×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

„Madonny Kresowe” – wyjątkowa wystawa w Spalonej

Tylko do 24 listopada, w Wiejskim Ośrodku Kultury w Spalonej będzie można zobaczyć wystawę „Madonny Kresowe”, której organizatorami są Powiat Legnicki przy współpracy z Gminą Kunice oraz  Kołem Gospodyń Wiejskich „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą.

 

W otwarciu wystawy udział wzięli: starosta legnicki Adam Babuśka, wicestarosta legnicki Janina Mazur, radny Powiatu Legnickiego Jan Łukasz, dyrektor Wydziału Oświaty Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kunice, autorzy dzieł, ich rodziny i przyjaciele oraz zaproszeni goście. Pomysłodawcą dzieł i kuratorem wystawy jest dr Edyta Rola – Marcinowska.

Powstanie wystawy było bardzo czasochłonne i wymagało ogromnej precyzji.  Dzięki ogromnemu nakładowi pracy wielu osób powstały wyjątkowe dzieła, które przyczyniły się do krzewienia tradycji oraz pielęgnowania wartości kulturalnych Kresów Wschodnich wśród mieszkańców naszego regionu.  Wspólne zaangażowanie, cierpliwość, determinacja, a przede wszystkim zdolności twórcze zaowocowały powstaniem unikalnej ekspozycji zawierającej 7 prac wyklejanych z małych kawałków gazet reklamowych (technika kolażu mozaikowego). Wykonane prace stały się  inspiracją do stworzenia wystawy, która zaprezentowana została w ramach obchodów 25-lecia Powiatu Legnickiego.

Autorami dzieł są:

Madonna Ostrobramska, Madonna Bieszczadzka – Wiejski Ośrodek Kultury Szczytniki nad Kaczawą i Bieniowice,
Madonna Trocka, Madonna Berdyczkowska – Koło Gospodyń Wiejskich „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą,
Madonna Lwowska – Sołectwo Koskowice,
Madonna Nadwórna – Fundacja „Pomagamy i Kropka”,
Madonna Janowska – Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Jak podkreśliła Wicestarosta Legnicki Janina Mazur celem wystawy było  zachowanie i spopularyzowanie pamięci o kresowych wizerunkach Madonn, bowiem w dziejach narodu i państwa polskiego rola świętych miejsc i obrazów wykraczała często poza czysto kultowe funkcje, łącząc się z postawami patriotycznymi, szerzeniem oświaty i kultury oraz podtrzymywaniem polskości. Kiedy po zakończeniu działań wojennych Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia Kresów, zabierali ze sobą w drogę do nowego życia oprócz skromnego osobistego dobytku święte obrazy. Są one obecnie czynnikiem integrującym ludność wysiedloną z Kresów i jednocześnie gwarantują ciągłość kultu. Wiele z nich otoczonych jest czcią jako cudowne obrazy Matki Boskiej, powierniczki  dramatycznych losów mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, a także uznawane są za symbol duchowej łączności mieszkańców naszego regionu o kresowych korzeniach z ziemią rodzinną swoich przodków. Kopie ikon znajdują się w legnickich świątyniach oraz w kościołach na terenie naszego powiatu. Miasto i Gmina Prochowice poszczycić się mogą posiadaniem oryginału ikony Madonny Janowskiej, która znajduje się w Kościele św. Jana Chrzciciela. Natomiast w Katedrze Legnickiej znajduje się oryginalny obraz Matki Boskiej Nadwórnej.

Uświetnieniem wystawy była prezentacja pieśni patriotycznych i kresowych przez  dzieci i młodzież ze Studia Piosenki w GOKiS Kunice, Chór „Dnia Jednego” z Prochowic oraz Zespół „Przyjaciele” z Koskowic. Miłym akcentem wydarzenia było wręczenie podziękowań i Albumów „Człowiek i Przyroda” wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie prac. Serdeczne podziękowania wraz Miedziorytem „Wiatrak w Jerzmanowicach”  z rąk przedstawicieli Zarządu Powiatu Legnickiego odebrała kurator wystawy dr Edyta Rola – Marcinowska.

Dzięki wydarzeniu mogliśmy przeżywać chwile wzruszeń, jakie towarzyszą w obcowaniu ze sztuką.

Wydarzenie prowadziła Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska.

Pragniemy serdeczne podziękować Pani Elżbiecie Zarzyckej Przewodniczącej i wszystkim Członkom Koła Gospodyń Wiejskich „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą za wsparcie organizacyjne podczas realizacji przedsięwzięcia.

Wystawa dostępna będzie w Świetlicy Wiejskiej w Spalonej w terminie do 24 listopada 2023 r. w godz. 11:30-19:30.

Źródło: Powiat Legnicki
 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.