Zakończyło się już głosowanie nad przyszłorocznym kształtem Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy gminy wybrali łącznie 14 projektów, które będą realizowane w 2025r. Wśród nich jest pięć inwestycji miejskich i jedenaście wiejskich.
Mieszkańcy gminy mogli głosować na wybrane propozycje od 9 do 23 września. W sumie oddano 2255 ważnych głosów.
-Są to przedsięwzięcia, które zwyciężyły w głosowaniu. Zarezerwowaliśmy w budżecie gminy 2 miliony złotych, a wartość zwycięskich projektów wynosi 1,6 mln zł. Jest to dziewiąta edycja PBO – informuje Sebastian Sypko, wiceburmistrz Polkowic ds. gospodarczych. – Dla nas to ważna składowa budżetu inwestycyjnego, który dzięki temu uwzględnia inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez samych mieszkańców.
Jakie projekty zatem wybrano? Najwięcej głosów -336 – zdobyła inwestycja pod nazwą: „Budowa fontanny wraz z zagospodarowaniem terenu oraz nasadzenie zieleni między palcem zabaw a boiskiem przy ul. Jesionowej na osiedlu Polanka”. Mieszkańcy wybrali też inne projekty, jak: „Scena małego i dużego artysty przy Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach”, „Modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego”, „Mini boiska – Maxi sportowcy” na osiedlu Polkowice Dolne”, „Naukowo – sensoryczny plac zabaw na terenie Przedszkola Miejskiego nr 6”. Projekty „miejskie” w ramach PBO 2024 mają łącznie kosztować blisko milion złotych.
W głosowaniu nad PBO 2025 aktywnie uczestniczyli także mieszkańcy wsi. I tak – w Guzicach postawiono na remont świetlicy wiejskiej wraz ze zmianą wyposażenia, w Kaźmierzowie powstanie dywan interaktywny z całym osprzętem plus kompletem gier dla różnych grup wiekowych, Jędrzychów zmodernizuje plac zabaw za świetlicą wiejską. W Komornikach wyremontowana zostanie łazienka w świetlicy wiejskiej i w planach jest także wymiana wyeksploatowanych ławek i koszy na terenie wsi. Mieszkańcy Moskorzyna pomalują ściany zewnętrzne świetlicy wiejskiej i zakupią trzy komplety mebli rattanowych na taras przy świetlicy wiejskiej.
Natomiast w Nowej Wsi Lubińskiej zostanie zmodernizowany plac zabaw (prace obejmować będą położenie nawierzchni bezpiecznej, położenie trawy naturalnej, zakup i montaż sprzętu fitness, zakup zadaszonych ławostołów). Z kolei w Pieszkowicach zakupione zostaną nowe krzesła, stoły i obrusy oraz namioty ekspresowe i zestawy biesiadne na wyposażenie świetlicy. Mieszkańcy Sobina zadecydowali o doposażeniu terenu rekreacyjnego w dwa urządzenia zabawowe (zjazd linowy). W Suchej Górnej, w ramach PBO 2025, mieszkańcy zaplanowali wymianę ławek oraz koszy na śmieci na terenie przypałacowego parku z przeznaczeniem podniesienia komfortu i estetyki miejsca rekreacji i wypoczynku. Tarnówek postawił na budowę wiaty piknikowej wraz ze stołami i ławkami przy boisku sportowym LZS Komorniki i zakup wraz z montażem elektronicznej tablicy wyników. W Żukowie zamontują oświetlenie solarne. Na projekty „wiejskie” przeznaczono ponad 650 tys. zł.
Wszystkie inwestycje w ramach PBO zostaną wykonane w przyszłym roku.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.
Znamy już kandydatów do miejskich wyróżnień przyznawanych przez prezydenta i Radę Miejską w Legnicy. Uroczystość wręczenia wszystkich prestiżowych nagród odbędzie się tradycyjnie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
To „Łowcy Głów” z Dolnego Śląska zatrzymali Dawida Z., który 18 stycznia wjechał samochodem w grupę przechodniów na głogowskiej starówce. Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia przed przyjazdem policji i był poszukiwany przez dwa miesiące. Został zatrzymany wczoraj wieczorem.
Jedna osoba została poszkodowana w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło na trasie ekspresowej S3 w kierunku Lubina, na wysokości stacji paliw koncernu BP.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Osadnika w Gminie Lubin zorganizowano konkurs „Moje drzewo genealogiczne – moje korzenie”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny na tle wydarzeń historycznych.
W sobotę, 29 marca, w Radwanicach, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dolnośląskiej Międzygminnej Olimpiady Sportowej. Cały cykl odbędzie się na terenie siedmiu gmin i potrwa do 21 czerwca.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.