×
*** Wielki Czwartek rozpoczął w Kościele Katolickim Święte Triduum Paschalne. To najważniejsze obrzędy w roku liturgicznym *** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Kolejny krok do przebudowy drogi z Lubina do Wrocławia

Przedstawiciele rządu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, samorządowcy – dzisiaj w Lubinie pojawili się wszyscy, którym nie jest obojętny rozwój zagłębia miedziowego. W hali Regionalnego Centrum Sportowego podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla przebudowy dróg krajowych nr 94 i 36 na trasie Lubin – Wrocław.

 

2,5 miliarda złotych – tyle rząd zabezpieczył na pierwszy etap ten inwestycji. Przedstawiciele rządu, którzy zabiegali o tę inwestycję nie kryją zadowolenia, że za kilka lat mieszkańcy naszego regionu będą jeździć nową, dwupasmową drogą w obu kierunkach. Do przebudowy jest około 60 kilometrów trasy.

– Ta droga łączy zagłębie miedziowe z aglomeracją wrocławską. To wyczekiwana od lat inwestycja. Szansa na rozwój poszczególnych gmin wzdłuż tej drogi, ale również możliwość zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz znacznego skrócenia czasu na dojazd do Wrocławia – powiedział Krzysztof Kubów szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, który podziękował za zabezpieczenie pieniędzy przez rząd i zaangażowanie parlamentarzystów i samorządowców, którzy zabiegali o tę inwestycję.

Lubin odwiedził również Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

– Rozbudowa połączenia drogowego miedzy Lubinem i Wrocławiem jest bardzo ważnym celem inwestycyjnym. Drogi nr 94 i 36 są obecnie mocno obciążone i niebezpieczne. Bardzo często dochodzi tam do tragicznych wypadków. I właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o rozbudowie tej trasy, poprawie jej parametrów i zwiększeniu jej przepustowości – powiedział. – Chcemy zapewnić mieszkańcom Dolnego Śląska, wszystkim tym, którzy zarówno na co dzień, jak i nieco rzadziej, korzystają z drogi między Lubinem i Wrocławiem, bezpieczeństwo.

Na konferencji obecni byli prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z zagłębia miedziowego. Jednym z tych, który zabiegał o tę inwestycje jest Robert Raczyński prezydent Lubina.

– Długo na to czekaliśmy – powiedział gospodarz Lubin. – O tym jak ważna jest infrastruktura drogowa pokazały ostatnie lata. Doczekaliśmy się otwarcia drogi ekspresowej S3, na tory wróciła kolej. Czy weźmiemy pod uwagę Lubin, Legnicę czy na przykład Głogów – to bez znaczenia – wszyscy zyskujemy na tym, że tworzone są nowoczesne układy komunikacyjne – dodaje Robert Raczyński.

Zadowolenie nie ukrywa również Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, który wyraził nadzieję na dalsze inwestycje drogowe, które dotrą do samej Legnicy.

– Liczymy, że kolejne inwestycje drogowe będą nas do siebie przybliżały, a zagłębie miedziowe będą czyniły regionem mocnym na mapie Dolnego Śląska – powiedział.

Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa również nie ukrywał, że ta inwestycja znacznie usprawni ruch i podniesie poziom bezpieczeństwa na drogach i choć przebudowa dotyczy odcinka drogi z Lubina do Wrocławia, będzie ona miała duży wpływ na ruch drogowy w całym regionie.

– Lubin jest na początku opracowania dokumentów, my jesteśmy już na końcu powiedział. – Głogów stoi przed ogromną inwestycją, która połączy zagłębie miedziowe drogą ekspresową S3 z planowanymi do przebudowy drogami krajowymi w kierunku Wrocławia. Dzięki temu połączymy cały region drogami wysokiej klasy, co pozwoli połączyć nasze miasta i miasteczka oraz ich mieszkańców.

Przebudowa drogi nie pozostanie bez wpływu na mieszkańców Polkowic. O nowych możliwościach rozwoju dla mieszkańców swojej gminy mówił burmistrz Łukasz Puźniecki.

– Ta infrastruktura otwiera nam dostęp do zasobów, które są we Wrocławiu, a nie możemy ich stworzyć dla mieszkańców w Lubinie, Głogowie czy Legnicy – powiedział.

Dyrektorka wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lidia Markowska zaapelowała do samorządowców o dalszą współpracę w kwestii remontu drogi.

– Bez waszej pomocy i bieżących konsultacji cały proces może się znacznie wydłużyć. Dlatego liczymy na to, że samorządy ze wszystkich powiatów – lubińskiego, legnickiego, średzkiego i pięć gmin położonych wzdłuż drogi będą z nami współpracować – dodała.

 

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się modernizacja hydroforowni w Miłosnej

Ponad 1,2 mln zł pochłonęła modernizacja hydroforowni w Miłosnej w Gminie Lubin. To jedna z ważniejszych inwestycji prowadzonych ostatnio przez samorząd. Jak przekonują przedstawiciele urzędu gminy – to była kosztowna inwestycja, ale dzięki niej mieszkańcy Miłosnej, Miłoradzic, Gogołowic i Buczynki zyskają stabilne ciśnienie wody w kranach.

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego. 

Porażka Cuprum Lubin z Asseco Resovią Rzeszów

Bez żadnej zdobyczy punktowej z Podkarpacia powrócili siatkarze Cuprum Lubin. Podopieczni trenera Pawła Ruska przegrali z Asseco Resovią Rzeszów gładko w trzech setach.

Bo kultura tu podobno jest…

Dni Polkowic mają znów stać się hucznym świętem miasta, a imprez masowych ma być znacznie więcej. Mają to być nie tylko koncerty, ale też kabaretony i najlepsze stand-upy. Mają wrócić też Dni Teatru. Kandydaci z komitetu Krzysztof Nester .Konkretnie zauważają wiele niedociągnięć w kwestii zarządzania Centrum Kultury. Chcą zmian.

„Samotni jeźdźcy” w wyborach. Ale i tak nie mogą być pewni zwycięstwa

Choć są jedynymi kandydatami w wyborach na burmistrza lub wójta gminy, to wbrew pozorom nie mogą być pewni zwycięstwa. Taki kandydat musi bowiem uzyskać więcej, niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli tak się nie stanie, nowego szefa gminy wybierze nowo ukonstytuowana rada.

Zarejestruj się jako dawca szpiku i pomóż chorej Monice z Trzebnic

Przypominamy, że dziś podczas popołudniowego meczu szczypiornistek KGHM MKS Zagłębia Lubin z zespołem Młyny Stoisław Koszalin, uruchomiony będzie punkt rejestracji dawców szpiku. Tym samym będzie szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla ciężko chorej pani Moniki – strażaczki ochotniczki z Trzebnic.

Rozmaitości

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego.