×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Od edukacji do biznesu – cenna i wartościowa konferencja LSSE

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyła się niezwykle cenna konferencja pod hasłem: „Od Edukacji do Biznesu – Szkoła Nowych Technologii”. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele, doradcy zawodowi, a także samorządowcy, naukowcy z uczelni wyższych oraz przedstawiciele firm i instytucji współpracujących w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego.

Spotkanie otworzył Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którego zdaniem tak liczna frekwencja potwierdza otwartość do współpracy i chęć realizowania nowych, wspólnych pomysłów.

-Przyglądając się rozwojowi Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jestem bardzo dumny z tego, co na co dzień robimy – nowe technologie, Zachodni Klaster Elektromobilności i Klaster Technologii Kosmicznych. Nie zapominamy jednak o edukacji. Patrzymy w przyszłość i dbamy o rozwój i wykształcenie młodego człowieka – potencjalnego pracownika strefowego. Coraz częściej docierają do nas informacje o tym, że młodzież wchodząca na rynek pracy jest świetnie przygotowana do zawodu i nowych wyzwań, a to wszystko zasługa wspaniałych szkół, w tym branżowych i technicznych, a także uczelni należących do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Biznes jednak musi zadbać o to, żeby młodzi ludzie chcieli się dokształcać i rozwijać. Takie konferencje jak ta, mają służyć temu, żeby ich jeszcze lepiej przygotować i porozmawiać o tym, jak wspólnie o nich zadbać. Jest mi niezmiernie miło, że nasze zaproszenie przyjęła pani minister Marzena Machałek. Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie tylko jesteśmy słyszani, ale też przede wszystkim słuchani. Nasze uwagi na temat edukacji docierają do ministerstwa, są wdrażane w życie, za co też bardzo dziękujemy. Myślę, że wspólnie możemy zatroszczyć się o to, żeby młode pokolenia miały lepszy start w dorosłe życie niż my mieliśmy – powiedział na wstępie Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prezes LSSE poinformował również, że w budynku Centrum Konferencyjnego LSSE przy ulicy Rycerskiej w Legnicy od września br. będzie znajdowała się bursa legnickiej szkoły wojskowej. W podziemiach obiektu będą zlokalizowane sale VR, robotyki i strzelnica pneumatyczna, które udostępnione zostaną młodzieży z Legnicy. Podobne wyposażenie znajdzie się w powstającym Miedziowym Centrum Rozwoju Gospodarczego w Głogowie, gdzie podziemia będą zagospodarowane dla młodych ludzi na potrzeby trzech powiatów: głogowskiego, polkowickiego i górowskiego.

-Biznes i szkoła to dwie przenikające się sfery, które muszą ze sobą współpracować, musi być symetria, żebyśmy mogli powiedzieć: „Tak, jesteśmy o wiele kroków do przodu, zrobiliśmy duży postęp, jeśli chodzi o skuteczne i efektywne przygotowanie młodych ludzi do zawodu”. Bardzo się cieszę, że młodzież coraz częściej wybiera kształcenie branżowe i techniczne. Jest to bardzo ważna zmiana, w tej chwili mamy ewidentny progres – aż 58,5% młodych ludzi wybiera ten rodzaj szkół. To duży sukces, musimy jednak pamiętać, że nigdy nie przygotujemy do pracy idealnie ukształtowanych młodych ludzi. Możemy tylko zrobić co w naszej mocy, żeby wykorzystać ich kompetencje w sposób właściwy. Pracodawca powinien dobrze rozpoznawać mocne i słabe strony swoich pracowników, a także starać się wspierać te umiejętności, które są ważne. Cieszę się, że myślimy o pracownikach, ich dobrych zarobkach i tym jak związać ich z miejscem pracy, ale też jak zadbać o rozwój psychospołeczny – dodała Marzena Machałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

Głównym punktem konferencji był panel dyskusyjny, który podzielono na dwie części. Pierwsza poświęcona była technologii i cyfryzacji oraz szansom dla szkolnictwa. Uczestnicy podkreślili kluczowe znaczenie wsparcia od nauczycieli i pracodawców dla młodych ludzi nie tylko w zakresie szlifowania kompetencji zawodowych, ale również troski o zdrowie psychiczne i funkcjonowanie emocjonalne uczniów, studentów, a potem pracowników.

Głos w tym temacie zabrali: Marzena Machałek – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, Przemysław Bożek – prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Stefan Życzkowski – przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR, dr Jacek Lewandowski – Campus Director Coventry University Wrocław, Małgorzata Perczyńska – prezes zarządu Centrum Rozwoju Personalnego.

Druga część panelu dotyczyła współpracy międzyklastrowej. Udział w niej wzięli: Marek Dras – prezes zarządu Radiotechnika Marketing, Paulina Muszyńska – młodszy specjalista ds. zarządzania projektami Stowarzyszenia Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Aleksandra Jurkiewicz – dyrektor Departamentu Klastrów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Michał Borecki – Employer Branding Specialist Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Podczas wydarzenia zawarto umowę o współpracy edukacyjno-patronackiej pomiędzy LSSE S.A., Gates Polska oraz Technikum Akademickim w Legnicy. Podpisano również deklarację partnerską przystąpienia firmy ASTOR do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego.

Motywami przewodnimi konferencji były szkolnictwo i nowe technologie. To właśnie zagadnienia z tej tematyki, jednak z wielu różnych perspektyw, zaprezentowali podczas swoich wystąpień przedstawiciele środowisk uczelnianych i biznesowych. Ewa Karlińska, trenerka rozwoju osobistego z Biura Karier Collegium Witelona Uczelni Państwowej opowiedziała o motywacji w czasach rewolucji cyfrowej. Marcin Kowalski, prezes Human Partner przybliżył słuchaczom jak wspierać rozwój kompetencji za pomocą technologii cyfrowej.

O środkach unijnych na edukację w ramach nowego budżetu na lata 2021-2027 opowiedziała Aleksandra Kukuła z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Legnicy. Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A. zaprezentował tematykę zmian na rynku pracy i zawodów przyszłości. Tajniki przełamania bariery kosztowej robotyzacji w MŚP dzięki metodologii Lean Robotics zdradził Daniel Kowalski, prezes zarządu 5sAUTOMATE Sp. z o.o. O rozwoju technologicznym na przykładzie Brose Sitech mówił z kolei Daniel Chodorowski, kierownik Produkcji Seryjnej Działu Planowania i Rozwoju Technologii Brose Sitech.

Wydarzenie zorganizowane przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami edukacji i biznesu, a uczestnicy mieli szansę zapoznać się na stoiskach z ofertami firm: KGHM Polska Miedź S.A., 5sAUTOMATE, W&K Industriemontage, VOSS Automotive i Fluid Polska, Brose Sitech, Wezi-tec, Härter Technika Wytłaczania Sp. z o.o., CCC, ASTOR, Gates, Viskase, Fundacja Polska Górom oraz LSSE S.A.

 
!DSC06805
!DSC06807
!DSC06817
!DSC06825
!DSC07331
!DSC07375
!DSC07686
!DSC07710

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.