×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Nigdy nie odnaleziono tych, którzy strzelali do manifestantów

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tragicznych wydarzeń, do których doszło na ulicach Lubina. 41 lat temu, ostatniego dnia sierpnia, uzbrojone oddziały ZOMO krwawo stłumiły pokojową manifestację. Od kul zginęło trzech mieszkańców. 

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu prosi o kontakt wszystkie osoby, które mają istotne informacje w sprawie Zbrodni Lubińskiej lub przechowują do dziś materiały archiwalne i dowody rzeczowe z tamtych dni. Ma to związek z podjęciem na nowo śledztwa IPN w sprawie zabójstwa trzech osób, usiłowania zabójstwa dwóch innych oraz spowodowania obrażeń ciała u co najmniej kilkunastu innych uczestników demonstracji ulicznej z 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie.

-W Polsce demokratycznej, w Polsce wolnej i w Polsce niepodległej działa Instytut Pamięci Narodowej, dla którego każde życie ma wartość, a osoby zamordowane przez system komunistyczny będą podnoszone w naszych badaniach i naszej historii. Nie zapomnimy o żadnej pojedynczej ofierze z lat 80., 70. i z innych dekad kolonialnej, komunistycznej Polski – mówił podczas konferencji prasowej w Lubinie, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszelkie informacje dotyczące Zbrodni Lubińskiej można zgłaszać pod numerem telefonu: (71) 335-86-80 lub 81 oraz (77) 406-83-27.

31 sierpnia 1982r. podczas pokojowej manifestacji w Lubinie zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych. W 2007r. wrocławski sąd skazał trzech funkcjonariuszy MO, którzy dowodzili oddziałami skierowanymi do rozproszenia demonstracji: byłego zastępcę komendanta miejskiego MO w Lubinie, byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy i byłego dowódcę plutonu ZOMO. Odpowiedzialni za Zbrodnię Lubińską usłyszeli wyroki, ale nigdy nie odnaleziono osób, które strzelały do manifestantów.

 
nowe010

Wybrane dla Ciebie

Poszukują świadków i dowodów rzeczowych w sprawie Zbrodni Lubińskiej

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poszukuje wszystkich, którzy mogą pomóc w wyjaśnieniu wszelkich okoliczności śmierci trzech mieszkańców Lubina – ofiar Zbrodni Lubińskiej z sierpnia 1982r.

Władze KGHM uczciły pamięć ofiar Zbrodni Lubińskiej

Władze spółki KGHM Polska Miedź S.A. wzięły udział w uroczystych obchodach 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Na Wzgórzu Zamkowym, wśród zaproszonych gości, obecni byli Marcin Chludziński, prezes KGHM oraz Adam Bugajczuk, odchodzący wiceprezes KGHM ds. rozwoju. Widzieliśmy także szefów spółek Grupy, m.in. Miedziowego Centrum Zdrowia i Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń „PeBeKa”.

Kibice Zagłębia Lubin w hołdzie ofiarom Zbrodni Lubińskiej

Co roku z okazji rocznicy Zbrodni Lubińskiej nie mogło zabraknąć kibiców piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin. Nie inaczej było wczoraj podczas uroczystych obchodów z udziałem najwyższych władz państwowych. Fani miedziowego klubu wywiesili transparenty, a po zakończeniu uroczystości, gdy Wzgórze opustoszało, odpalili świetlne race.

Obchody 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej z udziałem władz państwowych

To był niezwykle przejmujący i pełen zadumy dzień dla mieszkańców Lubina. W 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, mieszkańcy miasta spotkali się na błoniach, by wspólnie uczcić ofiary sierpnia’82 roku. W uroczystych obchodach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

Walne zebranie związkowców regionalnej Solidarności w Lubinie

W Lubinie trwa IX walne zebranie delegatów Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”. Podczas posiedzenia związkowcy podejmą stanowisko w sprawie przypadającej dziś 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

40 lat temu ZOMO urządziło polowanie. Lubin spłynął krwią niewinnych

31 sierpnia 1982r. – to niezwykle ważna data we współczesnej historii Lubina. 40 lat temu oddziały ZOMO otworzyły ogień do pokojowo nastawionych mieszkańców miasta. Od kul zginęło trzech synów tej ziemi, kilkadziesiąt osób zostało rannych. To była rzeź, polowanie na niewinnych.

Na sygnale

Widzieliście ten samochód? Skradziono go z posesji w Lubinie!

Widzieliście ten samochód? Skradziono go w nocy, z poniedziałku na wtorek z posesji w Lubinie. Sprawę kradzieży bada policja, jednak właściciele samochodu zwrócili się do nas z prośba o publikację – być może ktoś z was widział to auto w tym czasie. Jeśli tak dajcie znać lubińskim policjantom.

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.