×
*** Prawie 11 litrów krwi udało się zebrać w trakcie akcji organizowanej w Gaworzycach ***

Nowy wóz ratowniczo – gaśniczy dla OSP w Gwizdanowie

Strażacy ochotnicy z OSP w Gwizdanowie w gminie Rudna mają do swojej dyspozycji nowy samochód ratowniczo – gaśniczy. Pojazd kosztował nieco ponad 1,1 mln zł, z czego część środków gmina pozyskała z puli Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W uroczystościach wziął udział minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Nowoczesny wóz zastąpi w jednostce w Gwizdanowie wysłużonego już STAR-a.

– Strażacy są grupą społeczną cieszącą się największym zaufaniem i uznaniem. Za tę codzienną służbę i gotowość do niesienia pomocy pragnę serdecznie podziękować. Zawsze cieszę się z udziału w takich uroczystościach, kiedy gminne jednostki wzbogacają się o nowy sprzęt. Ale z tego miejsca życzę, aby ten nowy wóz był wykorzystywany przede wszystkim do ćwiczeń, a jak najrzadziej do akcji gaśniczych – powiedział minister Krzysztof Kubów, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Nowy wóz ratowniczo – gaśniczy kosztował 1,1 mln zł, z czego 400 tys. pochodziło z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz MSWiA. Pozostałą kwotę – 700 tys. zł – przekazała gmina Rudna.

– OSP Gwizdanów to wyjątkowa jednostka nie tylko w naszej gminie, ale również w powiecie lubińskim i województwie dolnośląskim. Druhowie biorą udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych i aktywnie wspierają lokalne inicjatywy. Poświęcają swój czas, a przecież mają też swoje obowiązki i rodziny. Zawsze są na posterunku, blisko mieszkańców. Bardzo im dziękuję i niech wyrazem tych podziękowań będzie to dzisiejsze przekazanie nowego samochodu – dodał Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna.

Nowe auto poświęcił ks. Tomasz Hęś, proboszcz parafii w Gwizdanowie.

– Nowy pojazd, który otrzymaliśmy usprawni naszą pracę i poprawi jej komfort. Będzie on służył mieszkańcom gminy i zapewniał im jeszcze większe bezpieczeństwo – mówi Wojciech Wojtyczka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwizdanowie.

W uroczystości przygotowanej przez Centrum Kultury Gminy Rudna wzięli również udział strażacy z jednostek OSP w gminie Rudna, radni, sołtys Gwizdanowa, Michał Kościelniak oraz Piotr Czekajło, sekretarz gminy i Marzena Rzeszowska, dyrektor wydziału administracyjnego Urzędu Gminy Rudna.

 

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe spotkanie ekumeniczne w cerkwi w Studzionkach

W cerkwi w Studzionkach w gminie Rudna odbyło się jubileuszowe, piąte spotkanie ekumeniczne. W świątyni prawosławnej wspólnie modlili się wierni Kościoła rzymsko – katolickiego i prawosławnego.

Promesy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z czterech powiatów

Ponad 40 jednostek OSP z czterech powiatów naszego regionu otrzymało promesy na zakup drobnego sprzętu pożarniczego, który będzie służył Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym. Symboliczne czeki druhom wręczali dziś posłanka Ewa Szymańska i Michał Pięta, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Łemkowskie Śpiewanie w zabytkowym parku. Bawiły się tłumy!

Zabytkowy park w miejscowości Wysokie w gminie Rudna tętnił życiem. Wszystko za sprawą „Łemkowskiego Śpiewania” – imprezy zorganizowanej dla społeczności łemkowskiej z inicjatywy wójta gminy, Adriana Wołkowskiego.

Kolejny drobny sprzęt dla druhów OSP z gminy Rudna

Kolejny drobny sprzęt ratowniczy trafił do jednostek OSP z gminy Rudna. Druhowie otrzymali m.in. mundury koszarowe i specjalną odzież bojową do prowadzenia akcji. Cały sprzęt kosztował gminę blisko 55 tys. zł.

Władze Żukowic przekazały kolejne przenośne defibrylatory

Władze gminy Żukowice przekazały jednostkom OSP z Dobrzejowic i Brzegu Głogowskiego przenośne zestawy defibrylatorów AED.  Podobne urządzenie trafiło do ośrodka zdrowia w Nielubi. – Decyzję o zakupie kolejnych defibrylatorów podjęliśmy z myślą o zdrowiu i życiu mieszkańców – podkreśla wójt Krzysztof Wołoszyn.

Strażacy zakończyli akcję gaszenia pożaru zboża. Trwa liczenie strat

Po ponad trzech godzinach zakończyła się akcja gaszenia dużego pożaru zboża na pniu w okolicach Lubina. Wszystkie wozy gaśnicze, które uczestniczyły w akcji, powróciły do swoich baz. Trwa szacowanie strat.

Sport

Pobiegną w rocznicę pacyfikacji ZG Rudna ku pamięci ks. Gniatczyka

W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.