Strona główna » Krzywy – chcę być głosem całej załogi. Wkrótce wybory do RN KGHM
*** Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości. W całym regionie zaplanowano szereg imprez sportowych i kulturalnych dla najmłodszych. ***
Krzywy – chcę być głosem całej załogi. Wkrótce wybory do RN KGHM
W najbliższy wtorek i środę, załoga spółki KGHM wybierze swojego reprezentanta do Rady Nadzorczej Polskiej Miedzi. O wolny wakat po śmierci Ireneusza Pasisa – lidera Solidarności w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń „PeBeKa”, powalczy pięciu kandydatów.
Udział w wyborach potwierdzili: Przemysław Darowski, szef NSZZ Solidarność w Pol-Miedź Trans, Leszek Hajdacki, lider Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego w kopalni ZG Rudna, Mieczysław Krzywy – przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Hucie Miedzi Legnica, Marcin Leśków, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Technicznych i Administracji „DOZÓR” w ZG Polkowice-Sieroszowice i Krzysztof Łuka ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego przy Hucie Miedzi Głogów.
O powodach startu w wyborach rozmawiamy z Mieczysławem Krzywym, szefem hutniczej Solidarności w HM Legnica.
– Do startu w wyborach do Rady Nadzorczej KGHM z ramienia załogi, tak naprawdę przekonali mnie pracownicy, zarówno z Huty Miedzi Legnica, jak i znajomi z innych oddziałów. Dwa lata temu wycofałem swoją kandydaturę, by nie rozbijać głosów Solidarności. Dzisiaj postanowiłem, że wystartuję, udało mi się zebrać ponad 2 tysiące podpisów poparcia pod moją kandydaturą. Chcę być przedstawicielem załogi, nie tylko reprezentantem Solidarności, ale całej załogi. Jeżeli wygram te wybory, będę głosem wszystkich pracowników. Chcę być głosem, z którym zarząd KGHM będzie się liczył, czyli sygnalizować to, o czym mówi załoga. Na ulotce wyborczej można wiele napisać, ale nie o to przecież chodzi. Nie chodzi o słowa, ale o czyny – mówi Mieczysław Krzywy.
– W jaki sposób przekonuje pan koleżanki i kolegów do poparcia swojej kandydatury?
– W Hucie Miedzi Legnica jestem znaną osobą, pełnię funkcję przewodniczącego Solidarności już drugą kadencję. Związek się rozrósł, przybyło nam nowych członków. Zawsze chciałem być głosów hutników i walczyć o ich prawa. Wspieram też działania kierownictwa Huty, jak i zarządu KGHM, które prowadzą do rozwoju naszego oddziału. Tak było choćby w przypadku pieca WTR, który jest dla Huty Miedzi Legnica drugim życiem. Ludzie wiedzą, że jeśli trzeba to wspieram dyrekcję, ale też wiedzą, że kiedy trzeba, to podnoszę głos w ważnych kwestiach dla załogi.
– Jak głęboko związany jest pan z przemysłem hutniczym? Jak wyglądała pana kariera zawodowa?
– Pierwszy kontakt z hutą miałem już na praktykach zawodowych w szkole. Już wtedy zdobyłem pierwsze doświadczenie. W 2006r. rozpocząłem pracę w rafinerii ołowiu i już 14 lat związany jestem z legnicką hutą. Od 14 lat także jestem członkiem hutniczej Solidarności. Pierwsze wybory na przewodniczącego związku wygrałem zaledwie jednym głosem, dlatego wiem, jak bardzo istotny jest każdy oddany głos. Zachęcam więc do udziału w wyborach do RN KGHM z ramienia załogi.
Kadencja RN KGHM trwa trzy lata i zakończy się teraz w czerwcu 2021r.
To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.
Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki.
To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.
Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.
Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.
Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.
Na nowo oddanych do użytku boiskach wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach zorganizowano dziś turniej koszykarskich trójek. W rywalizacji wzięły udział reprezentacje uczniów Zespołu Szkół oraz klas ósmych szkół podstawowych.
Kilka jednostek PSP i OSP gasi pożar domu jednorodzinnego przy ulicy Miedzianej w Osieku w gminie Lubin. Ogień zajął część dachu. Palą się także składowane tam opony. Płomienie sięgnęły również kilka znajdujących się na tej posesji pojazdów.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, władze Polkowic zaprosiły dzisiaj najmłodszych mieszkańców miasta do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Na terenie zielonym wewnątrz obiektu, zorganizowano mini festyn z udziałem piłkarzy Górnika Polkowice.