszy można pozyskać środki na rozwój gospodarczy i inwestycje prorozwojowe.
W najbliższy wtorek, 28 lutego, w Hotelu Gold w Złotoryi, odbędzie się spotkanie wszystkich przedsiębiorców i samorządowców z powiatu złotoryjskiego. Głównym tematem śniadania samorządowo – gospodarczego będzie omówienie możliwych form wsparcia rozwoju ze środków europejskich i krajowych. Organizatorem spotkania jest Związek Pracodawców Polska Miedź.
Ponad 50 osób wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź poświęconym dobrym praktykom i relacjom na linii samorząd – media. Z dzisiejszych warsztatów, każdy wyniósł coś wartościowego dla siebie, poznał, jak funkcjonują sąsiednie samorządy w zakresie promocji i budowania swojego potencjału.
Kilkaset wydarzeń wspierających biznes z obszarów gospodarki, prawa, finansów, nowoczesnych technologii, rozwoju kompetencji zespołów itp. zorganizował w minionym roku Związek Pracodawców Polska Miedź. Okazją do podsumowania działań i przedstawienia planów na przyszłość było Spotkanie Noworoczne ZPPM.
Związek Pracodawców Polska Miedź otrzymał prestiżowe wyróżnienie za autorski program mentoringowy. Udział w tym projekcie jest bezpłatny, a w ciągu sześciu edycji wzięło w nim udział blisko 130 osób z całego regionu zagłębia miedziowego.
Związek Pracodawców Polska Miedź zaprosił dzisiaj wszystkich partnerów – tych biznesowych, jak i samorządowych – na wspólne spotkanie noworoczne. Wśród wielu gości byli m.in. prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot, który od dzisiaj jest także nowym przewodniczącym Rady Związku.
W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.
Mundurowi z Legnicy zatrzymali 46-latka, który pijany wsiadł za kierownicę. W trakcie sprawdzania mężczyzny w policyjnej bazie danych wyszło na jaw, że jazda na podwójnym gazie to dopiero początek listy zarzutów pod adresem zatrzymanego.
12 grudnia spotkają się radni Rady Gminy Grębocice. W trakcie obrad podejmą kilkanaście uchwał. Między innymi zagłosują nad zmianami w tegorocznym budżecie, przyznaniem dotacji dla ZGK czy posiłkami w szkole dla uczniów z terenu gminy.