×
*** Wielki Czwartek rozpoczął w Kościele Katolickim Święte Triduum Paschalne. To najważniejsze obrzędy w roku liturgicznym *** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Nauczą się obsługi broni i zachowania w sytuacji zagrożenia

Już kilkudziesięciu studentów legnickiej Collegium Witelona Uczelni Państwowej zgłosiło się do programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka”. Dzięki temu chętni nauczą się między innymi posługiwania bronią.

Wojna w Ukrainie zmieniła wiele w naszym postrzeganiu świata. Czasy są niepewna i coraz więcej osób zastanawia się nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej. Tymczasem wielu młodych ludzi szuka możliwości przeszkolenia – nie tylko z zakresu udzielania pierwszej pomocy, z czym nie ma większego problemu, ale również z posługiwania się bronią czy właściwego zachowania w razie ataku.

Taką możliwość otrzymali studenci legnickiej uczelni, którym zaproponowano udział w programie „Legia Akademicka”.

– Wojna w Ukrainie budzi strach. Nie wiemy, co nas czeka. Lepiej być przygotowanym na różne sytuacje. Dlatego chcemy nauczyć się obchodzenia z bronią i innych, wojskowych umiejętności – mówią Natalia Meleszczenko i Dominika Gzyl, studentki I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Collegium Witelona Uczelni Państwowej, które zgłosiły się do „Legii Akademickiej”. – Chcemy zobaczyć, czy jako kobiety sprawdzimy się na poligonie. Trochę też przełamać stereotyp, że wojsko jest tylko dla mężczyzn.

Obie panie maja świadomość, że po przejściu szkolenia mogą zostać powołane do wojska jeśli zajdzie taka potrzeba.

– Nastały niepewne czasy. Dzięki „Legii Akademickiej” nie tylko wojsko zyskuje dodatkowe rezerwy osobowe, ale też studenci uczą się coraz bardziej pożądanych obecnie umiejętności, m.in. obchodzenia się z bronią, zachowania w sytuacjach zagrożenia, np. podczas alarmów – mówił dr hab. inż. Marcin Liberacki, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.

Jak się szybko okazało, nie tylko nasze bohaterki były zainteresowane szkoleniem. Do projektu zgłosiło się już kilkudziesięciu studentów. Do końca roku akademickiego przejdą oni szkolenia teoretyczne, a w czasie wakacje czekają ich zajęcia praktyczne w centrach szkoleniowych Ministerstwa Obrony Narodowej – między innymi w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, 33 Pułku Artyleryjskim we Wrocławiu oraz 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Jeśli studenci pozytywnie zakończą szkolenie uzyskają stopnie wojskowe.

 
1
2
4
5
7
8
9
11
12

Wybrane dla Ciebie

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa inaugurowała rok akademicki

Władze Powiatu Legnickiego wzięły udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

Nowy kierunek studiów podyplomowych bardzo popularny

Pierwsze zajęcia na studiach podyplomowych Doradca rodziny na Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa już za nami. Kierunek okazał się strzałem w dziesiątkę. Zgłosiło się więcej chętnych niż było miejsc.

Collegium Witelona zaprasza na wirtualne drzwi otwarte

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa zaprasza na Dni Otwartych Drzwi. Jak większość wydarzeń na legnickiej uczelni i to organizowane jest w sieci. Nie musicie ruszać się z domu by zobaczyć jak wyglądają sale wykładowe czy laboratoria, w których możecie się uczyć.

Centrum Spotkań dla Uchodźców w Legnicy już działa

Właśnie minął tydzień od uruchomienia Centrum Spotkań dla Uchodźców w Legnicy. Przez te dni z możliwości spotkania się z innymi Ukraińcami, rozmowy i wsparcia skorzystało już wiele osób.

Centrum Spotkań dla Uchodźców rusza w Legnicy

Już w najbliższy poniedziałek, 21 marca, w Legnicy rozpocznie swoją działalność Centrum Spotkań dla Uchodźców. Centrum prowadzone będzie przez Collegium Witelona Uczelnię Państwową i Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”.

Rozmaitości

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego.