×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Maturalne last minute!

Za kilka miesięcy matura. Egzaminy próbne pokazały, że 40% uczniów nie poradziło sobie z językiem polskim na poziomie podstawowym. Testowano tylko część pisemną. Gdyby przeprowadzono próbę egzaminu ustnego, byłoby dużo gorzej.

 

Egzamin maturalny z języka polskiego w nowej formule zdaje pierwszy rocznik absolwentów zreformowanej szkoły podstawowej. Co prawda, minister Czarnek wspomniał ostatnio, że w tym roku wymagania są obniżone, ale zapomniał dodać, że i bez tego na liście lektur zostało około 50 pozycji. Lektury obowiązkowe są kluczowe dla nowej matury. Bez ich funkcjonalnej znajomości trudno będzie uzyskać wymagane minimum punktów, więcej – to po prostu niemożliwe!

Świadomi sytuacji rodzice i uczniowie już od września przeglądają Internet w poszukiwaniu kursów, które w krótkim czasie mają zagwarantować odpowiedni poziom wiedzy, by zdać  najtrudniejszy w tej chwili egzamin maturalny. Należy jednak pamiętać o tym, że oprócz wiedzy, liczą się także umiejętności, których nie da się sprawdzić lub nabyć podczas oglądania filmu na YouTube.

EGZAMIN PISEMNY

Arkusz nowej matury pisemnej z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza dzieli się na język polski w użyciu i test historyczno-literacki, natomiast w drugiej zawarte są dwa tematy wypracowania.

Wyniki próbnych matur dowodzą, że uczniowie mają duży problem z prawidłowym sporządzeniem notatki syntetyzującej, która wymagana jest w części dotyczącej kształcenia językowego. Za notatkę można otrzymać aż cztery punkty, więc jest o co walczyć. Aby jednak napisać ją poprawnie, trzeba zrozumieć dwa teksty i zachodzącą między nimi relację.

Wydaje się, że test historyczno-literacki powinien wypadać nieźle, bo do większości pytań mamy załączony materiał, który – przy odrobinie wiedzy i szczęścia – umożliwia sformułowanie właściwej odpowiedzi, jednak on też nie wypadł najlepiej. Najwięcej punktów można zdobyć za wiedzę na temat romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, a tutaj długich i trudnych lektur nie brakuje. Właśnie te zadania sprawiły duży problem tegorocznym maturzystom, zwłaszcza, że wielu z nich przyznaje, że lektur nie czytają.

Nieznajomość lektur, niewielki zasób słownictwa, ignorowanie zasad ortografii i interpunkcji oraz codziennie komunikowanie się za pomocą półsłówek i emotikonów powodują, że również wypracowania stanowią wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli pisze się ich niewiele w ramach obowiązków szkolnych.

EGZAMIN USTNY

wymaga jeszcze jednej ważnej umiejętności. Każdy uczeń wylosuje zestaw dwóch pytań. Pierwsze będzie pochodziło z puli 227 pytań jawnych, na które nie da się odpowiedzieć, bez znajomości lektur obowiązkowych. Na rynku pojawiło się już kilka wydawnictw z gotowymi odpowiedziami na te pytania, co zdecydowanie ułatwia przygotowanie. Trudniej jednak jest z drugim zadaniem, ponieważ może ono dotyczyć analizy załączonego tekstu literackiego, reprodukcji obrazu czy plakatu lub zagadnienia związanego z kształceniem językowym.

Poza koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy merytorycznej istnieje jeszcze niezwykle istotna umiejętność, która jest niezbędna, by zdać egzamin ustny. Jest nią umiejętność budowania wypowiedzi ustnej.

JAK MOŻEMY POMÓC MATURZYSTOM?

Pamiętajmy, że tegoroczni maturzyści są rocznikiem, który ma za sobą dwa lata kształcenia zdalnego. Nie pomaga również to, że nierzadko uczą się w prawie czterdziestoosobowych klasach. Jeśli dodać do tego niewielkie zaangażowanie uczniów w naukę języka polskiego, to nie można się dziwić, że przed maturą dopada ich stres i snują czarne wizje.

I właśnie na pomoc tym, którzy czują, że ich umiejętności są niewystarczające i jednocześnie są świadomi czekającej ich pracy, wyrusza Pracownia Polskiego.

W trakcie zajęć, które tuż po feriach rozpoczną się w Legnicy i w Lubinie, będzie możliwość powtórzenia wiadomości o najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych lekturach oraz udoskonalenia umiejętności pisania notatki syntetyzującej i wypracowań typu maturalnego. Cotygodniowe spotkania w kameralnych grupach będą również okazją, do sprawdzenia swoich sił w realizacji zadań, które czekają na uczniów podczas egzaminu ustnego z języka polskiego.

Nie warto czekać do wiosny, lepiej zadbać o swój wynik na maturze już dzisiaj!

Informacje i zapisy: [email protected].

*Materiał partnera
 
Część 2

Wybrane dla Ciebie

„Zachęcam do udziału w święcie demokracji, jakim są wybory”

W niektórych gminach zagłębia miedziowego, w wyborach na burmistrza lub wójta, jest tylko jeden kandydat. Tak jest np. w Chocianowie, gdzie o najwyższy urząd w gminie ponownie powalczy Tomasz Kulczyński. Po ponad pięciu latach kadencji, przyszedł czas na podsumowanie.

KWW Krzysztof Nester .Konkretnie prezentuje „Konkrety dla młodych”

Centrum Aktywności Młodych, a więc miejsce, gdzie polkowicka młodzież będzie mogła spędzać wolny czas wraz z Biurem Polityki Młodzieżowej i punktem pomocy psychologicznej. Do tego liczne rozwiązania, które wyrównają szanse młodych ludzi w ich starcie w dorosłość, jak gminne kursy prawa jazdy czy bezpłatny wstęp na miejską siłownię. I jeszcze masa drobnych rozwiązań, jak ładowarki […]

Szóstka w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Górnicy bezpieczni

Kolejny silny wstrząs w kopalni KGHM. Na szczęście górników nie było w tym czasie w rejonie wstrząsu.

W bibliotece w Raszówce powstały piękne pisanki!

Ciepły wosk, różnokolorowe barwniki i jajka – bo bez nich nie będzie pisanek. Dzieci i młodzież z Gminy Lubin doskonale bawiła się przy tworzeniu pisanek zna zajęciach w bibliotece gminnej w Raszówce.

Zniszczył towar w sklepie. Oblał go substancją na dziki…

Policjanci z Legnicy zatrzymali mężczyznę, który kilka dni temu zniszczył towar w jednym z legnickich sklepów. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna wszedł do lokalu i spryskał towar substancją do odstraszania dzików, po czym uciekł.

Magia sondaży wyborczych. Jaki mają wpływ na ostateczny wynik?

Lokalne media prześcigają się w organizowaniu i prowadzeniu sondaży wyborczych sprawdzając preferencje uprawnionych do głosowania. Co ciekawe, każde badanie opinii publicznej niesie ze sobą różnorakie wyniki. Dany kandydat – w jednym sondażu – kładzie na łopatki pozostałych konkurentów, w innym – znajduje się na końcu stawki. Sondaże sondażami a i tak sądnym dniem dla wszystkich […]