Już od ponad trzech lat prężnie działa 19. Drużyna Harcerska „Czarne Płomienie” przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Gaworzycach. „Czarne Płomienie” to symboliczne nawiązanie do losów harcerzy walczących w Powstaniu Warszawskim – młodych ludzi, których życie naznaczyła wojna.
Harcerzy z „Czarnych Płomieni” trudno nie zauważyć. Są obecni niemal na każdym wydarzeniu kulturalnym i patriotycznym w gminie Gaworzyce. Reprezentują gminę także podczas uroczystości powiatowych, a na swoim koncie mają wiele udanych inicjatyw. Pomagają nie tylko lokalnej społeczności – organizują zbiórki dla hospicjum w Głogowie, wspierają schroniska dla zwierząt, a co roku niosą mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju. Podczas wycieczek, biwaków i obozów poznają uroki przyrody oraz historię Ojczyzny, rozwijając swoją tożsamość i pasję do przygód.
-Od niemal roku mamy też oficjalnego patrona – Jędrka Szwajkerta, 11-letniego harcerza-powstańca, którego historia porusza i inspiruje – opowiada druhna Bożena Wojtczak. – „Czarne płomienie” to wojenne dymy nad Polską, a kolor pomarańczowy to ogień – symbol młodości, energii, otwartości i radości. Pomarańcz sprzyja współpracy, dodaje odwagi i podnosi poczucie własnej wartości – a to przecież dokładnie tacy jesteśmy.
Harcerstwo to coś więcej niż hobby. To odskocznia od codziennych obowiązków, takich jak szkoła, a zarazem motywacja do działania na rzecz innych. To przygoda, wolontariat i szkoła życia w jednym. To świat wartości, które zostają z młodym człowiekiem na całe życie.
– Harcerstwo daje dzieciom umiejętności, których nie uczą w szkole – mówi druhna. – Wystarczy jeden obóz, by nauczyć się rozpalać ognisko nawet przy mokrym drewnie, spakować plecak na wędrówkę, ugotować prosty posiłek czy przyszyć guzik. Harcerze uczą się korzystać z mapy, być punktualnymi i odpowiedzialnymi, a przede wszystkim.
Harcerstwo zyskało też sympatię najmłodszych mieszkańców gminy Gaworzyce. We wrześniu ubr. powstała 26. Gromada Zuchowa „Jędrusie”, skupiająca najmłodszych zuchów, które odważnie kroczą śladami starszych druhen i druhów. Poprzez zabawę, gry, pląsy i udział w zbiórkach poznają świat harcerskich wartości, ucząc się przy tym odwagi, współpracy i marzenia o rzeczach wielkich.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!