×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Kawki i jerzyki zadomowiły się w remontowanym wieżowcu w Polkowicach

Podczas prowadzonej termomodernizacji wieżowca przy Ratowników 4-6 w Polkowicach, zlokalizowano pięć gatunków chronionych ptaków. Chodzi o gniazda kawki i niezwykle pożytecznego jerzyka. Na szczęście wykonawcy udało się pogodzić sąsiedztwo ptaków z prowadzonymi pracami na elewacji całego obiektu mieszkalnego.

Kawki zadomowiły się w otworach stropodachu, natomiast jerzyki upatrzyły sobie szczeliny pod parapetami.

– Prace prowadzone są w takim terminie, gdy większość ptaków wyprowadziła młode i zaczynamy od ścian, na których ich już nie ma. Po remoncie zamontowane zostaną specjalne budki, do których będą one mogły wrócić i wyprowadzać kolejne lęgi, nie niszcząc nowej elewacji. W przeciwnym razie próbowałyby dostać się do swoich starych miejsc, co mogłoby powodować uszkodzenia ścian – tłumaczy ornitolog Tomasz Gottfried.

Wizyta ornitologa poprzedza każdą termomodernizację budynku prowadzoną przez gminę.

– Chodzi o weryfikację obecności ptaków, zgodnie z wytycznymi opracowanymi w ekspertyzie ornitologicznej – wyjaśnia Anita Piechowiak, inspektor ds. inwestycji w urzędzie gminy. – Planowany termin realizacji to jest sześć miesięcy, choć termin ten może być wydłużony z uwagi między innymi na warunki pogodowe lub obecność miejsc lęgowych. Prace na tylnej ścianie rozpoczniemy po zakończeniu okresu lęgowego.

Remont elewacji, tj. docieplenie budynku z nową kolorystyką, pochłonie 2,6 mln zł.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 
ptaki2

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.