×
*** Szczypiornistki Zagłębia Lubin obroniły tytuł mistrzyń Polski! *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wygrali z Rakowem i utrzymali się w ekstraklasie ***

Na polkowiczan zawsze można liczyć. Sukces akcji zbiórki krwi!

Wielkim sukcesem zakończyła się ostatnia zbiórka krwi zorganizowana wspólnie przez władze gminy, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych oraz klub HDK Miedziana Kropla Krwi przy ZG Rudna. Podczas kilku godzin udało się zebrać ponad 21 litrów życiodajnego płynu. Podobne akcje będą organizowane już cyklicznie.

Polkowice jeszcze nie mają stałego punktu krwiodawstwa. Jeszcze. Bo jeśli podobne akcje zbiórki krwi zyskają tak duże zainteresowanie, jak ta zorganizowana w ubiegłą sobotę, to niewykluczone, że w sercu Zagłębia Miedziowego na stałe pojawi się już taki punkt.

– Jeżdżę do Lubina, żeby oddać krew, dlatego byłoby bardzo dobrze, gdyby punkt krwiodawstwa na stałe był w Polkowicach. Wiadomo, jest bliżej i nie trzeba zbyt długo czekać – uśmiecha się pani Aniela, mieszkanka Sobina.

Z kolei pan Krzysztof z Polkowic, który oddaje krew przez wiele lat, jeździ specjalnie do oddziału terenowego w Głogowie.

– Myślę, że gdyby punkt był w Polkowicach, to byłoby więcej chętnych do oddania krwi. Tam często są kolejki, bo przyjeżdżają ludzie z całej okolicy – dodaje.

Przez niemal cały dzień trwania akcji, do punktu krwiodawstwa zlokalizowanego przy ul. Głogowskiej zgłosiło się 57 osób z całego regionu. Dziesięć osób oddało krew po raz pierwszy w życiu. Udało się zebrać ponad 21 litrów tego życiodajnego płynu.

Akcję zorganizował Klub HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi działający przy kopalni ZG Rudna wspólnie z Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

– W tym pomieszczeniu, punkcie szczepień, zbiórka krwi odbywa się po raz pierwszy i jestem bardzo zadowolony – mówi Piotr Marszałek, prezes Klubu im. „Miedzianej Kropli Krwi”. – Mam nadzieję, że w połowie sierpnia będzie kolejna akcja. Docelowo chcielibyśmy uruchomić tutaj stały punkt krwiodawstwa, ale wszystko zależy od krwiodawców, czy będą chcieli. A myślę, że chcą. Bardzo dużo osób przyjeżdża do Polkowic z Gromadki, Chojnowa czy Przemkowa, bo pracują w kopalni, w strefie. Gdyby punkt krwiodawstwa był w Polkowicach, rozwiązałby wiele ich problemów. Po pracy mogliby oddać krew, zamiast jechać do Lubina czy Głogowa.

Kierownictwo PCUZ zapewnia, że zrobi wszystko, by taki punkt powstał już na stałe w Polkowicach.

– Zrobimy wszystko, żeby taki punkt powstał w Polkowicach na stałe, żeby w sercu Zagłębia Miedziowego można było oddać krew w każdym momencie. Wszystko zależy od frekwencji. Średnio co trzy miesiące będziemy organizować tutaj takie zbiórki i jeżeli frekwencja będzie wystarczająco duża, to myślę, że do półtora roku taki punkt w Polkowicach na pewno powstanie – deklaruje Paweł Gambal, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

W najbliższym czasie planowane są podobne akcje zbiórki krwi w Polkowicach.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
krew1
krew2
krew3

Wybrane dla Ciebie

Podaruj kropę krwi potrzebującym. Dzielisz się tym, co najcenniejsze

W najbliższą sobotę, 7 maja, zapraszamy do Polkowic na akcję zbiórki krwi organizowaną wspólnie przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych oraz Klub HDK Miedziana Kropla Krwi przy ZG Rudna. Życiodajny płyn będzie można oddawać między godz. 11. a 15.30 przy ul. Głogowskiej.

Nowoczesny wideoendoskop w polkowickiej przychodni

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych dysponuje nowoczesnym wideoendoskopem. Aparat pozwala na szybką, bezbolesną i trafną diagnozę laryngologiczną pacjentów. To jeden z najnowocześniejszych tego typu sprzętów w naszym regionie. Kosztował 130 tys. zł, a zakup sfinansowała gmina Polkowice.

Prestiżowe odznaczenie „Bene Meritus” dla położnej i pielęgniarki PCUZ

Pielęgniarka medycyny pracy, Barbara Mazurek oraz położna środowiskowo-rodzinna, Elżbieta Osińska zostały uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem „Bene Meritus”. Kameralna uroczystość odbyła się w siedzibie Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. 

Dodatkowe stanowiska do obsługi rejestracji szczepień w PCUZ

By usprawnić proces rejestracji szczepień przeciwko COVID-19, w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych w Polkowicach uruchomiono dodatkowo dziesięć nowych stanowisk telefonicznych. Telefony od zainteresowanych szczepieniami odbierają wolontariusze. Szacuje się, że tylko w kwietniu w PCUZ może zarejestrować się nawet 20 tysięcy pacjentów.

Kabina do dezynfekcji przed wejściem na ZOL

Przed wejściem do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, który funkcjonuje przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych w Polkowicach zainstalowano specjalną bramę do dezynfekcji. Kabina dodatkowo wyposażona jest w aparaturę do pomiaru temperatury ciała oraz system rozpoznawania twarzy w celu ustalenia, czy dana osoba ma założoną maseczkę ochronną.

Wspólna pomoc powiatu i gminy. Do PCUZ trafiła kolejna partia płynu

Władze powiatu polkowickiego i gminy solidarnie pomagają przezwyciężać ciężkie czasy pandemii. Oba samorządy przekazują sprzęt medyczny, środki dezynfekujące i maseczki ochronne. W ostatnich dniach po raz kolejny pomoc popłynęła do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Sport

Czterech zawodników Zagłębia w kadrze Polski

Czterech zawodników KGHM Zagłębia Lubin dostało powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Łukasz Poręba, Tomasz Pieńko i Łukasz Łakomy znaleźli się na liście zawodników na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski U-21.