×
*** Zakłady Górnicze Rudna świętują 50-lecie swojego istnienia *** Trzy nowe autobusy elektryczne wyjadą na drogi w Gminie Polkowice ***

Kolejny krok do przebudowy drogi z Lubina do Wrocławia

Przedstawiciele rządu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, samorządowcy – dzisiaj w Lubinie pojawili się wszyscy, którym nie jest obojętny rozwój zagłębia miedziowego. W hali Regionalnego Centrum Sportowego podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla przebudowy dróg krajowych nr 94 i 36 na trasie Lubin – Wrocław.

 

2,5 miliarda złotych – tyle rząd zabezpieczył na pierwszy etap ten inwestycji. Przedstawiciele rządu, którzy zabiegali o tę inwestycję nie kryją zadowolenia, że za kilka lat mieszkańcy naszego regionu będą jeździć nową, dwupasmową drogą w obu kierunkach. Do przebudowy jest około 60 kilometrów trasy.

– Ta droga łączy zagłębie miedziowe z aglomeracją wrocławską. To wyczekiwana od lat inwestycja. Szansa na rozwój poszczególnych gmin wzdłuż tej drogi, ale również możliwość zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz znacznego skrócenia czasu na dojazd do Wrocławia – powiedział Krzysztof Kubów szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, który podziękował za zabezpieczenie pieniędzy przez rząd i zaangażowanie parlamentarzystów i samorządowców, którzy zabiegali o tę inwestycję.

Lubin odwiedził również Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

– Rozbudowa połączenia drogowego miedzy Lubinem i Wrocławiem jest bardzo ważnym celem inwestycyjnym. Drogi nr 94 i 36 są obecnie mocno obciążone i niebezpieczne. Bardzo często dochodzi tam do tragicznych wypadków. I właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o rozbudowie tej trasy, poprawie jej parametrów i zwiększeniu jej przepustowości – powiedział. – Chcemy zapewnić mieszkańcom Dolnego Śląska, wszystkim tym, którzy zarówno na co dzień, jak i nieco rzadziej, korzystają z drogi między Lubinem i Wrocławiem, bezpieczeństwo.

Na konferencji obecni byli prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z zagłębia miedziowego. Jednym z tych, który zabiegał o tę inwestycje jest Robert Raczyński prezydent Lubina.

– Długo na to czekaliśmy – powiedział gospodarz Lubin. – O tym jak ważna jest infrastruktura drogowa pokazały ostatnie lata. Doczekaliśmy się otwarcia drogi ekspresowej S3, na tory wróciła kolej. Czy weźmiemy pod uwagę Lubin, Legnicę czy na przykład Głogów – to bez znaczenia – wszyscy zyskujemy na tym, że tworzone są nowoczesne układy komunikacyjne – dodaje Robert Raczyński.

Zadowolenie nie ukrywa również Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, który wyraził nadzieję na dalsze inwestycje drogowe, które dotrą do samej Legnicy.

– Liczymy, że kolejne inwestycje drogowe będą nas do siebie przybliżały, a zagłębie miedziowe będą czyniły regionem mocnym na mapie Dolnego Śląska – powiedział.

Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa również nie ukrywał, że ta inwestycja znacznie usprawni ruch i podniesie poziom bezpieczeństwa na drogach i choć przebudowa dotyczy odcinka drogi z Lubina do Wrocławia, będzie ona miała duży wpływ na ruch drogowy w całym regionie.

– Lubin jest na początku opracowania dokumentów, my jesteśmy już na końcu powiedział. – Głogów stoi przed ogromną inwestycją, która połączy zagłębie miedziowe drogą ekspresową S3 z planowanymi do przebudowy drogami krajowymi w kierunku Wrocławia. Dzięki temu połączymy cały region drogami wysokiej klasy, co pozwoli połączyć nasze miasta i miasteczka oraz ich mieszkańców.

Przebudowa drogi nie pozostanie bez wpływu na mieszkańców Polkowic. O nowych możliwościach rozwoju dla mieszkańców swojej gminy mówił burmistrz Łukasz Puźniecki.

– Ta infrastruktura otwiera nam dostęp do zasobów, które są we Wrocławiu, a nie możemy ich stworzyć dla mieszkańców w Lubinie, Głogowie czy Legnicy – powiedział.

Dyrektorka wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lidia Markowska zaapelowała do samorządowców o dalszą współpracę w kwestii remontu drogi.

– Bez waszej pomocy i bieżących konsultacji cały proces może się znacznie wydłużyć. Dlatego liczymy na to, że samorządy ze wszystkich powiatów – lubińskiego, legnickiego, średzkiego i pięć gmin położonych wzdłuż drogi będą z nami współpracować – dodała.

 

Wybrane dla Ciebie

Visegrad 4 Bicycle Race. Pojadą z Głogowa do Grębocic

Najbliższa niedziela w naszym regionie to rowerowe szaleństwo. 21 lipca będziemy świadkami 10. edycji Visegrad 4 Bicycle Race – Grand Prix Polski. Kolarze z 27 międzynarodowych teamów będą walczyć o podium na trasie z Głogowa do Grębocic. Możecie im kibicować.

Trzy nowe autobusy elektryczne będą wozić polkowiczan

Trzy nowe autobusy elektryczne wyjadą na drogi w Gminie Polkowice. Pojazdy najnowszej generacji zaprojektowane dla mniejszych miast i miasteczek wzmocnią żółty tabor. To najmniejsze z gamy zeroemisyjnych autobusów marki Yutong.

Budują drogę wewnętrzną w Miroszowicach w Gminie Lubin

Mieszkańcy ulicy Wiązowej w Miroszowicach w Gminie Lubin już mogą sprawdzać postępy prac na budowie drogi wewnętrznej. Zadanie obejmuje również montaż oświetlenia. Prowadzona inwestycja to jedna z czterech, które wsparte zostały dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Zakłady Górnicze Rudna świętują 50-lecie działalności

Kwiaty i wieńce pod tablicami pamiątkowymi, orkiestra górnicza i wiele wspomnień – Zakłady Górnicze Rudna świętują dzisiaj 50-lecie swojego istnienia. Przy okazji oficjalnych uroczystości nie mogło zabraknąć pracowników kopalni i tych, którzy półwieku temu budowali potęgę Polskiej Miedzi.

Spotkanie polskich i niemieckich studentów w Legnicy

W Starostwie Powiatowym w Legnicy zorganizowano spotkanie ze studentami kierunku Prawo i Bezpieczeństwo Wewnętrzne z Collegium Witelona w Legnicy oraz uczelni Hochschule der Sächsischen Polizei Rothenburg z Niemiec.

Kolejna ofiara oszustów. Legniczanka straciła pieniądze

Do legnickiej komendy policji zgłosiła się kolejna ofiara oszustów podających się za pracowników baku.Na szczęście dla kobiety pieniądze, które zniknęły z jej konta nie były dużą kwotą.

Sport

Visegrad 4 Bicycle Race. Pojadą z Głogowa do Grębocic

Najbliższa niedziela w naszym regionie to rowerowe szaleństwo. 21 lipca będziemy świadkami 10. edycji Visegrad 4 Bicycle Race – Grand Prix Polski. Kolarze z 27 międzynarodowych teamów będą walczyć o podium na trasie z Głogowa do Grębocic. Możecie im kibicować.