×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Klimat średniowiecznej Polski unosi się nad polkowickim rynkiem

W polkowickim rynku trwa jubileuszowa, piąta edycja Jarmarku Świętego Sebastiana – patrona Polkowic. Każdy, kto pojawi się dzisiaj w sercu miasta, z pewnością poczuje klimat średniowiecznego grodu, zasmakuje podpłomyków i zobaczy pokazy walk rycerskich i wojów.

Święto patrona Polkowic zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji miasta.

– Święty Sebastian jest niezwykle ważną postacią dla historii Polkowic. Dlatego cieszę się bardzo, że po raz kolejny udało się zorganizować Jarmark, podczas którego mieszkańcy mogą choć na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie w średniowiecznej Polsce – mówił Piotr Cybulski, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach.

Odwiedzający polkowicki rynek mogli posłuchać opowieści sokolników o życiu wyjątkowych i dostojnych ptaków, jak sokoły i jastrzębie. Można było się dowiedzieć, że te drapieżne ptaki najchętniej i najczęściej łowią swoje ofiary w locie, a jednym z ich ulubionych przysmaków są gołębie – niekoniecznie gryzonie czy zające.

Atrakcją Jarmarku były pokazy walk wojów i turniej rycerski o Złoty Miecz św. Sebastiana. Wokół całego rynku powstały kramy i stragany, są rzemieślnicy i reprezentanci starych zawodów. Chętni mogą spróbować swoich sił w garncarstwie, kowalstwie, są też średniowieczne warsztaty kreatywne dla najmłodszych.

Finałem polkowickiego Jarmarku będzie koncert muzyki dawnej i taniec ognia.

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.