×
*** KGHM przygotowuje się do tegorocznych obchodów Dnia Hutnika. Główne uroczystości zaplanowano 10 maja w Lubinie. 19 maja w legnickiej katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji hutników i ich rodzin ***

Miliony unijnych pieniędzy dla samorządów w ramach ZIT

W reprezentacyjnej sali Akademii Rycerskiej w Legnicy spotkali się samorządowcy Legnicko – Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, by podpisać wspólną deklarację o utworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Istotą ZIT-u jest przeprowadzenie, dzięki środkom unijnym, projektów, które zaspokoją potrzeby mieszkańców całego obszaru. 

Legnicko Głogowski Obszar Funkcjonalny to aż 35 samorządów, w tym 30 gmin i 5 powiatów, co czyni to partnerstwo jednym z największych w kraju. Wczoraj w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, przedstawiciele lokalnych samorządów zawarli symboliczne porozumienie, na mocy którego Miasto Legnica, występuje w roli lidera ZIT LGOF oraz skoordynuje prace związane ze wdrażaniem wspólnie przygotowywanej strategii.

– Otwieramy się na współpracę i działanie na rzecz wszystkich naszych lokalnych społeczności. Projekty realizowane w ramach ZIT będą, mogły być także uzupełniane innymi funduszami. Legnica w pierwszej kolejności chce budować multimodalne centrum przesiadkowe przy dworcu i na ten cel chcemy przeznaczyć główne finansowanie. Natomiast ze społecznego funduszu pieniądze chcemy wydać na projekty związane ze szkolnictwem branżowym – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Zagadnienia tematyczne, jakie będą podejmowane przez samorządy LGOF dotyczą kwestii środowiskowych, klimatycznych, gospodarczych, transportowych, demograficznych oraz społecznych. Środki europejskie, jakie zapewniono dla ZIT LGOF to łącznie 61,4 mln euro.

Samorządy, które podpisały porozumienie gminno – powiatowe w sprawie zasad współpracy przy programowaniu, zarządzaniu i wdrażaniu ZIT LGOF: Legnica (miasto na prawach powiatu-Lider partnerstwa) oraz Chojnów, Głogów, Lubin, Chocianów, Góra, Polkowice, Prochowice, Przemków, Ścinawa, Wąsosz, gm. Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jemielno, Jerzmanowa, Kotla, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Niechlów, Pęcław, Radwanice, Rudna, Ruja, Żukowice, powiaty: głogowski, górowski, legnicki, lubiński i polkowicki.

 

Wybrane dla Ciebie

Kamil Makowski u boku trenera Ireneusza Mamrota

Kamil Makowski został nowym II asystentem trenera Miedzi, Ireneusza Mamrota. Do tej pory Makowski prowadził zespół U-19 w Akademii Miedzi Legnica. Asystent szkoleniowca posiada licencję UEFA A.

Zmagania podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

To był wyjątkowy dzień dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie. W hali Regionalnego Centrum Sportowego odbyła się druga edycja Integracyjnej Olimpiady Sportowej. A potem były już same przyjemności.

Poszukiwany do odsiadki, wpadł w ręce polkowickich policjantów

W Lginiu polkowiccy mundurowi zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. Za 28-latkiem wystawiono dwa listy gończe. Najbliższe miesiące spędzi on za kratami.

Policjanci rozdawali odblaski rowerzystom

Legniccy policjanci rozdawali odblaski rowerzystom. Opaski, kamizelki i breloki odbijające światło pozwalają na to by kierowcy dużo szybciej zauważyli rowerzystę na drodze, szczególnie po zmroku.

Branżowe Centrum Umiejętności MCKK uroczyście otwarte

Na terenie poligonu szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr uroczyście dziś otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud. W nowym budynku znajdują się sale wykładowe, pracownie dydaktyczne i sale szkoleniowe z symulatorami pracy pod ziemią. – To kolejny etap w naszej 30-letniej działalności – powiedział z dumą Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie. 

Konsultacje w sprawie Strategii Rozwoju Gminy Lubin

Wójt Gminy Lubin informuje, że w okresie od 18.04.2024 r. do 23.05.2024 r. odbędą się konsultacje społeczne dotyczące opracowanego projektu Strategii Rozwoju Gminy Lubin na lata 2024-2030 wyznaczającej kierunki i cele rozwoju gminy.