×
*** Druga tura wyborów samorządowych za nami *** Wygrali: Krystian Kosztyła w Ścinawie, Wiesław Wabik w Polkowicach i Maciej Kupaj w Legnicy ***

Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń. Finał obchodów 60-lecia KGHM

Świętowanie 60-lecia istnienia spółki KGHM Polska Miedź S.A. dobiega końca. Zakończenie obchodów odbyło się w miejscu szczególnym dla miedziowej spółki – na polach sieroszowickich, tam, gdzie w marcu 1957r. zespół dr Jana Wyżykowskiego dokonał pierwszych odwiertów. Kulminacją podsumowania dostojnego jubileuszu było „zakopanie” kapsuły czasu dla potomnych.

To był wyjątkowy rok dla miedziowej spółki. Rok zacnych i dostojnych jubileuszy – samego KGHM, ale także Zakładu Hydrotechnicznego, spółek KGHM ZANAM czy KGHM Metraco, a także piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin. W roku jubileuszu 60-lecia, spółka osiągnęła rekordowe wyniki produkcyjne i finansowe, a wypracowanymi zyskami dzieliła się z załogą.

Obchody jubileuszu powoli dobiegają końca, dlatego spółka postanowiła zakończyć je efektownie i w wyjątkowy sposób. Na polach sieroszowickich, tuż przy obelisku dr Jana Wyżykowskiego, przedstawiciele zarządu KGHM pozostawili dla potomnych spuściznę Polskiej Miedzi. W specjalnej kapsule czasu znalazły się m.in. próbki granulatu miedzi i srebra, kryształek soli z kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice, karabińczyk Andrzeja Bargiela – Ambasadora Polski w konkursie KGHM, pierwszego człowieka na ziemi, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak. W pojemniku ukryto także miniaturkę tira z multimedialną wystawą z okazji 60-lecia czy miniaturowe anody i katody z hut miedzi.

– Jesteśmy dzisiaj w miejscu wyjątkowym dla historii KGHM. To właśnie tutaj, zespół prowadzony przez dr Jana Wyżykowskiego dokonał pierwszych odwiertów, które okazały się wielkim sukcesem zmieniającym bieg naszej współczesnej historii. Dzisiaj, obchody naszego jubileuszu, 60-lecia istnienia spółki dobiegają końca i chcieliśmy w sposób wyjątkowy podkreślić ich rolę i znaczenie, dlatego zostawiamy coś od siebie dla przyszłych pokoleń, bo to całe pokolenia tworzą Polską Miedź – powiedział prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński.

Kapsułę czasu schowali wspólnie prezes Marcin Chludziński i wiceprezes KGHM ds. rozwoju, Adam Bugajczuk. Na kameralnej uroczystości obecni byli także m.in. Wanda Wdowiak, szefowa Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego w Sieroszowicach i Paweł Piwko, wójt gminy Radwanice.

– To szczególny dzień dla naszej gminy. Ważna uroczystość, bo podkreślająca miejsce, w którym wszystko się zaczęło, w którym zaczęła się historia polskiej miedzi. Tutaj rozpoczął się prężny rozwój KGHM-u. Cieszę się, że obchody jubileuszu 60-lecia miedziowej spółki kończą się w miejscu, w którym się zaczęło. Myślę, że jest to znacząca symbolika – powiedział wójt gminy Radwanice, Paweł Piwko.

 

Wybrane dla Ciebie

Wychowały trzech, a nawet czterech synów górników

Kilkanaście matek, które wychowały co najmniej trzech synów górników, zostały dziś w szczególny sposób wyróżnione przez dyrekcję kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice. – To dla nas ogromny zaszczyt, móc podziękować Wam za trud wychowania tak wspaniałych synów. Dzisiaj Wam za to dziękujemy – mówił nagradzając panie dyrektor naczelny tej kopalni, Mariusz Kręgiel.

Umowa na kolejny etap Miedziowego Szlaku Rowerowego podpisana!

Już wkrótce rozpocznie się drugi etap budowy nowych ścieżek w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Umowę z wykonawcą podpisali starosta Kamil Ciupak i wicestarosta Jan Wojtowicz. Po zakończeniu całej inwestycji, nowy szlak rowerowy połączy trzy gminy w powiecie polkowickim: Polkowice, Grębocice i Radwanice.

Wielkanocny rajd rowerowy Szlakiem Szybów Sierpolu

Spora gratka szykuje się dla fanów rowerowego ścigania. 24 kwietnia zaplanowano bowiem trzecią edycję Rajdu Szlakiem Szybów Sierpolu. Choć do imprezy pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak trzeba pospieszyć się z zapisami.

Tam wszystko się zaczęło. Legenda pól sieroszowickich wciąż żywa

Gdy 23 marca 1957r. geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie z próbkami surowca, niewielu wtedy wierzyło, że kryje się tam miedź. – Ręce mi się trzęsły, byłem mocno zestresowany, gdy wkładałem preparat pod mikroskop – wspominał po latach ś.p. petrograf Andrzej Rydzewski, bliski współpracownik Jana Wyżykowskiego.

65 lat temu historia zmieniła swój bieg. Narodziła się polska miedź

KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złóż rud miedzi przez zespół dr Jana Wyżykowskiego. Z tej okazji w Sieroszowicach i Lubinie odbyły się główne uroczystości upamiętniające te wydarzenie. – Gdyby nie ustępliwość, konsekwencja w działaniu trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka, to być może dzisiaj na tym placu nikogo z nas by nie było. Postawa jednego […]

Rdzenie z chalkozynem napisały nową historię Zagłębia Miedziowego

W środę, 23 marca, minie dokładnie 65 lat od odkrycia złóż rud miedzi, które na dziesiątki lat wyznaczyło nową erę w polskiej i światowej gospodarce. Cztery rdzenie wiertnicze z chalkozynem przesądziły o przyszłości regionu Zagłębia Miedziowego. A wszystko dzięki cierpliwości i wytrwałości dr Jana Wyżykowskiego i jego dumnej załogi geologów.

Sport

Kir na fladze, środkowy palec na koszulkach, prezes Judaszem

Pojedynek z GKS-em Katowice był ostatnim dla siatkarzy Cuprum Lubin w tegorocznym sezonie PlusLigi. I choć podopieczni trenera Pawła Ruska zajęli ostatecznie 14. miejsce, wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie już nie wystąpią na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej. Dzisiaj, więcej, niż o wyniku, mówiło się o prezesie klubu, któremu kibice wyraźnie pokazali z […]

Na sygnale

Ścigali kierowcę. Okazało się, że jest poszukiwany

Mundurowi patrolujący drogi w Gminie Legnickie Pole zauważyli kierowcę, który jechał z nadmierną prędkością. Postanowili go zatrzymać do kontroli. Ten miał jednak inne plany.Zamiast się zatrzymać wcisnął gaz do dechy i zaczął uciekać. Mundurowi ruszyli w pościg.