×
*** Prezydent Lubina, Robert Raczyński był podsłuchiwany przez ABW. W tle są afery śmieciowe na terenie Dolnego Śląska ***

Laptopy i komputery dla dzieci i wnuków pracowników dawnych PGR-ów

Uczniowie z gminy Rudna otrzymali nowe laptopy i komputery. Sprzęt zakupiono w ramach projektu: „Granty PPGR – wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”. Urządzenia przyznano łącznie 367 osobom. 

Nowy sprzęt uczniom osobiście rozdawał wójt gminy, Adrian Wołkowski.

– Zależało mi, aby jak najwięcej młodych ludzi skorzystało z tego programu, dlatego maksymalnie wydłużyliśmy czas składania wniosków. Nasze gminne służby aktywnie pomagały w kompletowaniu i weryfikowaniu dokumentacji wnioskodawców. Współpracowaliśmy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego, placówkami oświatowymi, oddziałami terenowymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Archiwami Państwowymi czy Dolnośląskim Oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu zaangażowaniu 367 młodych mieszkańców Gminy Rudna otrzymało nowy sprzęt komputerowy. Życzę, aby służył do rozwijania pasji i zainteresowań oraz coraz lepszych wyników w nauce – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Wyróżnieni uczniowie nie kryli zadowolenia i radości. Dla wielu z nich nowy laptop czy komputer stacjonarny, znaczą bardzo wiele w codziennej nauce czy choćby zabawie.

– Chodzę do klasy matematyczno – geograficznej. Komputer wykorzystuję do codziennej nauki, robienia prezentacji i zadań z informatyki. Cieszę się z tego nowego sprzętu – mówi Wiktoria Noszczyk z Naroczyc. – Może będę nawet na tym nowym tablecie nagrywał odcinki na YouTube? – przyznaje Jakub Chajnowski, a Hania Furtak dorzuca, że obecnie używany kilkuletni tablet przekaże swojemu młodszemu bratu, a sama będzie korzystać z nowego.

Sprzęt został przekazany w drodze umowy darowizny. Obdarowani przez najbliższe dwa lata nie mogą go zbyć czy oddać w użytkowanie osobom trzecim. Co pół roku będą musieli składać oświadczenia w Urzędzie Gminy Rudna o posiadaniu i użytkowaniu otrzymanego sprzętu, natomiast przez cały okres monitorowania przekazany sprzęt winien być oznaczony symbolami projektu. Urządzenia objęte są gwarancją przez okres 24 miesięcy.

W ramach projektu gmina Rudna uzyskała ponad 880 tys. zł dofinansowania. Zakupionych zostało 305 laptopów, 40 komputerów stacjonarnych oraz 22 tablety na łączną kwotę blisko 850 tys. zł.

 
kom1
kom2
kom4
kom5
kom6
kom7
kom8
kom9

Wybrane dla Ciebie

Nowe laptopy i komputery dla uczniów wykluczonych cyfrowo

Kolejna gmina w naszym regionie skorzystała z dobrodziejstwa rządowego programu „Cyfrowej Polski”. Nowe komputery i laptopy trafiły tym razem do dzieci z gminy Przemków. Sprzęt wręczał najmłodszym mieszkańcom gminy minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Minister wręczył samorządowcom promesy na inwestycje po PGR-ach

Kiedyś w tych miejscowościach prężnie działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Po upadku Polski Ludowej, PGR-y zniknęły z mapy kraju, a jedyną spuścizną były niszczejące dziś budynki i zubożenie lokalnej społeczności. Dzisiaj te wioski odzyskują blask. A jednym elementów napędzających rozwój są rządowe pieniądze. 

Masz pomysł na ciekawe wydarzenie kulturalne?

Do 15 czerwca można jeszcze składać wnioski na dofinansowanie miękkich projektów związanych z wydarzeniami kulturalnymi w gminie Gaworzyce. Do rozdania będzie 30 tys. zł. Warto więc się pospieszyć, a nuż uda się uzyskać dofinansowanie.

Umowa na zakup komputerów dla dzieci podpisana

Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla, podpisał dzisiaj umowę na zakup komputerów dla dzieci i młodzieży z rodzin byłych pracowników PGR.

Już byli w ogródku, witali się z gąską…

Policjanci z komisariatu w Rudnej zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy akurat zajęci byli wycinaniem metalowych elementów z konstrukcji na terenie dawnych PGR-ów. Sprawcy mieli już przygotowany łup do wywiezienia. Obaj trafili do policyjnej celi i staną przed sądem. Grozi im 5 lat odsiadki.

Wymiana „kopciuchów” na nowe piece w gminie Rudna

Ponad 70 gospodarstw na terenie gminy Rudna zostało objętych w tym roku dopłatami do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Dofinansowanie do „kopciuchów” wyniosło ponad milion złotych. Za te pieniądze kupiono ponad 50 pieców gazowych, 8 pomp ciepła, 7 kotłów na pellet, dwa piece elektryczne i jeden na biomasę.

Rozmaitości

Akcja „nakrętkowa” dla Wiktora Andrejko. Chcą uzbierać 10 tysięcy

Stowarzyszenie Lubin 2006 rozpoczyna kolejną akcję „nakrętkową”, z której całkowity dochód zostanie przekazany na rehabilitację Wiktora Andrejko, ucznia II Liceum Ogólnokształcącego, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Organizatorzy i pomysłodawcy tego szczytnego przedsięwzięcia chcą uzbierać ze sprzedaży nakrętek 10 tysięcy złotych. Dają sobie czas do 15 marca.