Przedstawiciele rządu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, samorządowcy – dzisiaj w Lubinie pojawili się wszyscy, którym nie jest obojętny rozwój zagłębia miedziowego. W hali Regionalnego Centrum Sportowego podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla przebudowy dróg krajowych nr 94 i 36 na trasie Lubin – Wrocław.
2,5 miliarda złotych – tyle rząd zabezpieczył na pierwszy etap ten inwestycji. Przedstawiciele rządu, którzy zabiegali o tę inwestycję nie kryją zadowolenia, że za kilka lat mieszkańcy naszego regionu będą jeździć nową, dwupasmową drogą w obu kierunkach. Do przebudowy jest około 60 kilometrów trasy.
– Ta droga łączy zagłębie miedziowe z aglomeracją wrocławską. To wyczekiwana od lat inwestycja. Szansa na rozwój poszczególnych gmin wzdłuż tej drogi, ale również możliwość zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz znacznego skrócenia czasu na dojazd do Wrocławia – powiedział Krzysztof Kubów szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, który podziękował za zabezpieczenie pieniędzy przez rząd i zaangażowanie parlamentarzystów i samorządowców, którzy zabiegali o tę inwestycję.
Lubin odwiedził również Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
– Rozbudowa połączenia drogowego miedzy Lubinem i Wrocławiem jest bardzo ważnym celem inwestycyjnym. Drogi nr 94 i 36 są obecnie mocno obciążone i niebezpieczne. Bardzo często dochodzi tam do tragicznych wypadków. I właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o rozbudowie tej trasy, poprawie jej parametrów i zwiększeniu jej przepustowości – powiedział. – Chcemy zapewnić mieszkańcom Dolnego Śląska, wszystkim tym, którzy zarówno na co dzień, jak i nieco rzadziej, korzystają z drogi między Lubinem i Wrocławiem, bezpieczeństwo.
Na konferencji obecni byli prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z zagłębia miedziowego. Jednym z tych, który zabiegał o tę inwestycje jest Robert Raczyński prezydent Lubina.
– Długo na to czekaliśmy – powiedział gospodarz Lubin. – O tym jak ważna jest infrastruktura drogowa pokazały ostatnie lata. Doczekaliśmy się otwarcia drogi ekspresowej S3, na tory wróciła kolej. Czy weźmiemy pod uwagę Lubin, Legnicę czy na przykład Głogów – to bez znaczenia – wszyscy zyskujemy na tym, że tworzone są nowoczesne układy komunikacyjne – dodaje Robert Raczyński.
Zadowolenie nie ukrywa również Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, który wyraził nadzieję na dalsze inwestycje drogowe, które dotrą do samej Legnicy.
– Liczymy, że kolejne inwestycje drogowe będą nas do siebie przybliżały, a zagłębie miedziowe będą czyniły regionem mocnym na mapie Dolnego Śląska – powiedział.
Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa również nie ukrywał, że ta inwestycja znacznie usprawni ruch i podniesie poziom bezpieczeństwa na drogach i choć przebudowa dotyczy odcinka drogi z Lubina do Wrocławia, będzie ona miała duży wpływ na ruch drogowy w całym regionie.
– Lubin jest na początku opracowania dokumentów, my jesteśmy już na końcu powiedział. – Głogów stoi przed ogromną inwestycją, która połączy zagłębie miedziowe drogą ekspresową S3 z planowanymi do przebudowy drogami krajowymi w kierunku Wrocławia. Dzięki temu połączymy cały region drogami wysokiej klasy, co pozwoli połączyć nasze miasta i miasteczka oraz ich mieszkańców.
Przebudowa drogi nie pozostanie bez wpływu na mieszkańców Polkowic. O nowych możliwościach rozwoju dla mieszkańców swojej gminy mówił burmistrz Łukasz Puźniecki.
– Ta infrastruktura otwiera nam dostęp do zasobów, które są we Wrocławiu, a nie możemy ich stworzyć dla mieszkańców w Lubinie, Głogowie czy Legnicy – powiedział.
Dyrektorka wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lidia Markowska zaapelowała do samorządowców o dalszą współpracę w kwestii remontu drogi.
– Bez waszej pomocy i bieżących konsultacji cały proces może się znacznie wydłużyć. Dlatego liczymy na to, że samorządy ze wszystkich powiatów – lubińskiego, legnickiego, średzkiego i pięć gmin położonych wzdłuż drogi będą z nami współpracować – dodała.
Jeśli szukacie ciekawej propozycji na jesienne wieczory już 22 października zapraszamy do Stodoły w Jerzmanowej na koncert wyjątkowej grupy – Sztywny Pal Azji!
W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.
Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.
Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.
Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.
Bramkarz KGHM Zagłębia Lubin, Sokratis Dioudis, został wybrany do najlepszej jedenastki PKO Ekstraklasy zakończonej wczoraj 10. serii spotkań. Otrzymał też powołanie do ścisłej kadry Grecji na mecze z Irlandią i Holandią w ramach eliminacji do EURO 2024.
Zespół Polne Maki z Grębocic zanotował kolejny sukces. Grupa miała swój występ na Stadionie Narodowym w Warszawie i zajęła III miejsce w kategorii talent artystyczny. Za podium przyszła również nagroda – 5 tys. zł.