×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Nowy sprzęt w polkowickiej przychodni dla najmłodszych mieszkańców

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wzbogaciło się o nowy, drugi bilirubinometr. To urządzenie służące położnym środowiskowym do badania poziomu bilirubiny u noworodków. Jak się okazuje, to nie koniec planów związanych z rozwojem polkowickiej przychodni.

Pozyskany sprzęt to duże ułatwienie w opiece nad najmłodszymi mieszkańcami gminy.

-Ze względu na zwiększający się poziom bilirubiny u dzieci po porodzie, szpitale wypisują wcześniej do domu, na drugą dobę, na trzecią dobę. Żeby nie narażać maleństwa, takie tygodniowe, do pobierania krwi z żyły, mamy dwa bilirubinometry. O tyle to jest dobre, że się nie martwimy, żeby odsyłać dziecko na badanie do laboratorium – podkreśla Danuta Dawidowicz, położna środowiskowo-rodzinna Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

O tym, jak ten sprzęt jest potrzebny i jak istotne jest kontrolowanie poziom bilirubiny, pokazała ostatnia majówka.

-Szpital wcześniej wypisał dzieci, miałam takich troje maluszków, które wymagały dwa razy w tygodniu kontroli tego poziomu badania. Jedno dziecko trafiło do szpitala z wysokim poziomem, bo wzrosło bardzo – mówi Elżbieta Osińska, położna środowiskowo-rodzinna, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

Koszt tego nowoczesnego urządzenia, stworzonego z myślą o przezskórnym badaniu poziomu bilirubiny we krwi, to prawie 10 tysięcy złotych.

-Jest to na pewno inwestycja przede wszystkim w poprawę komfortu obsługi, w poprawę jakości leczenia, czyli tak naprawdę szybkości. Teraz mamy dwa nowe sprzęty, do tej pory był to jeden – mówi Klaudia Beker z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Mam nadzieję, że młode mamy, a szczególnie nasi najmłodsi pacjenci będą zadowoleni.

Inwestowanie w nowy sprzęt w polkowickiej przychodni widać szczególnie w ostatnim czasie, także dzięki wsparciu gminy.

-Cały czas dokupujemy sprzęt w nowych poradniach. Wymieniamy te stare na nowoczesne, ale też kupujemy nowe, które optymalizują i poprawiają naszą działalność – informuje Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Będzie jeszcze wymiana sprzętu i dokupienie go w kilku poradniach do końca roku. Będzie karetka, zawsze na miejscu, bo do tej pory ją wynajmowaliśmy – dodaje.

Potrzeby PCUZ w nowy sprzęt dostrzegają lokalne władze gminy.

-Widać, jak bardzo zmienia się nasza polkowicka przychodnia i to nie tylko w znaczeniu doposażenia jej w najnowocześniejszy sprzęt, ale również jak bardzo mocno integruje się ten zespół pielęgniarek i lekarzy. To wszystko przekłada się na bardzo wysoką obsługę polkowickiego pacjenta – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Celem kierownictwa polkowickiej przychodni jest to, aby dzierżawiony lub wypożyczany do tej pory sprzęt był na własność.

 

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.