×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Józef Czyczerski wyróżniony prestiżowym odznaczeniem związkowym

Józef Czyczerski, członek Rady Nadzorczej KGHM z wyboru załogi, wieloletni przewodniczący NSZZ Solidarność przy ZG Rudna, działacz podziemnej opozycji antykomunistycznej, został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Prestiżowe odznaczenie wręczył Piotr Duda, szef centrali związkowej.

Kameralna uroczystość odbyła się w ogrodach legnickiego Hotelu „Rezydencja”. W spotkaniu uczestniczyło wielu znanych w regionie działaczy NSZZ Solidarność, przyjaciele i znajomi Józefa Czyczerskiego. Odznakę „Zasłużony dla NSZZ Solidarność wręczyli mu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej oraz Bartosz Budziak, szef Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

– Jestem tu w imieniu swoim i wszystkich delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, by wręczyć to najcenniejsze dla nas wyróżnienie za pracę na rzecz Związku Zawodowego „Solidarność”. To wyróżnienie za twoją pracę na rzecz „Solidarności” i mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec, bo zawsze byłeś, jesteś i będziesz do dyspozycji związku, nie bacząc na okoliczności – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda.

Czyczerski był wyraźnie wzruszony.

– Nie mam zbyt wielu medali. Nigdy nie przywiązywałem wagi do tych odznaczeń. Jedyne to odznaczenie co mam, to te, które dostałem za działalność związkową od prezydenta Dudy. Innych z zasady nie przyjmowałem albo odmawiałem ich przyjęcia. Powiem szczerze, to nie ja jestem tu głównym bohaterem. To ludzie, którzy stali za mną, to jest „Solidarność”. To ja zawdzięczam jej wszystko, a nie ona mi. Dziękuję więc tym wszystkim, którzy przez lata pomagali mi, którzy cierpieli, a ja tylko spijam śmietankę i jestem odznaczany. Nie zasłużyłem na to. Ja tylko starałem się wypełnić swoje obowiązki, bo lata temu powiedziałem, że chcę być przewodniczącym, wyraziłem na to zgodę. Zasada była prosta, nie szkodzić. W tym trudnym okresie zmian politycznych próbowałem uratować, co się dało z KGHM. Na ile mi się udało, mogą ocenić ci, którzy korzystają dzisiaj z dorobku ludzi, którzy poświęcali swoje życie i zdrowie w tej ciężkiej pracy, której symbolem jest mundur, który noszę. Jeszcze raz wszystkim wam serdecznie dziękuję – powiedział Józef Czyczerski.

Józef Czyczerski jest mieszkańcem Legnicy. Ukończył Technikum Elektroenergetyczne w Legnicy (1979). Od 1979 pracownik Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (od 1981 KGHM Polska Miedź SA) Oddział Zakłady Górnicze Rudna w Polkowicach. Od 1981 roku członek NSZZ „Solidarność”. Po 13 XII 1981, po wprowadzeniu stanu wojennego czynnie zaangażował się w kolportowanie podziemnej prasy i wydawnictw. Współorganizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. W latach 1989-1990 skarbnik Komisji Zakładowej, delegat na Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk. Od 1990 przewodniczący KZ, delegat na WZD Regionu Zagłębie Miedziowe, członek Krajowej Komisji Górniczej, następnie (z przekształcenia) Sekretariatu Górnictwa, Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w Katowicach. Od 1991 delegat na KZD, od 1992 przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi. W latach 1999-2011, a następnie od 2014 roku członek Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA z mandatu wybranego przez pracowników. Bardzo zaangażowany w działalność w KGHM Polska Miedź SA – jego gospodarcze funkcjonowanie – zawsze odważnie krytykował nietrafne decyzje Zarządu. Pilnował właściwej prywatyzacji KGHM. Skutecznie walczył o zablokowanie zamiaru sprzedaży akcji KGHM przez Skarb Państwa, organizując między innymi akcje protestacyjne i strajki. Doprowadził do zatrzymania wyprzedaży akcji KGHM. W to co robi wkłada swój trud i serce, a upartość, która go cechuje, sprawia, że jest bardzo skuteczny w swoim działaniu. Zawsze celem jego działalności związkowej i członkostwa w Radzie Nadzorczej jest dobro Spółki i dobro pracowników. W roku 2023 przeszedł na emeryturę, dalej pozostając członkiem NSZZ „Solidarność” i przedstawicielem załogi w Radzie Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA.

źródło: solidarnosc.org.pl

 

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Niemstowa doczekają się „wypasionego” boiska sportowego

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego, nowoczesnego boiska w gminie Lubin. W Niemstowie, przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Inwestycja będzie gotowa już we wrześniu br.

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.