×
*** KGHM przygotowuje się do tegorocznych obchodów Dnia Hutnika. Główne uroczystości zaplanowano 10 maja w Lubinie. 19 maja w legnickiej katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji hutników i ich rodzin ***

Let’s say – bo warto uczyć się rozmawiać

Każdy kto uczył się lub uczy języka obcego – bez względu na to czy będzie to popularny angielski, niemiecki, hiszpański czy mniej popularne języki, zdaje sobie sprawę, że gramatyka i słówka to jedno, a luźna rozmowa – zupełnie coś innego. Dlatego grupa młodych ludzi z różnych miast chce pomóc swoim rówieśnikom nauczyć się… rozmawiać.

 

Na taki projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii młodzi ludzie z całej Polski zdecydowali się po wielu rozmowach wśród swoich rówieśników i nie tylko. Wiele osób przyznaje, że pomimo wielu lat nauki nadal umiejętności językowe dużej liczby osób pozostają na niskim poziomie. Rozmowa w obcym języku jest stresującą sytuacją, unikamy jej podjęcia jak ognia. Dlaczego? Ponieważ w szkole czy na kursach umiejętności rozmowy poświęca się najmniej czasu. Najczęściej największy nacisk kładzie się na gramatykę, a samego praktykowania języka jest najmniej. Dlatego młodzi ludzie chcą o zmienić!

– Na naszych mediach społecznościowych oferujemy ciekawe rekomendacje kulturowe (seriale, muzyka), aby nasi odbiorcy mogli osłuchać się z językiem od jego rodzimych użytkowników. Ponadto umieszczamy słówka w języku obcym z podziałem na kategorie, aby każdy miał możliwość swobodnego wypowiedzenia się na dany temat – zachęcają uczestnicy projektu Let’s Say. – Planujemy także organizację wydarzeń online z rodzimymi użytkownikami języka, aby nasi odbiorcy mogli dowiedzieć się więcej na jego temat z pewnego źródła.

 

Jak wyliczają członkowie grupy znajomość języka obcego jest przydatna chociażby podczas szukania pracy, a także podczas wypoczynku za granicą w celu swobodnej komunikacji. Do tego dochodzą jeszcze artykuły pisane z obcych językach – jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę musisz mieć choćby podstawowe pojęcie inaczej zostaje ci słownik i długie godziny tłumaczenia.

– Myślę, że nikt nie zaprzeczy przydatności języków obcych w dzisiejszych czasach, ponieważ mamy z nimi styczność na każdym kroku. Odbiór naszego projektu był bardzo pozytywny, dostajemy dużo słów wsparcia oraz podziękowań za naszą pracę – mówi Aleksandra Naglik z Lubina. – Rówieśnicy korzystają z materiałów, które wstawiamy i z tego co wiemy, zauważają poprawę swoich umiejętności. Wiemy, ze nasz projekt dociera do coraz większej liczby osób i bardzo nas to cieszy.

 

W tym projekcie jest jeszcze jeden ważny aspekt, który odróżnia go od wielu innych prowadzonych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

– W naszym projekcie biorą udział osoby z całej Polski, ponieważ problem zauważalny jest wszędzie. Naszym celem jest przekazanie sprawdzonej wiedzy dlatego szukaliśmy osób najbardziej zmotywowanych i chętnych do działania, które posiadają wysoki poziom znajomości języka – dodaje Aleksandra. – Rozszerzenie działań poza miasto znacznie nam to ułatwiło, a zważając na fakt ze działamy w mediach takie rozwiązanie nie stanowiło żadnego problemu.

 

Projekt tworzą:

Aleksandra Naglik – Lubin
Milena Kot – Gdańsk
Emilia Dańczak, Hanna Chłodnicka, Kacper Alexander – Poznań
Dominika Kapla – Warszawa
Błażej Molik – Pszczew
Aleksandra Palka – Zawiercie

Wszystkie udostępnione przez grupę materiały możecie znaleźć TUTAJ
 
inline
inline1
inline2
inline3
inline4
inline5
inline6
inline6

Wybrane dla Ciebie

Let’s say… nie takie języki obce straszne

Już drugi rok z rzędu grupa młodych ludzi zachęca swoich rówieśników do nauki języków obcych. Pokazują, tłumaczą, uczą. Wszystko w ciekawej i przyjemnej formie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Rozmaitości

Zielono – niebieskie Polkowice. Podsumowanie projektu

W ramach „Zielono – niebieskiej infrastruktury w Polkowicach” posadzono nowe drzewa i krzewy, wybudowano nowe ścieżki rowerowe i zrewitalizowano ponad 13 hektarów terenów zielonych. W polkowickim magistracie podsumowano projekt wart blisko 6,5 mln zł.