Józef Czyczerski, członek Rady Nadzorczej KGHM z wyboru załogi, wieloletni przewodniczący NSZZ Solidarność przy ZG Rudna, działacz podziemnej opozycji antykomunistycznej, został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Prestiżowe odznaczenie wręczył Piotr Duda, szef centrali związkowej.
Kameralna uroczystość odbyła się w ogrodach legnickiego Hotelu „Rezydencja”. W spotkaniu uczestniczyło wielu znanych w regionie działaczy NSZZ Solidarność, przyjaciele i znajomi Józefa Czyczerskiego. Odznakę „Zasłużony dla NSZZ Solidarność wręczyli mu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej oraz Bartosz Budziak, szef Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.
– Jestem tu w imieniu swoim i wszystkich delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, by wręczyć to najcenniejsze dla nas wyróżnienie za pracę na rzecz Związku Zawodowego „Solidarność”. To wyróżnienie za twoją pracę na rzecz „Solidarności” i mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec, bo zawsze byłeś, jesteś i będziesz do dyspozycji związku, nie bacząc na okoliczności – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda.
Czyczerski był wyraźnie wzruszony.
– Nie mam zbyt wielu medali. Nigdy nie przywiązywałem wagi do tych odznaczeń. Jedyne to odznaczenie co mam, to te, które dostałem za działalność związkową od prezydenta Dudy. Innych z zasady nie przyjmowałem albo odmawiałem ich przyjęcia. Powiem szczerze, to nie ja jestem tu głównym bohaterem. To ludzie, którzy stali za mną, to jest „Solidarność”. To ja zawdzięczam jej wszystko, a nie ona mi. Dziękuję więc tym wszystkim, którzy przez lata pomagali mi, którzy cierpieli, a ja tylko spijam śmietankę i jestem odznaczany. Nie zasłużyłem na to. Ja tylko starałem się wypełnić swoje obowiązki, bo lata temu powiedziałem, że chcę być przewodniczącym, wyraziłem na to zgodę. Zasada była prosta, nie szkodzić. W tym trudnym okresie zmian politycznych próbowałem uratować, co się dało z KGHM. Na ile mi się udało, mogą ocenić ci, którzy korzystają dzisiaj z dorobku ludzi, którzy poświęcali swoje życie i zdrowie w tej ciężkiej pracy, której symbolem jest mundur, który noszę. Jeszcze raz wszystkim wam serdecznie dziękuję – powiedział Józef Czyczerski.
Józef Czyczerski jest mieszkańcem Legnicy. Ukończył Technikum Elektroenergetyczne w Legnicy (1979). Od 1979 pracownik Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (od 1981 KGHM Polska Miedź SA) Oddział Zakłady Górnicze Rudna w Polkowicach. Od 1981 roku członek NSZZ „Solidarność”. Po 13 XII 1981, po wprowadzeniu stanu wojennego czynnie zaangażował się w kolportowanie podziemnej prasy i wydawnictw. Współorganizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. W latach 1989-1990 skarbnik Komisji Zakładowej, delegat na Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk. Od 1990 przewodniczący KZ, delegat na WZD Regionu Zagłębie Miedziowe, członek Krajowej Komisji Górniczej, następnie (z przekształcenia) Sekretariatu Górnictwa, Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w Katowicach. Od 1991 delegat na KZD, od 1992 przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi. W latach 1999-2011, a następnie od 2014 roku członek Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA z mandatu wybranego przez pracowników. Bardzo zaangażowany w działalność w KGHM Polska Miedź SA – jego gospodarcze funkcjonowanie – zawsze odważnie krytykował nietrafne decyzje Zarządu. Pilnował właściwej prywatyzacji KGHM. Skutecznie walczył o zablokowanie zamiaru sprzedaży akcji KGHM przez Skarb Państwa, organizując między innymi akcje protestacyjne i strajki. Doprowadził do zatrzymania wyprzedaży akcji KGHM. W to co robi wkłada swój trud i serce, a upartość, która go cechuje, sprawia, że jest bardzo skuteczny w swoim działaniu. Zawsze celem jego działalności związkowej i członkostwa w Radzie Nadzorczej jest dobro Spółki i dobro pracowników. W roku 2023 przeszedł na emeryturę, dalej pozostając członkiem NSZZ „Solidarność” i przedstawicielem załogi w Radzie Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.
Znamy już kandydatów do miejskich wyróżnień przyznawanych przez prezydenta i Radę Miejską w Legnicy. Uroczystość wręczenia wszystkich prestiżowych nagród odbędzie się tradycyjnie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
To „Łowcy Głów” z Dolnego Śląska zatrzymali Dawida Z., który 18 stycznia wjechał samochodem w grupę przechodniów na głogowskiej starówce. Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia przed przyjazdem policji i był poszukiwany przez dwa miesiące. Został zatrzymany wczoraj wieczorem.
Jedna osoba została poszkodowana w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło na trasie ekspresowej S3 w kierunku Lubina, na wysokości stacji paliw koncernu BP.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Osadnika w Gminie Lubin zorganizowano konkurs „Moje drzewo genealogiczne – moje korzenie”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny na tle wydarzeń historycznych.
W sobotę, 29 marca, w Radwanicach, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dolnośląskiej Międzygminnej Olimpiady Sportowej. Cały cykl odbędzie się na terenie siedmiu gmin i potrwa do 21 czerwca.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.