×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Lekcja z wojskowości. Wizyta żołnierzy w szkole w Jędrzychowie

Wyjątkowi goście pojawili się niedawno w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. Żołnierze 162. Batalionu Lekkiej Piechoty w Głogowie przedstawili uczniom zagadnienia obronności, pokazali, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Opowiadali o bezpieczeństwie w sieci i jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Spotkanie odbyło się w ramach programu: „Edukacja z wojskiem”, który realizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i resort obrony narodowej. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych.

-Dzisiejsze spotkanie wynika z rządowego programu „Edukacja z wojskiem” proponowanego szkołom przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest to wspólna decyzja resortów związana z tym, że żyjemy w mocno niestabilnych czasach i bardzo ważne jest to, żeby już od dziecka każdy miał świadomość tego, w jaki sposób się bronić i bronić innych – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie.

Szkołę odwiedzili żołnierze. 162 Batalionu Lekkiej Piechoty w Głogowie, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, aby przeprowadzić ten projekt. Wojskowi szkoleniowcy zapoznali uczniów klas 7-8 z wiedzą na temat bezpieczeństwa i obronności.

– Tematyka dzisiejszych zajęć to szeroko pojęte bezpieczeństwo, poczucie bezpieczeństwa w szkole, poza szkołą, w Internecie, co robić, żeby czuć się bezpiecznym. Do tego dochodzi też opcja pierwszej pomocy, ćwiczenia praktyczne oraz takie elementy jak przetrwanie. Szczególną uwagę zwracaliśmy na bezpieczeństwo w sieci, poza tym zbliżają się wakacje i ważne, żeby były właśnie bezpieczne – mówi Leszek Dzioch ze 162. Batalionu Lekkiej Piechoty Głogów. – Często pytamy, czy w szkole jest bezpiecznie, młodzież odpowiada, że nie jest, wtedy nauczyciele mają wielkie oczy, bo się okazuje, że młodzież w siódmej klasie informuje, że nie czują się bezpiecznie. Wówczas dowiadujemy się, że zachowanie któregoś kolegi z ósmej klasy im przeszkadza, ale nauczycielom tego nie mówią, żeby nie wyjść na kapusiów.

Nadrzędnym założeniem całego projektu jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.