×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Jubileuszowe spotkanie ekumeniczne w cerkwi w Studzionkach

W cerkwi w Studzionkach w gminie Rudna odbyło się jubileuszowe, piąte spotkanie ekumeniczne. W świątyni prawosławnej wspólnie modlili się wierni Kościoła rzymsko – katolickiego i prawosławnego.

Na ekumeniczne wspólne nabożeństwo, zaprosili proboszczowie parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie, ks. Tomasz Hęś oraz ks. Sławomir Sorokanycz z parafii prawosławnej pw. św. Kosmy i Damiana w Studzionkach. Gospodarz tegorocznego spotkania, ks. Sławomir Sorokanycz przypomniał, że wierni obu wyznań zamieszkali obok siebie w gminie Rudna po II wojnie światowej jako przesiedleńcy. Początkowa nieufność szybko przerodziła się we wspólnotę.

– Zaczęliśmy ze sobą rozmawiać, pomagać sobie i poprzez codzienne życie budować nasz lokalny ekumenizm. Pracujemy razem, nasze dzieci chodzą razem do szkoły czy przedszkola i nie ma znaczenia, w jakim języku modlimy się w kościele czy w cerkwi. Uzupełniamy się i jesteśmy sobie bliscy. Cieszę się, że kolejny raz mogliśmy spotkać się i dać świadectwo naszego człowieczeństwa, ale przede wszystkim przyjaźni i wyjątkowej więzi, jaka nas łączy – przyznali obaj księża proboszczowie.

W spotkaniu wzięli udział wierni obu wyznań, a także ks. dr Józef Lisowski – kanclerz diecezji legnickiej, wójt Rudnej, Adrian Wołkowski, Ryszard Jaśkowski, dyrektor Huty Miedzi Cedynia, sekretarz gminy Piotr Czekajło, Marzena Rzeszowska, dyrektor wydziału administracyjno-organizacyjnego Urzędu Gminy Rudna; sołtysi oraz radni gminy.

Za oprawę muzyczną nabożeństwa odpowiadały chór cerkiewny ze Studzionek oraz chór z parafii w Gwizdanowie.

 
eku4
eku3
eku2
eku1

Wybrane dla Ciebie

Nowy wóz ratowniczo – gaśniczy dla OSP w Gwizdanowie

Strażacy ochotnicy z OSP w Gwizdanowie w gminie Rudna mają do swojej dyspozycji nowy samochód ratowniczo – gaśniczy. Pojazd kosztował nieco ponad 1,1 mln zł, z czego część środków gmina pozyskała z puli Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W uroczystościach wziął udział minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego […]

Łemkowskie Śpiewanie w zabytkowym parku. Bawiły się tłumy!

Zabytkowy park w miejscowości Wysokie w gminie Rudna tętnił życiem. Wszystko za sprawą „Łemkowskiego Śpiewania” – imprezy zorganizowanej dla społeczności łemkowskiej z inicjatywy wójta gminy, Adriana Wołkowskiego.

Będzie nowy chodnik w Studzionkach w gminie Rudna

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowego chodnika w Studzionkach w gminie Rudna. W tej sprawie wójt Adrian Wołkowski podpisał umowę z wykonawcą. Inwestycja potrwa około trzech miesięcy i pochłonie ponad 260 tys. zł.

Ryczące maszyny, pozytywna energia, dobra atmosfera i rock and roll

W Gwizdanowie w gminie Rudna trwa XIV Zlot Motocyklowy. W samo południe z terenu imprezy wyjechała kawalkada kilkudziesięciu motocykli. Ryczące maszyny przejadą przez kilka miejscowości na terenie gminy. Motocykliści pokonają około 50 kilometrów. 

Wypieszczone i wypucowane są obiektem zazdrości i pożądania

Na ten weekend długo musieli czekać wszyscy miłośnicy efektownych motocykli, szybkich ścigaczy i kultowych Harley Davidson czy zabytkowych rodzimych produkcji rodem z epoki PRL. Dzisiaj w Rudnej – Gwizdanów rozpoczyna się już XIV Zlot Motocyklowy. Bedzie głośno i koncertowo.

Kierowca seata ratował się ucieczką do rowu, by nie pójść na czołówkę

Sporo szczęścia miał kierowca seata, który uciekał przed czołowym zderzeniem z innym pojazdem. Pojazd wpadł do rowu i poważnie został uszkodzony. 24-latek nie odniósł obrażeń, a kierowca volkswagena, który zmusił go do niebezpiecznego manewru, został ukarany surowym mandatem.