×
*** Burmistrz Chocianowa został zatrzymany przez policję po tym jak spowodował kolizję. Był agresywny, ubliżał policjantom i domagał się odstąpienia od dalszych czynności ***

Miliony unijnych pieniędzy dla samorządów w ramach ZIT

W reprezentacyjnej sali Akademii Rycerskiej w Legnicy spotkali się samorządowcy Legnicko – Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, by podpisać wspólną deklarację o utworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Istotą ZIT-u jest przeprowadzenie, dzięki środkom unijnym, projektów, które zaspokoją potrzeby mieszkańców całego obszaru. 

Legnicko Głogowski Obszar Funkcjonalny to aż 35 samorządów, w tym 30 gmin i 5 powiatów, co czyni to partnerstwo jednym z największych w kraju. Wczoraj w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, przedstawiciele lokalnych samorządów zawarli symboliczne porozumienie, na mocy którego Miasto Legnica, występuje w roli lidera ZIT LGOF oraz skoordynuje prace związane ze wdrażaniem wspólnie przygotowywanej strategii.

– Otwieramy się na współpracę i działanie na rzecz wszystkich naszych lokalnych społeczności. Projekty realizowane w ramach ZIT będą, mogły być także uzupełniane innymi funduszami. Legnica w pierwszej kolejności chce budować multimodalne centrum przesiadkowe przy dworcu i na ten cel chcemy przeznaczyć główne finansowanie. Natomiast ze społecznego funduszu pieniądze chcemy wydać na projekty związane ze szkolnictwem branżowym – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Zagadnienia tematyczne, jakie będą podejmowane przez samorządy LGOF dotyczą kwestii środowiskowych, klimatycznych, gospodarczych, transportowych, demograficznych oraz społecznych. Środki europejskie, jakie zapewniono dla ZIT LGOF to łącznie 61,4 mln euro.

Samorządy, które podpisały porozumienie gminno – powiatowe w sprawie zasad współpracy przy programowaniu, zarządzaniu i wdrażaniu ZIT LGOF: Legnica (miasto na prawach powiatu-Lider partnerstwa) oraz Chojnów, Głogów, Lubin, Chocianów, Góra, Polkowice, Prochowice, Przemków, Ścinawa, Wąsosz, gm. Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jemielno, Jerzmanowa, Kotla, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Niechlów, Pęcław, Radwanice, Rudna, Ruja, Żukowice, powiaty: głogowski, górowski, legnicki, lubiński i polkowicki.

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkali się wójtowie i burmistrzowie z Powiatu Legnickiego

W Starostwie Powiatowym w Legnicy odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów, w którym udział wzięli gospodarze gmin i miast powiatu legnickiego.

Kulinarne szaleństwa w Wiercieniu. Zapraszamy na Festiwal Zupy!

Ośrodek Kultury Gminy Lubin i Mieczysław Hubka, sołtys Wiercienia w Gminie Lubin, rada sołecka oraz Stowarzyszenia Nasz Wiercień zapraszają na pyszną zupę. Zarezerwujcie sobie czas w najbliższą sobotę, 15 czerwca! Początek imprezy o godzinie 16!

Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy kresowej rodziny

Uczniowie szkół powiatu polkowickiego zdobyli zaszczytne laury w konkursie pod hasłem: „Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy Kresowej rodziny”. Wydarzenie dedykowane było uczniom z trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Laureatom gratulujemy! 

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych. 

Zatrzymali trzech mężczyzn z narkotykami. Teraz staną przed sądem

Mundurowi z komisariatu w Prochowicach przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji zatrzymali trzech mężczyzn. Znaleziono przy nich narkotyki. Cała trójka odpowie za to przed sądem. Za posiadanie narkotyków grozi in kara do 3 lat więzienia.

Pisklaki sokoła wędrownego z HM Głogów i ZWR już mają imiona

Luna, Uncja, Rudna, Flotka, Miedziak i Flotek – takie imiona sokołom wędrownym nadali pracownicy Huty Miedzi Głogów oraz Zakładów Wzbogacania Rud. Przypomnijmy, że ptaki zagnieździły się na kominie HM Głogów oraz na platformie budynku ZWR w Polkowicach.

Sport

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych.