×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Miliony unijnych pieniędzy dla samorządów w ramach ZIT

W reprezentacyjnej sali Akademii Rycerskiej w Legnicy spotkali się samorządowcy Legnicko – Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, by podpisać wspólną deklarację o utworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Istotą ZIT-u jest przeprowadzenie, dzięki środkom unijnym, projektów, które zaspokoją potrzeby mieszkańców całego obszaru. 

Legnicko Głogowski Obszar Funkcjonalny to aż 35 samorządów, w tym 30 gmin i 5 powiatów, co czyni to partnerstwo jednym z największych w kraju. Wczoraj w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, przedstawiciele lokalnych samorządów zawarli symboliczne porozumienie, na mocy którego Miasto Legnica, występuje w roli lidera ZIT LGOF oraz skoordynuje prace związane ze wdrażaniem wspólnie przygotowywanej strategii.

– Otwieramy się na współpracę i działanie na rzecz wszystkich naszych lokalnych społeczności. Projekty realizowane w ramach ZIT będą, mogły być także uzupełniane innymi funduszami. Legnica w pierwszej kolejności chce budować multimodalne centrum przesiadkowe przy dworcu i na ten cel chcemy przeznaczyć główne finansowanie. Natomiast ze społecznego funduszu pieniądze chcemy wydać na projekty związane ze szkolnictwem branżowym – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Zagadnienia tematyczne, jakie będą podejmowane przez samorządy LGOF dotyczą kwestii środowiskowych, klimatycznych, gospodarczych, transportowych, demograficznych oraz społecznych. Środki europejskie, jakie zapewniono dla ZIT LGOF to łącznie 61,4 mln euro.

Samorządy, które podpisały porozumienie gminno – powiatowe w sprawie zasad współpracy przy programowaniu, zarządzaniu i wdrażaniu ZIT LGOF: Legnica (miasto na prawach powiatu-Lider partnerstwa) oraz Chojnów, Głogów, Lubin, Chocianów, Góra, Polkowice, Prochowice, Przemków, Ścinawa, Wąsosz, gm. Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jemielno, Jerzmanowa, Kotla, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Niechlów, Pęcław, Radwanice, Rudna, Ruja, Żukowice, powiaty: głogowski, górowski, legnicki, lubiński i polkowicki.

 

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.

Jesteś ważna – zbadaj się! Zachęcają panie do badań profilaktycznych

Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!