×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej obchodzony jest 11 lipca. Święto przypada w rocznicę tzw. „Krwawej Niedzieli” kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zamordowano ok. 200 tys. Polaków.

 

Powiat Legnicki realizuje program pn. Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn. Jego główną ideą jest  międzykulturowa i międzypokoleniowa wymiana myśli, utrwalanie źródeł pamięci i tożsamości kulturowo-historycznej, badanie świadectw literackich, artystycznych, przedstawiających przenikanie się wiar, kultur i tożsamości. Niemal wszystko, co najbardziej kojarzy się z polskością, co najbardziej jest dla niej charakterystyczne i znamienne – pochodzi z Kresów.

7 lipca 2024 r. w ramach programu w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę tych tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy w Legnicy przy współorganizacji Starostwa Powiatowego w Legnicy, miało na celu utrwalenie pamięci o Ofiarach rzezi.

Udział w uroczystościach  wzięli: Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Samorządowcy, Kresowianie, Sybiracy i ich rodziny. Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński oraz Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, której  przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Wawrzynek. Poruszającą homilię wygłosił ks. dr Dariusz Pudełko. Udział w uroczystościach wzięły liczne poczty sztandarowe, a wśród nich poczet Powiatu Legnickiego, Technikum im. Orląt Lwowskich w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie, Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kunic oraz innych Organizacji z środowisk patriotycznych i kresowych.  Uczestnicy obchodów złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą Ofiary ludobójstwa.

Część seminaryjna rozpoczęła się od wręczenia odznaczeń: Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP, które otrzymał m.in. Starosta Legnicki Adam Babuśka, a także Poselskiego Medalu Sejmu RP, które otrzymało m. in. Starostwo Powiatowe w Legnicy za podejmowanie inicjatyw mających na celu upamiętnienie i promowanie problematyki polskich Kresów Wschodnich. Następnie goście zapoznali się z prezentacją multimedialną Genocidium Atrox versus Sprawiedliwi autorstwa Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz przejmującą historią przedstawioną przez naocznego świadka tamtych wydarzeń „Krwawej Niedzieli” Stanisława Srokowskiego, pisarza i literata urodzonego w 1936 roku w Hnilczu.

Część artystyczną wypełniły fragmenty wspomnień ocalałych z pogromu Kresowian zaprezentowane przez Aurelię Sobczak oraz pieśni wołyńskie, które wykonała  Barbara Droździńska.

Umocnienie polskiej tożsamości kresowej jest największym bogactwem i gwarancją utrwalania historii  Polski i Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich,  mieszkających obecnie na terenie powiatu legnickiego, ale i tych pozostawionych na Kresach i rozsianych na emigracji. To przed nami stoi wyzwanie kontynuacji utrwalenia pamięci o polskiej tożsamości kresowej, w całym jej historycznym i regionalnym bogactwie.

Realizowany przez Powiat Legnicki program motywuje, zachęca i zobowiązuje nas jako spadkobierców dziedzictwa do utrwalania tożsamości i pamięci naszych przodków. Jest to kontynuacja poprzednich, wieloletnich działań i programów utrwalających pamięć o Kresach Wschodnich.

Źródło: Powiat Legnicki
 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.