×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Jest decyzja w sprawie kolędy. Księża nie przyjdą do domów!

Diecezja Legnicka opublikowała komunikat w sprawie Adwentu i wizyty duszpasterskiej. W tym roku na terenie Diecezji Legnickiej księża nie będą odwiedzać wiernych w ich domach. Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa tradycyjna kolęda zostanie zastąpiona mszą w małym gronie.

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia wierni Kościoła Katolickiego oczekują swoich księży w domach. Dla wielu kolęda to obowiązkowe spotkanie z duszpasterzem. Niestety zagrożenie związane z pandemią koronawirusa wciąż jest bardzo wysokie, a zdrowie i życie szczególnie starszych osób jest narażone na niebezpieczeństwo.

Ze względu na to Biskup Legnicki, kierując się troską o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej, podjął decyzję o odwołaniu wizyty duszpasterskiej 2020/2021 w dotychczasowej formie.

Jak czytamy w komunikacie „… w poczuciu odpowiedzialności za powierzonych naszej trosce duszpasterskiej wiernych, proszę o uwzględnienie następujących zasad:

1. Sprawę rekolekcji adwentowych zostawiamy roztropnej decyzji Księdza Proboszcza z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Zachęcamy również do przeprowadzenia rekolekcji w formie online.

2. Spowiedź adwentowa powinna odbywać się przez cały czas oczekiwania na Narodzenie Pańskie, bez organizowania spowiedzi na które będą zapraszani księża z dekanatu. Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo i odpowiedzialność za poszczególne wspólnoty parafialne, by nie doszło do pozbawiania życia sakramentalnego wiernych.

3. Tradycyjna wizyta duszpasterska w diecezji legnickiej zostaje zastąpiona Mszą świętą celebrowaną dla mniejszych grup (np. mieszkańców poszczególnych ulic, małych miejscowości, konkretnych domów), tak by intencją Mszy świętej ogarnąć przybyłych wiernych.

4. Celebracje należy sprawować z zachowaniem przepisów państwowych, aktualnie obowiązujących.

5. Msza święta powinna mieć charakter uroczysty z obowiązkową homilią. Po „modlitwie po Komunii” główny celebrans odmawia modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi, uwzględniając w jej treści mieszkańców, którzy pozostali w domach, zwłaszcza osoby starsze, cierpiące i chore.

6. Podczas liturgii istnieje możliwość pobłogosławienia wody, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach.

7. Po zakończeniu Eucharystii, jeśli warunki na to pozwalają i Ksiądz Proboszcz uzna
za stosowne, można poprowadzić wspólne kolędowanie oraz podjąć z wiernymi rozmowę dotyczącą bieżących spraw parafialnych.

8. Duszpasterze powinni przygotować wydrukowaną formę „liturgii rodzinnej” do której należy zachęcić wszystkich zebranych, tak by odprawili ją po powrocie do swoich domów i pokropili mieszkanie wodą święconą.

9. Przy wyjściu z kościoła można wyłożyć tradycyjne obrazki kolędowe lub ulotki ze słowem Księdza Proboszcza danego miejsca skierowane do wszystkich parafian, aby wierni mogli je zabrać po Mszy świętej.

10. Propozycje duszpasterskie związane z celebracją „liturgii rodzinnej”, modlitwą błogosławieństwa oraz „ulotkami kolędowymi” zostaną przygotowane przez wydział duszpasterski i opublikowane na stronie internetowej diecezji.”

 

Również Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska odwołuje tradycyjną kolędę. Ze względu na sytuację epidemiczną wizyta duszpasterska będzie miała inną niż zwykle formę.

W ogłoszeniu czytamy „Zamiast odwiedzin duszpasterzy w domach wierni zostaną zaproszeni na spotkanie kolędowe przy żłóbku po wieczornej Mszy św. Spotkanie to odbędzie się w kościele, z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, a parafianie wezmą w nim udział w mniejszych grupach (mieszkańcy poszczególnych ulic lub rejonów parafii). Na spotkanie kolędowe złoży się śpiew kolęd, czytanie Ewangelii, słowo duszpasterza, modlitwa powszechna, błogosławieństwo wody, błogosławieństwo wiernych. Uczestnicy spotkania będą zachęceni, by po powrocie do domu zebrać się w gronie rodzinnym na modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą zabraną z kościoła.
Proboszcz może również zaproponować parafianom, że w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo nowego mieszkania, czy odwiedziny osoby chorej, niepełnosprawnej, istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej na wyraźne zaproszenie przez wiernych.”
 

Wybrane dla Ciebie

„Zachęcam do udziału w święcie demokracji, jakim są wybory”

W niektórych gminach zagłębia miedziowego, w wyborach na burmistrza lub wójta, jest tylko jeden kandydat. Tak jest np. w Chocianowie, gdzie o najwyższy urząd w gminie ponownie powalczy Tomasz Kulczyński. Po ponad pięciu latach kadencji, przyszedł czas na podsumowanie.

KWW Krzysztof Nester .Konkretnie prezentuje „Konkrety dla młodych”

Centrum Aktywności Młodych, a więc miejsce, gdzie polkowicka młodzież będzie mogła spędzać wolny czas wraz z Biurem Polityki Młodzieżowej i punktem pomocy psychologicznej. Do tego liczne rozwiązania, które wyrównają szanse młodych ludzi w ich starcie w dorosłość, jak gminne kursy prawa jazdy czy bezpłatny wstęp na miejską siłownię. I jeszcze masa drobnych rozwiązań, jak ładowarki […]

Szóstka w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Górnicy bezpieczni

Kolejny silny wstrząs w kopalni KGHM. Na szczęście górników nie było w tym czasie w rejonie wstrząsu.

Zniszczył towar w sklepie. Oblał go substancją na dziki…

Policjanci z Legnicy zatrzymali mężczyznę, który kilka dni temu zniszczył towar w jednym z legnickich sklepów. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna wszedł do lokalu i spryskał towar substancją do odstraszania dzików, po czym uciekł.

Magia sondaży wyborczych. Jaki mają wpływ na ostateczny wynik?

Lokalne media prześcigają się w organizowaniu i prowadzeniu sondaży wyborczych sprawdzając preferencje uprawnionych do głosowania. Co ciekawe, każde badanie opinii publicznej niesie ze sobą różnorakie wyniki. Dany kandydat – w jednym sondażu – kładzie na łopatki pozostałych konkurentów, w innym – znajduje się na końcu stawki. Sondaże sondażami a i tak sądnym dniem dla wszystkich […]

Pierwszy proces wyborczy w regionie. Wójt wygrywa ze swoim rywalem

W zagłębiu miedziowym doszło do pierwszego sądowego procesu wyborczego. Wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski pozwał do sądu swojego konkurenta w wyścigu o fotel szefa gminy. Zbigniew Grabowski minął się z prawdą mówiąc o pacjentach zaoptowanych do przychodni zdrowia w Rudnej i Chobieni.