×
*** Otwarto nową drogę łączącą Osiek i Chróstnik *** Derby Chrobrego z Miedzią zakończyły się bezbramkowym remisem *** Minister Krzysztof Kubów wizytował inwestycje w gminach Przemków i Chocianów ***

Miejsce pamięci o wielkiej ofierze Kresowiaków i Sybiraków

W najbliższą niedzielę, 19 września, w Polkowicach odbędzie się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia symbolicznej tablicy: „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”. Cała inicjatywa powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Niedzielna uroczystość rozpocznie się mszą świętą w intencji ojczyzny o godzinie 13. w kościele św. Michała. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni przejdą pod pomnik Golgota Wschodu, gdzie rozpocznie się oficjalna część uroczystości.

– Bardzo się cieszę, że ta realizacja doszła do skutku. Gratuluję jej inicjatorom i wykonawcom. To dobrze, że w sercu miasta mamy miejsce, które przypomina o wielkiej ofierze Kresowiaków i Sybiraków, jaką ponieśli w wyniku ostatniej wojny. Wielu z nich po 1945 roku osiedliło się wraz ze swoimi rodzinami na polkowickiej ziemi – przypomina burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Projekt „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu” przygotowało i zrealizowało Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice ze środków Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Wybrane dla Ciebie

Golgota Wschodu -mieszkańcy Polkowic w hołdzie Sybirakom i Kresowiakom

Na skwerze przy kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, odbyła się wyjątkowa uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających tragiczne losy Sybiraków i Kresowiaków. – Chcemy, by te miejsce, było dla mieszkańców Polkowic miejscem żywych spotkań wielu pokoleń – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Rekordowy konkurs. Wspomnienia, które chwytały za serce, wywołały łzy

Władze powiatu legnickiego rozstrzygnęły konkurs literacki: „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – nasze dziedzictwo”. Na konkurs napłynęła rekordowa ilość prac. Jak podkreślali członkowie jury, wszystkie chwytały za serce, wzbudzały refleksję, przywracały tragiczne wspomnienia tych, którzy przeżyli sowieckie łagry.

Miejsce poświęcone Sybirakom i Kresowiakom. Golgota Wschodu

Na placu Kościelnym w pobliżu rynku w Polkowicach powstało wyjątkowe miejsce. To „Polaków Golgota Wschodu” – miejsce pamięci ofiarom represji, od czasów zaborów po czasy współczesne. Ta patriotyczna inicjatywa powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego i kosztowała blisko 190 tys. zł.

Lubińskie obchody święta Konstytucji 3 Maja z udziałem ministra

230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, mieszkańcy Lubina tradycyjnie uczcili pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym.

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Pamiętamy o powstańcach

W całym kraju obchodzona była dzisiaj 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17. – w czasie rozpoczęcia powstania – rozległy się syreny alarmowe. O poległych powstańcach pamiętano w wielu miastach regionu Zagłębia Miedziowego.